Babiš, Okamura a komunisté. Pro redaktora Šafrova fóra koalice hrůzy

06.08.2017 17:47

Nad povolebními počty se zamyslel na serveru Forum24.cz Martin Šimek. A došel k závěru, že je možná i vládní koalice hnutí ANO Andreje Babiše, komunistů a hnutí SPD Tomio Okamury.

Babiš, Okamura  a komunisté. Pro redaktora Šafrova fóra koalice hrůzy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

To, že by hnutí ANO spolupracovalo případně s SPD Tomio Okamury, naznačil před týdnem pro Hospodářské noviny místopředseda ANO Richard Brabec, připomíná server Forum24.cz. Uvedl mimo jiné to, že s okamurovci se babišovci shodnou například na otázkách v ekonomické rovině a podotkl i to, že on sám v obecné rovině chápe i názory SPD ohledně uprchlíků.

„Spolupráce“ s Okamurou se podle serveru de facto datuje od roku 2013, kdy byl uzavřen tzv. pak o neútočení. „Jeho logika je zřetelná. Okamura Babišovi neškodí, neboť stejně jako on bojuje proti polistopadovým demokratickým stranám. Může si ho i vysloveně pěstovat jako svoji menší koaliční stranu. Podobně jsou ve hře i Robejškovi Realisté či STAN. Všichni se musí vůči Babišovi vymezovat, přitom mu ale svojí existencí velice pomáhají, neboť tříští politickou nabídku pro voliče na změť nesmyslných trpaslíků, vedle čehož je hnutí ANO ještě dominantnější,“ poznamenává Šimek. Okamura sice podle něj o Babišovi mluví velmi kriticky, zároveň si však dává pozor, aby si nechal otevřená vrátka ke koalici. 

Původní text ZDE.

Šimek pak zmiňuje i to, že přirozeným koaličním partnerem hnutí ANO, vyhraje-li podzimní volby, jsou zřejmě i komunisté. I oni jsou totiž kritiky polistopadové demokracie. 

„Strašidlo vlády ANO, SPD a KSČM však zároveň není jedinou variantou povolebního vývoje. Už proto, že jde o strašidlo. Tímto strašidlem může Babiš donutit demokratické strany k účasti na vládnutí v takové vládě, která by byla pro zahraniční partnery České republiky přijatelnější a také by dala demokraticky orientovaným voličům naději na udržení alespoň zbytků liberálního polistopadového režimu. Zbývá však otázka, zda by to demokratické strany již definitivně nezničilo. Zkušenost ČSSD totiž ukazuje, že vládnutí s Babišem má téměř smrtící účinky. Proto TOP 09 i ODS koalici s Babišem vylučují, zatímco pro KDU-ČSL a Starosty je zjevně taková představa přijatelná,“ uzavřel Šimek se spekulací, že se také hovoří o tom, že sám Babiš by nebyl premiérem, ale pozici by přenechal například svému místopředsedovi Jaroslavu Faltýnkovi. V takové vládě by totiž prý někteří demokraté mohli zasednout poněkud pohodlněji. Andrej Babiš by pak prý mohl řídit stát a měl by také otevřenou možnost kandidovat na prezidenta.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petice žádá přísný trest pro Jaroslava Kuberu. A když se chtěl hájit v ČT, dal mu Kubal třicet sekund

9:38 Petice žádá přísný trest pro Jaroslava Kuberu. A když se chtěl hájit v ČT, dal mu Kubal třicet sekund

Předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) se znovu ocitl pod palbou. Poté, co se od něj distancovala čás…