I v ČR se nyní lze pojistit proti rakovině

23.05.2016 0:00

Pojišťovna VZP uvedla na trh produkt, který nemocného i jeho rodinu finančně ochrání v případě rakoviny

I v ČR se nyní lze pojistit proti rakovině
Foto: shutter
Popisek: pacient

Pojišťovna VZP (PVZP), dceřiná společnost Všeobecné zdravotní pojišťovny, uvádí na trh pojistný produkt pro osoby, které se chtějí pojistit proti riziku finančního kolapsu jich samotných nebo jejich blízkých v případě rakoviny. Pojištění Fénix umožňuje pojistit se na pojistnou částku 200 tisíc Kč až 5 milionů Kč. Konkrétní výše pojistného je závislá především na věku pojistníka. Podmínkou je, že pojistníkovi nebyl v době před uzavřením pojistné smlouvy diagnostikován jakýkoliv typ zhoubného nádoru či dalších 6 konkrétních onemocnění, která by mohla souviset se vznikem rakoviny.

V ČR je každoročně onkologické onemocnění diagnostikováno přes 80 tisícům lidí, 30 tisíc onkologických pacientů pak na toto onemocnění zemře. Celkově v ČR žije téměř 600 000 lidí, kteří se s rakovinou léčili nebo léčí. Patříme tak mezi státy s nejvyšší zátěží onkologických onemocnění na světě. Podle statistik České onkologické společnosti rakovinou onemocní každý třetí Čech a přibližně každý čtvrtý tomuto onemocnění podlehne. Nejčastější onkologickou diagnózou, která je v Čechách sdělena mužům je karcinom prostaty, u žen se jedná nejvíce o karcinom prsu. V Evropě navíc držíme dlouhodobě smutné prvenství v četnosti výskytu rakoviny tlustého střeva.

V případě léčby rakoviny, stejně tak jako u jiných závažných onemocnění, se hodně mluví o náročnosti léčby a dopadech na psychiku a celkové zdraví. Už podstatně méně si uvědomujeme finanční komplikace, které s sebou onemocnění přináší. Na jedné straně musí pacient vynaložit nečekané výdaje související s léčbou a následnou rekonvalescencí. Tyto výdaje pak mohou výrazně vzrůst, pokud si pacient přeje léčbu, která není hrazena ze zdravotního pojištění. Na druhé straně je nucena většina nemocných omezit či úplně rezignovat na své pracovní povinnosti, a tak přichází o příjem ze zaměstnání. V případě, že jsou oba dospělí v domácnosti ekonomicky aktivní, je příjem každého z nich významným příspěvkem do rodinného rozpočtu a jeho výpadek může dostat rodinu do existenčních problémů. Mnoho pacientů navíc v případě výpadku příjmu není schopno dostát svým finančním závazkům, jako jsou hypotéka, nájem, školné či úvěr. „Právě pro tyto situace je určen produkt Fénix, který nemocnému i jeho rodině v době, kdy musí řešit svou vlastní léčbu, poskytne dostatečnou finanční podporu. Ta je důležitá nejen z hlediska zajištění rodiny, ale i v situaci, kdy nemocný bude chtít využít například protonovou či biologickou léčbu, která stojí stovky tisíc. Již v základní variantě je klient pojištěn proti některým z nejčastějších typů rakoviny – tedy u mužů mimo jiné pro případ rakoviny prostaty a plic, a u žen například pro případ rakoviny prsu,“ říká Ing. Halina Trsková, obchodní a marketingová ředitelka PVZP.

Jak pojištění funguje

Po sjednání pojištění začíná běžet 90denní čekací lhůta, během které není možné uplatnit nárok na výplatu pojistné částky, a to především z důvodu, že v době vzniku pojištění již pacient zřejmě byl onkologicky nemocný. Po uplynutí této lhůty však již může pacient nárok uplatnit dle následujícího schématu: 40 % pojistné částky mu bude vyplaceno ihned po diagnóze, za každý cyklus chemoterapie (max. 5 cyklů) obdrží dalších 5 %, stejně tak v případě radioterapie, při nutnosti absolvování chirurgického zákroku jde o 20 %, zatímco při rekonvalescenční léčbě získává 5 % měsíčně po dobu 3 měsíců a při návratu onemocnění dalších 10 %. V případě paliativní léčby získává rozdíl již vyplacené částky a celkové pojistné částky.

Výše pojistné částky se pohybuje od 200 tisíc Kč do 5 milionů Kč. Výše pojistného pak závisí především na věku pojištěného, s jehož růstem vzrůstá i riziko choroby. Zájemci o pojištění Fénix nemusí zároveň uzavírat životní pojistku.

Dalšími diagnózami, které ovlivní možnost uzavřít pojištění Fénix, jsou: polycystické ledvinové onemocnění, polypóza tračníku, Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, chronická hepatitida a jaterní cirhóza.

Pojištění je možné sjednat na pobočkách Pojišťovny VZP (PVZP) nebo na vybraných pobočkách VZP.

Více informací o pojištění Fénix naleznou zájemci na: https://www.pvzp.cz/cs/produkty/fenix/ nebo http://www.pojistenifenix.cz/

Roadshow proti melanomu

Právě na zvýšení povědomí o rakovině a její prevenci pořádá Pojišťovna VZP ve spolupráci s krajskými a okresními nemocnicemi letos v květnu edukační roadshow nazvanou Měsíc Fénixe, která proběhne v 9 městech v Čechách a ve 4 na Moravě, a v rámci které si budou moci zájemci nechat zdarma vyšetřit svá kožní znaménka. Součástí této akce je také formou sbírky finančně podpořit onkologická oddělení vybraných nemocnic.

Následující akce v rámci roadshow Měsíc Fénixe

Den

Datum

Město

Lokace

Doba konání

ÚT

24. 5. 2016

Zlín

Náměstí Míru

10 -17 h

ST

25. 5. 2016

Jihlava

Masarykovo náměstí

10 -17 h

ČT

26. 5. 2016

Brno

Galerie Vaňkovka

10 -17 h

27. 5. 2016

Ostrava

Masarykovo náměstí

10 -17 h

PO

30. 5. 2016

Praha

FN Motol

10 -17 h

SO

4. 6. 2016

Praha

Stromovka

10 -17 h


Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: MaB

Ing. Dita Charanzová, Ph.D. byl položen dotaz

Nemyslíte, že je EU úplně mimo?

Uvědomuje si vůbec EU, že je tu krize, že čím dál víc lidí upadá do chudoby? Místo toho, aby třeba nějak pomohla, tak akorát přichází z dalšími nařízeními, na které lidi prostě nemají? Kupovat nová drahá auta, zatepltit baráky. Co se stane, když nezateplím, ne že bych nechtěla, ale prostě na to nem...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vše se pokazilo.“ Putin a Si se bratří. A z USA jde překvapivý hlas

13:20 „Vše se pokazilo.“ Putin a Si se bratří. A z USA jde překvapivý hlas

Putin chce zvrátit světový pořádek, tvrdí premiér Petr Fiala. Ovšem americký profesor Stephen M. Wal…