Nabídka majonéz na českých pultech je poměrně široká, podle vyhlášky musí majonézy obsahovat alespoň 2 % vaječných žloutků a 50 až 85 % tuku. Časopis dTest nakoupil 18 majonéz ve sklenicích a nechal v nich laboratorně ověřit obsah vajec, tuku a konzervačních látek. Kromě toho podrobil majonézy odborné ochutnávce a zkoumání údajů na obalu.
„Když jsme majonézy testovali před pěti lety naposledy, tři výrobky ze sedmnácti testovaných propadly kvůli nízkému obsahu žloutků. Náš letošní test majonéz žádné podobné skandální odhalení nepřinesl. Celkově dopadly majonézy dobře, horší známky jsme udělovali například za konzervanty a problematické označování,“ shrnuje výsledky testu Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest a dodává: „Do celkového hodnocení jsme zahrnuli například i suroviny uvedené na obalu, které v majonéze rozhodně být nemusejí – například škrob nebo konzervační látky. Obojí jsme našli u výrobků Česká cena a Norma/Cook!. U majonézy značky Vitana jsme narazili na konzervant kyselinu sorbovou, přestože se na jejím obalu uvádí, že žádné konzervační látky neobsahuje. Valná většina testovaných omáček je důkazem, že bez konzervantů se lze obejít.“
V senzorickém testu kladl dTest největší důraz na chuť. Chuť by slovy vyhlášky měla být nakyslá a bez cizích pachutí. To se soudě podle známek a komentářů hodnotících úplně nepodařilo majonézám Marks & Spencer, Penny, Česká chuť a Spak. Všem těmto výrobkům porotci vytýkali chuťové vady, přičemž nejhůř – s dostatečnou známkou – dopadla majonéza Marks & Spencer s poznámkami v protokolu „žluklá, rybí, kyselá chuť i vůně“. To může být v případě hodnocení tohoto britského výrobku způsobeno jinými chuťovými zvyklostmi českých jazýčků.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva