Andrej Babiš promluvil o Romech a jejich vztahu k práci. Tak upřímně, že Dienstbier žádá jeho okamžitou rezignaci

02.09.2016 9:15

„To, co píšou v novinách, ti blbečci, že tábor v Letech byl koncentrák, to je lež, byl to pracovní tábor. Kdo nepracoval, šup a byl tam,“ měl říct včera ministr financí Andrej Babiš (ANO) při své návštěvě ve Varnsdorfu. Uvádí to alespoň server Aktuálně.cz. Poté, co Babiš sklidil kritiku, proti článku se ohradil.

Andrej Babiš promluvil o Romech a jejich vztahu k práci. Tak upřímně, že Dienstbier žádá jeho okamžitou rezignaci
Foto: Daniela Černá
Popisek: Vicepremiér, ministr financí Andrej Babiš

„Rve mi srdce, že ten člověk může říct jakoukoliv a jakkoliv sprostou hovadinu, a stejně mu to projde,“ řekl k tomu teplický radní za TOP 09 Dominik Feri.

Kritikou nešetřil ani komentátor Erik Tabery z týdeníku Respekt. „Tak tady už nějak docházejí slova. Neuvěřitelná drzost. Popírač holokaustu,“ napsal.

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier dokonce vyzval Babiše k odchodu ze všech politických funkcí. „Zpochybňování holokaustu, ať židovského, nebo romského, je naprosto nepřijatelné. Andrej Babiš by měl přesvědčivě vyvrátit autorství výroku, nebo se omluvit a odejít ze všech politických funkcí," řekl.

„Právě tady čtu, co všichni sdílejí a co jsem prý řekl dnes ve Varnsdorfu. Ta věta je brutálně vytržená z kontextu. Redaktor by to musel napsat celé, doslova, všechno, co jsem říkal – ale na Aktuálně tomu věnovali jen fotogalerii s pár krátkými popisky,“ kritizuje server Babiš. Dle svých slov mluvil se starousedlíky v Kovářské ulici ve Varnsdorfu, kde sousedí s romskou komunitou. 

Jak Babišova slova prezentovalo Aktuálně.cz

„Navštívil jsem tamní romské domy – a to byl opravdu silný zážitek. Takovou špínu a nepořádek jsem nezažil. Nepoužívám politické floskule. A protože v dopoledních hodinách byli dospělí doma, tak jsem se ptal, proč nejsou v práci. Můj známý, majitel jedné české firmy, mi vyprávěl, že za komunismu Romové chodili do práce, a taky mi říkal, že Lety byly pracovní tábor a od roku 1942 internační tábor. Nezpochybňuju hrůzy nacismu a druhé světové války, to by snad nikoho, kdo mě zná, nemohlo napadnout,“ pokračuje ve vysvětlování Babiš. 

Dle svého vyjádření ve Varnsdorfu poukazoval hlavně na to, že dřív Romové pracovali, zatímco dnes viděl dospělé i děti doma, místo aby byli v práci a ve škole. „Pro mě, zvyklého pracovat, to byl šok,“ řekl. A podotkl, že je to zároveň ostuda státu, který 25 let situaci Romů ve městě neřeší. 

„Kam šly peníze na jejich integraci? Proč stát nechává neustále vydělávat obchodníky s chudobou a nesnaží se vymáhat povinnou školní docházku, nemá víc asistentů, kteří by pracovali s romskou mládeží? Tohle je to, co jsem chtěl říct, a redaktor Aktuálně z toho vytrhnul z kontextu výrok, který i mě vyděsil tím, jak je naprosto šílený,“ uzavřel Babiš.

Celý příspěvek Andreje Babiše:

Právě tady čtu, co všichni sdílejí a co jsem prý řekl dnes ve Varnsdorfu. Ta věta je brutálně vytržená z kontextu. Redaktor by to musel napsat celé, doslova, všechno, co jsem říkal - ale na Aktuálně tomu věnovali jen fotogalerii s pár krátkými popisky.

Dovolte, abych to vysvětlil. Mluvil jsem se starousedlíky v Kovářské ulici ve Varnsdorfu, kde sousedí s romskou komunitou. Navštívil jsem tamní romské domy - a to byl opravdu silný zážitek. Takovou špínu a nepořádek jsem nezažil. Nepoužívám politické floskule. A protože v dopoledních hodinách byli dospělí doma, tak jsem se ptal, proč nejsou v práci. Můj známý, majitel jedné české firmy, mi vyprávěl, že za komunismu Romové chodili do práce a taky mi říkal, že Lety byly pracovní tábor a od roku 1942 internační tábor. Nezpochybňuju hrůzy nacismu a druhé světové války, to by snad nikoho, kdo mě zná, nemohlo napadnout.

Já jsem dneska ve Varnsdorfu, asi neobratně, poukazoval hlavně na to, že dřív Romové pracovali, zatímco dnes jsem viděl dospělé i děti doma, místo aby byli v práci a ve škole. Pro mě, zvyklého pracovat, to byl šok.

Je to zároveň ostuda státu, protože 25 let situaci Romů ve Varnsdorfu neřeší. Kam šly peníze na jejich integraci? Proč stát nechává neustále vydělávat obchodníky s chudobou a nesnaží se vymáhat povinnou školní docházku, nemá víc asistentů, kteří by pracovali s romskou mládeží.

Tohle je to, co jsem chtěl říct a redaktor Aktuálně z toho vytrhnul z kontextu výrok, který i mě vyděsil tím, jak je naprosto šílený.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zimola zvolen, Babišova vláda se rodí. Kalousek se vzteká. Šance pro Okamuru. Po zvolení vedení ČSSD už jede debata

20:04 Zimola zvolen, Babišova vláda se rodí. Kalousek se vzteká. Šance pro Okamuru. Po zvolení vedení ČSSD už jede debata

Boj o post předsedy ČSSD se úzce prolínal s bojem o vyjednávání o vládě. Pro šéfa hnutí ANO jsou výs…