Armáda stáhla z Afghánistánu vojáka, prý urazil důstojníka

25.03.2011 18:29

Armáda nařídila stáhnout z Afghánistánu zpět do České republiky vojáka, který údajně slovně napadl důstojníka své jednotky.

Armáda stáhla z Afghánistánu vojáka, prý urazil důstojníka

Urážel prý i místní civilní pracovníky. Z rozhodnutí náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka je voják dočasně zproštěn výkonu služby. Jeho chování vyšetřuje Vojenská policie, sdělila ČTK mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.

Podle mluvčí je voják s hodností nadrotmistra logistikem u podpůrné jednotky umístěné v afghánském hlavním městě Kábulu. O jeho okamžitém návratu do vlasti rozhodl ředitel společného operačního centra ministerstva obrany generál Aleš Opata.

Pustil se do vojáků i civilistů

"Voják se vrátí nejbližším letadlem do České republiky. Stane se tak někdy v příštím týdnu," řekla ČTK Růžičková.

Vojenská policie ho podezřívá, že nejen urazil důstojníka své jednotky, ale urážlivě se vyjádřil také na adresu civilních pracovníků místní servisní společnosti, která udržuje prostory, kde působí česká jednotka, uvedla Růžičková.

Vojenská policie začala případ prověřovat po konzultaci se státním zástupcem. Má zjistit, zda se voják dopustil urážky svého kolegy a případně i hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob.

Za urážku až dva roky natvrdo

Trestný čin "urážka mezi vojáky" je definován v trestním zákoníku. Hrozí za něj odnětí svobody až na jeden rok. Za rasovou urážku může být potrestán až dvouletým vězením.

Podpůrná jednotka v Kábulu sestává zhruba ze stovky vojáků. Jejím úkolem je podpora všech českých jednotek na území Afghánistánu, především jejich zásobování a zdravotnické zabezpečení. Její příslušníci také opravují a skladují materiál či zajišťují dalším českým vojákům spojení s vlastí.

Nebylo to propvé 

V současnosti je v Afghánistánu asi 580 českých vojáků. K největším jednotkám patří provinční a rekonstrukční tým v provincii Lógar. Ve Vardaku působí vojáci, kteří cvičí přidělený prapor afghánské národní armády. Vojenští policisté ve stejné provincii cvičí afghánskou policii. Na základně Šarana působí vrtulníková jednotka.

Vojákův prohřešek není první skvrnou na působení Čechů v zahraničních misích. V Afghánistánu se v minulosti objevil případ, kdy dva vojáci veřejně nosili na šatech nacistické symboly. Příslušníci české mise v Kosovu se zase před více než rokem opili a poprali, jiní kouřili marihuanu.

Dále čtěte:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jac, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šéf TOPky udeřil Faltýnka do slabin. V Praze se chystá útok na největší baštu bosse ANO

16:38 Šéf TOPky udeřil Faltýnka do slabin. V Praze se chystá útok na největší baštu bosse ANO

Jiří Pospíšil se stává mocným hráčem pražské politiky. Poté, co dovedl TOPku na výsluní, kdy se tato…