Soukromé nemocnice nabízí převzetí "opuštěných" pacientů

12.02.2011 20:58

Soukromé nemocnice nabízejí, že převezmou některá zařízení, která by po hromadném odchodu lékařů omezila péči nebo byla uzavřena, a jsou připraveny postarat se o akutní pacienty, informovala ČT. Podle ní by soukromá nařízení, která dostávají peníze ze zdravotního pojištění, mohla na situaci vydělat.

Soukromé nemocnice nabízí převzetí "opuštěných" pacientů

Soukromé nemocnice mají 15 procent všech nemocničních lůžek v Česku a v souhrnu nabízejí péči ve většině lékařských oborů. V Česku jich je sedmdesát.

"V případě, že by nás kraj oslovil s nabídkou možnosti pronájmu nemocnice nebo prodeje, určitě bychom takovou nabídku zvažovali," prohlásila mluvčí holdingu Agel Hana Szotkowská. "Zájem o některé nemocnice samozřejmě od nás je," řekl například majitel nemocnic v Berouně a Hořovicích Sotirios Zavalianis. Zájem má podle ČT nejen největší soukromý řetězec Agel podnikatele Tomáše Chrenka, ale i majitelé menších nemocnic.

Vlastník nemocnice v Mariánských Lázních a onkologického centra Na Pleši Roman Šmucler by rád získal krajskou nemocnici v Chebu. "Dali jsme jeden návrh, co se týče sloučení nemocnic Mariánské Lázně a Cheb, které byly součástí jedné nemocnice, a dohromady bychom je dokázali racionalizovat," konstatoval Šmucler.


Rath přiznává, že může exodus spustit privatizaci nemocnic

Hejtmani o zájmu soukromých investorů vědí. Středočeský hejtman David Rath řekl, že ve středních Čechách sice žádná z nemocnic na prodej není, ale připouští, že v některých krajích by mohl případný odchod tisíců doktorů privatizaci nemocnic spustit. "Řada krajských reprezentací dneska váhá, jak to dál řešit v situaci, kdy neví, jestli dokážou zajistit zdravotní péči. Zvlášť velké řetězce mají zájem a jsou schopny dávat krajům velkorysé nabídky," řekl.

Na rozdíl od krajských nebo státních nemocnic dalo ze soukromých zařízení výpověď jen několik málo doktorů. Soukromníci tak mají jak zdravotníky, tak volná lůžka, uvedla ČT.

Soukromé nemocnice mohou pomoci

Ministerstvo zdravotnictví s pomocí soukromých nemocnic při zajišťování zdravotní péče počítá. "Rozhodně mohou v některých oblastech zřetelně pomoct," řekl ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Zdravotní pojišťovny už slíbily, že zaplatí za léčení všech pacientů, které od veřejných nemocnic převezmou.

V odborářské protestní akci Děkujeme, odcházíme dal výpověď ke konci února zhruba každý pátý nemocniční lékař. Vláda i kraje připravují krizové scénáře. Ministr Heger se v pátek se zástupci nespokojených lékařů shodl na přípravě dohody, která by mohla zabránit hrozícímu odchodu 3800 doktorů z nemocnic. Projednat by ji měli v pondělí. Trvá zatím spor, o kolik by se měl lékařům zvýšit plat. Odbory žádají 8000 až 12.000 korun měsíčně, ministerstvo nabízí 5000 až 8000 korun.


Čtěte také:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pas, čtk

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

11:12 Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

Ceny pohonných hmot za poslední měsíc rostou a rostou. Pojďme se podívat, proč tomu tak je, zda se r…