Živé umění dosáhlo historicky nejvyšší podpory

20. 1. 2016 14:37

Pro podporu živého profesionálního umění byla v rozpočtu MK ČR na rok 2016 schválena částka 252 512 000 Kč, již se v návaznosti na rozpočtové možnosti státu patrně podaří ještě navýšit.

Živé umění dosáhlo historicky nejvyšší podpory
Foto: Ministerstvo kultury
Popisek: Ministerstvo kultury

„Podařilo se nám zajistit historicky nejvyšší částku, která oproti roku 2013 představuje nárůst o více než 100 %. Sekce živého umění se tak po několika „úsporných“ letech vrací k cílené podpoře svých priorit, kterými jsou kromě projektů Institutu umění – Divadelního ústavu též klasická a alternativní hudba, divadlo, tanec a oblast výtvarného umění. Částka zahrnuje rovněž stipendia poskytovaná podle zákona o některých druzích podpory kultury na tvůrčí a studijní účely,“ uvedl ministr kultury Daniel Herman. „Pevně věřím, že se mi podařilo nastartovat vzrůstající trend financování oblasti živé kultury; způsob financování navíc hodlám pro budoucnost ošetřit i systémově.“

Důstojně podpořeny tak budou velké hudební festivaly vážné hudby i menšinových a populárních žánrů a rovněž etnická hudba. V taneční oblasti ministerstvo nabídne finanční jistotu vlajkovým lodím, které tvoří pilíře celoročního festivalového programu. V rámci divadelních festivalů půjde jak o mezinárodní přehlídky, tak o průřezy domácí scénou, včetně loutkoherecké. Z tanečních festivalů je favoritem Tanec Praha s téměř třicetiletou historií, pamatováno je však i na mladší, přesto kvalitní a oblíbené projekty. V oblasti výtvarného umění je škála priorit nejbohatší a zahrnuje širokou paletu oborů od malby a kresby přes fotografii až po architekturu. Úplný seznam projektů, které Ministerstvo kultury plánuje v roce 2016 prioritně podpořit, naleznete v příloze.

Základní podmínku poskytnutí podpory je řádné a včasné vyúčtování dotace, kterou od Ministerstva kultury žadatel obdržel v roce 2015.

„Nyní zveřejněný program priorit řeší aktuální finanční zajištění velkých festivalů. Na jaře předložíme do vlády návrh jejich systémové podpory tak, aby již od roku 2017 existoval pro tyto stěžejní festivalové akce stabilní model financování. Ten jim poskytne finanční jistotu do budoucna a umožní rozvíjet koncepci v dlouhodobějším časovém horizontu,“ uvádí náměstkyně pro sekci živého umění Kateřina Kalistová.

Po zajištění těchto prioritních projektů je v kapitole Kulturní aktivity ještě k dispozici částka 147 220 000, která bude rozdělena v rámci grantových řízení.

Údaje za léta 2007-2015 představují skuteně vyplacené prostředky dle stavu k 31.12. daného rozpočtového roku každoročně zveřejňované ve výroční zprávě Ministerstva kultury.

Za rok 2016 je uvedena částka přidělená do rozpočtu oddělení umění OULK ze schváleného rozpočtu programu Kulturní aktivity Ministerstva kultury a nezahrnuje
prostředky převedené do příspěvku PO MK v gesci oddělení umění OULK.

V průběhu každého rozpočtového roku bývají prostředky navyšovány dle možností rozpočtové kapitoly, předpokládá se, že tomu bude i v roce 2016.

Podmínkou poskytnutí dotací v uvedeném objemu je dostatek finančních prostředků v rozpočtové kapitole Ministerstva kultury.

Podmínkou poskytnutí dotace v roce 2016 konkrétnímu žadateli je, že tento žadatel předložil ve stanoveném termínu úplné a správné vyúčtování dotace, kterou mu Ministerstvo kultury poskytlo v roce 2015.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zástupci ministerstva obrany připomněli listopadové události na pietních aktech

22:30 Zástupci ministerstva obrany připomněli listopadové události na pietních aktech

Historické události, které se uskutečnily 17. listopadu 1939 a následně i v roce 1989, si dnes na řa…