Ženy mají o politiku stejný zájem jako muži. Veřejnost jejich zapojení podporuje

28.03.2015 13:53

Většina lidí považuje současné zastoupení žen v politice za nedostatečné, 62 % se dokonce domnívá, že je potřeba vstup žen do politiky aktivně podporovat. Nepotvrdil se stereotyp, že by ženy projevovaly menší zájem o politiku než muži. Vyplývá to z výzkumu, který dnes představilo Fórum 50 %, organizace podporující vyvážené zastoupení žen a mužů v politice.

Ženy mají o politiku stejný zájem jako muži. Veřejnost jejich zapojení podporuje
Foto: Archiv neziskové organizace Fórum 50 %
Popisek: Jana Smiggels Kavková

Výzkum realizovalo oddělení Gender a sociologie Sociologického ústavu AV ČR, v.v.i. ve spolupráci s Centrem pro výzkum veřejného mínění a zahrnoval reprezentativní vzorek 1068 obyvatel/ek ČR starších 18 let.

„Zastoupení žen v politice považuje za nedostatečné 59 % dotázaných, nejvíce kriticky je přitom přijímáno zastoupení žen ve vrcholné politice. Přes 62 % dotázaných se domnívá, že je potřeba aktivně podporovat vstup žen do politiky,“ uvedla spoluautorka výzkumu, socioložka PhDr. Marta Vohlídalová, Ph.D.

Nízké zastoupení žen v politice kriticky hodnotí zejména ženy, lidé s vyšším vzděláním a ti, kteří chodí pravidelně k volbám. Od vyššího zastoupení žen v politice si pak lidé slibují zejména zvýšení celkové slušnosti politiky, kultivovanosti politického prostředí, menší soutěživost a tvrdost politiky, více empatie a vstřícnosti k lidem.

Přes 62 % dotázaných se domnívá, že je potřeba aktivně podporovat vstup žen do politiky. Porovnání s výsledky obdobné studie z roku 2006 však ukázalo, že podíl lidí, kteří jsou nakloněni aktivní podpoře vstupu žen do politiky, poklesl ze 79 % na 62 %. Je to způsobeno zejména dramatickým poklesem podpory aktivních opatření pro vstup žen do politiky ze strany mužů (z 69 % v roce 2006 na 45 % v roce 2014), zatímco ženy tato opatření dlouhodobě většinou podporují.

Výzkum dále ukázal, že ženy deklarují obdobný zájem o politiku jako muži, sledují podobná média v podobné míře jako muži a vykazují také podobnou míru občanské a politické angažovanosti.

„Potvrzuje se tak to, co z naší praxe víme již léta – není pravda, že ženy o politiku nemají zájem. Tento argument často slýcháme jako zdůvodnění, proč jich je v politice málo. Mnohem více než nezájem žen jsou přitom na vině předsudky, potíže se slaďováním rodinných povinností a především systém sestavování kandidátních listin,“ komentuje výsledky ředitelka Fóra 50 %, Jana Smiggels Kavková.

Ministerstvo vnitra ČR v současné době chystá novelu volebního zákona, který by zastoupení žen a mužů na kandidátních listinách řešil. Přijetí zákona je možné symbolicky podpořit prostřednictvím Koalice za vyvážené zastoupení žen a mužů v politice, ke které se dodnes přidalo přes 700 osob. Koalici podpořila např. herečka Simona Babčáková, spisovatel Michal Viewegh, moderátorka Ester Janečková a řada dalších.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo spravedlnosti uspělo v prestižní anketě Zákon roku

11:27 Ministerstvo spravedlnosti uspělo v prestižní anketě Zákon roku

Ve čtvrtek 25. dubna 2024 byly vyhlášeny výsledky patnáctého ročníku ankety Zákon roku. Na druhém mí…