Lékaři z boleslavské nemocnice chystají protest proti Rathovi

30.03.2011 20:41

Pracovníci boleslavské nemocnice chystají protest proti hejtmanu Davidu Rathovi (ČSSD). Při jeho úterní návštěvě, kdy má poklepat na základní kámen dostavby nemocnice, na půl hodiny přeruší práci.

 Lékaři z boleslavské nemocnice chystají protest proti Rathovi

Důvodem jsou nejasnosti kolem výběrového řízení na výstavbu nového interního pavilonu, řekl dnes ČTK šéf lékařských odborů nemocnice Radek Langer. Rath, který kritiku tendru odmítá, míní, že za protestem stojí lidé řízení boleslavským primátorem Raduanem Nwelatim (ODS).

"Bude to půlhodinové přerušení práce na dobu, kdy hejtman bude poklepávat na základní kámen," uvedl. Protest se podle něj nijak nedotkne akutních provozů nebo zahájených operací. Kolik lékařů a sester se do něj zapojí, odborář nechtěl odhadovat. "Tu půlhodinu si lidé napracují nebo nepůjdou na oběd," dodal.

Zakázka za bezmála půl miliardy 

Hejtman míní, že za protestem jsou jeho političtí odpůrci sdružení kolem mladoboleslavského primátora. "Je to čistě politická akce, kdy ODS chce zabránit dostavbě nemocnice, aby pak mohla říkat, že jsme pro Boleslav nic neudělali," napsal Rath ČTK v textové zprávě.

Kvůli zakázce za 450 milionů korun již v nemocnici sepsali petici, kterou podepsalo šest stovek pracovníků. "Kolem stavby pavilonu interny je hodně nejasností. Lidé jsou nespokojeni s tím, že informace, které máme, nejsou dostatečné. Nevíme, jestli to proběhlo tak, jak mělo," poznamenal Langer. Některým lékařům vadí i to, že dva hlavní organizátoři petice musejí odejít z pozic primářů.

Zastrašování 

Středočeská ODS, která je v krajském zastupitelstvu v opozici, tvrdí, že vedení kraje se snaží zaměstnance nemocnice zastrašit. Odvolání primářů podle ní vzešlo z Rathovy iniciativy. Mluvčí kraje Berill Mascheková to ale odmítla. Důvodem byly podle ní organizační a personální změny, jejichž cílem je zlepšení ekonomiky nemocnice a kvality poskytované péče.

"Zrušena byla pozice primáře operačních sálů, která v jiných nemocnicích neexistuje. Přitom šlo o dobře placené místo, kde za 0,2 úvazek byla lékařova mzda 18.000 korun, to je 90.000 Kč měsíčně bez služeb. Oddělení neurologie je ve ztrátě, zhoršilo svůj hospodářský výsledek a z tohoto důvodu bylo na místo primáře vypsáno výběrové řízení," uvedla mluvčí.

Podezřelá firma z Kypru 

Hospodářské noviny napsaly, že společnost, jež má vybudovat nový pavilon má vlastníky na Kypru a není vůbec stavební firmou. Na stavbu si bude muset najmout jinou společnost. Firma Neocity Ron, jež tendr vyhrála, zprávy médií odmítla. V prohlášení zaslaném ČTK poukázala na to, že její mateřská firma Neocity Group je v Česku aktivní od roku 2005. Uvedla také, že většina významnějších realitních a stavebních firem má na každý svůj projekt kvůli standardizaci finančních toků samostatnou společnost.

Středočeští zastupitelé před třemi týdny schválili změnu financování dostavby nemocnice. Podle občanských demokratů tento návrh dodatečně legalizoval dřívější rozhodnutí hejtmana, které bylo údajně protiprávní. Rath nařčení odmítl. Připustil nicméně, že ve smlouvě byly určité právní nedostatky.

Trestní oznámení 

Zastupitelé za ODS podali už dříve trestní oznámení na Ratha kvůli tomu, že podepsal dodatek smlouvy k výstavbě pavilonu, v němž se kraj zavázal k případnému placení dluhů místo nemocnice. Podle ODS se kraj zavázal ručit za stavební zakázku až do 450 milionů Kč bez souhlasu zastupitelstva. Rath tím podle občanských demokratů porušil povinnosti při správě cizího majetku a zneužil pravomoc.

Hejtman připustil, že ve smlouvě mezi nemocnicí, investorem a krajem mělo být uvedeno, že ručitelský závazek vejde v platnost až po schválení zastupitelstvem. Smlouva jako taková ale podle něj byla platná hned po jejím uzavření, za nemocnici totiž stačí, že ji schválí valná hromada této akciové společnosti, což je rada kraje. Pouze ručitelský závazek podle něj nabyl platnosti až pozdějším hlasováním zastupitelů.

Čtěte také:

Foto: Zbyněk Pecák

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jac, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Putin je malý. Jak to, že Putin není mokrý? V Rusku se to vůbec nemělo pořádat, zakončil Bosák na ČT mistrovství světa

21:00 Putin je malý. Jak to, že Putin není mokrý? V Rusku se to vůbec nemělo pořádat, zakončil Bosák na ČT mistrovství světa

Francie porazila na mistrovství světa ve fotbale Chorvaty 4:2. Při předávání poháru se na moskevský …