Paní místopředsedkyně, čeká nás supervolební rok, v němž se chystáte kandidovat do Senátu za Kutnohorsko. V tamní organizaci ODS to vyvolalo jisté rozpory. Nicméně, primárky jste drtivě vyhrála. Už se to tam uklidnilo?
Nenazvala bych to rozporem, byl to férový souboj tří poměrně rovnocenných kandidátů. Jeden byl dokonce nestraník. Naopak jsem to uvítala, protože mě nemůže nikdo obvinit, že jsem byla do senátního obvodu dosazena z vůle strany a nikoliv její členské základny. Bez klasických primárek bych nikdy tu kandidaturu nepřijala. Musí to ještě schválit Výkonná rada ODS - a kdoví, co se stane do podzimu...?
Takové schválení je ale většinou jen formalitou...
Zpravidla ano, většinou bývá respektována vůle členské základny v tom daném obvodě.
Přece jen tam ale hlasy proti vám byly, takže jak je to - už se to tam zklidnilo?
Neznám přesný počet hlasů. Já jich dostala přes 100 a protikandidáti kolem 30. Nikdy jsem nezaznamenala přímo negativní ohlas.
Hodně se řešilo, proč zrovna za Kutnohorsko? Máte tam chatu, ale prý se tam veřejně příliš neprojevujete a nejste s regionem spojena, neznáte jeho problémy.
Dokonce jsem si to přesně spočítala. Za posledních 42 let jsem tam strávila 7,2 roku čistého času svého života. Netajím se s tím, že jsem se v tom senátním volebním obvodu nenarodila, ale celý svůj život tam trávím většinu svého volného času. Takže jsem kandidát v uvozovkách lufťák, podobně jako třeba Saša Vondra v Ústeckém kraji.
Nemyslíte ale, že vás to přece jen trochu diskvalifikuje?
V pohledu na výkon funkce senátora je značný rozpor. Je sice volen ve svém volebním obvodě, ale 99 procent jeho práce nemá přímou vazbu na tento konkrétní obvod. Připomenu známý příklad každoročního porcování medvěda - kdy poslanci mají možnost takzvaně poslat peníze do svého volebního kraje, protože mají vliv na projednávání státního rozpočtu. To senátor nemá. Je ústavní pojistkou správnosti schvalování zákonů v ČR, bez přímé vazby na svůj volební obvod.
Druhý pohled sice nesouvisí s ústavou, ale je velmi přirozený. Je běžná snaha využít svého senátora jako lobbisty pro svůj kraj. Ano, mám handicap v tom, že nepocházím z toho kraje a neznám detailně regionální problémy. Současně to ale považuji za jistou výhodu, protože nejsem zatížena vazbami. Mám-li dostát i této roli senátora-lobbisty, tak mě k ní opravňují dlouhá léta pobytu v české politice, znalost politické scény a kontaktů, které jsem si za ta léta vytvořila. Vždy se snažím nevýhodu překlopit ve výhodu, a budu tak postupovat i v případě senátní kampaně.
Už máte představu, na čem svou kampaň postavíte?
Vždy jsem byla zastáncem kontaktní kampaně, takže se budu snažit, aby mě co nejvíce lidí v tomto senátním obvodě poznalo osobně, budou-li mít zájem.
Tušíte už aspoň přibližně, na kolik vás kampaň přijde?
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLbox PL na Seznam.cz + ParlamentníListy TV
sledujte PL na YouTube + ParlamentníListy.cz
sledujte PL na GoogleZprávy + ParlamentníListy.cz
sledujte PL na Facebooku



