Zájem o vzdělávání pracovníků roste. Zaměstnavatelé do něj investují miliardy ročně

22.05.2014 10:00 | Zprávy

Vzdělávání zaměstnanců ve firmách nabývá na důležitosti. Přestože v něm v minulosti Česká republika zaostávala, dnes se může kvalitou a úrovní vzdělávacích procesů vyrovnat některým evropským zemím. Zájem o vzdělávání pracovníků ze strany zaměstnavatelů navíc stále roste. Podle odborníků do něj současné firmy investují až několik miliard korun ročně.

Zájem o vzdělávání pracovníků roste. Zaměstnavatelé do něj investují miliardy ročně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studenti- ilustrační foto

Priorita vzdělávání se v Česku drží stále vysoko, což platilo i v době krize, úspor a škrtů státních rozpočtů. Podle odborníků tehdy vznikl trend využívat méně externích agentur a mimo certifikovaných oborů se více soustředit na interní kapacity. „Firmy v současnosti investují i desítky miliónů korun do vlastních vzdělávacích center, interních lektorů a koučů,“ uvedl Pavel Hulák, ředitel Klubu zaměstnavatelů, který se podílí na rozvoji vzdělávání na všech úrovních.

Podle něj tento trend pokračuje a lze ho pozorovat u různých typů tuzemských, ale i zahraničních firem působících na českém trhu. „Celkové investice do vzdělávání zaměstnanců se v České republice ročně pohybují v řádech jednotek miliard korun. Oproti jiným oblastem je daňové nastavení u vzdělávání příznivé, což je pro zaměstnavatele motivující,“ dodal Hulák.

Ačkoliv stát motivuje zaměstnavatele ke vzdělávání svých pracovníků daňovým zvýhodněním, možnosti uplatnit studium v základu daně z příjmu jako výdaje na odborný rozvoj zaměstnanců nevyužívá mnoho firem. „V současné době zaměstnavatelé přispívají či hradí studium pouze 11 % našich studentů. Toto číslo se však postupně zvedá, neboť zaměstnavatelé si stále více uvědomují nutnost vzdělávání svých zaměstnanců,“ sdělil Ivo Ducheček, ředitel společnosti Business Institut, která je největší MBA školou v České republice. Odborníci upozorňují, že vzdělávání zaměstnanců prošlo během posledních let velkým vývojem. V 90. letech tato oblast v České republice významně zaostávala. Po revoluci se začala objevovat potřeba dalšího vzdělávání či rekvalifikace pracovníků a s ní i první vzdělávací instituce. „Od 90. let se toho mnoho změnilo, ať už se jedná o kvalitu vzdělávacího procesu či moderní formy a metody vzdělání. Dnes bychom se již mohli měřit s některými evropskými zeměmi,“ zdůraznil Ducheček.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Policie ČR: Ředitel Pyrotechnické služby byl jmenován brigádním generálem

19:15 Policie ČR: Ředitel Pyrotechnické služby byl jmenován brigádním generálem

Prezident republiky Petr Pavel u příležitosti Dne vítězství jmenoval do hodnosti brigádního generála…