Babišův deník píše o luxusní dovolené Janouška se Sekyrou. A jak to souvisí s lidovci?

18.10.2014 11:01

Majitel firmy Sekyra Group Luděk Sekyra a podnikatel Roman Janoušek s úzkými vazbami na někdejšího primátora Prahy Pavla Béma spolu trávili v roce 2007 dovolenou na Sardinii. Krátce nato Sekyra Group vyhrála výběrové řízení na rekultivaci Rohanského ostrova v Praze. Podle MF Dnes nejde o náhodu.

Babišův deník píše o luxusní dovolené Janouška se Sekyrou. A jak to souvisí s lidovci?
Foto: repro ČT, tan
Popisek: Podnikatel Roman Janoušek

MF Dnes má k dispozici dokument, který potvrzuje velmi úzké vztahy mezi majitelem Sekyra Group Luďkem Sekyrou a „politickým podnikatelem“ Romanem Janouškem, přítelem někdejšího primátora Prahy za ODS. Právě v době primátorování Pavla Béma prý bylo ztrátou času hlásit se do výběrového řízení, protože bylo předem jasné, že vyhraje firma Sekyra Group.

Deník objasňuje situaci z roku 2007. Tehdy si prý Sekyra s Janouškem vyrazili na devítidenní dovolenou na Sardinii. Krátce poté pak developer vyhrál soutěž na cenné území v Praze. MfD popisuje dovolenou u moře jako luxusní podnik. Oba muži vyrazili na výlet s partnerkami a za osm nocí v přepychovém hotelu zaplatil Sekyra 28 834 eur.

Deník dává do souvislosti sardinskou dovolenou a výběrové řízení na Rohanské nábřeží v Praze

Luděk Sekyra však nějakou spojitost obou odlišných věcí popírá, dokonce si prý na společnou dovolenou na Sardinii ani moc nevzpomíná. „Párkrát jsme byli s partou na golfu. Ale to, o čem mluvíte, už si nepamatuji,“ řekl Sekyra MfD. „V Praze nebylo možné Romana Janouška nepotkat. Navíc to byl sportovec, takže jsme na sebe zákonitě narazili,“ dodal.

Sekyra tedy popírá, že by jeho styky s Janouškem mohli nějakým způsobem souviset s projektem Rohan City. „To spolu opravdu nesouvisí,“ tvrdí. Přesto se skutečnosti jeví trochu jinak. V roce 2007 vyhlásil pražský magistrát výběrové řízení na firmu, která zastaví Rohanský ostrov. Ze sedmnácti přihlášených pak advokátní kancelář Miroslava Jansty vybrala tři a z těchto třech byla v roce 2008 vybrána firma Luďka Sekyry Sekyra Group vystupující jako Konsorcium Rohan.

Zatímco developer Radim Passer mluví v této souvislosti otevřeně o korupci, Sekyra jeho slova odmítá. „Byla to standardní výběrová řízení. Na každé invektivy konkurenčních firem reagovat nehodlám. Nemá to smysl, i když bych také mohl mluvit o různých věcech,“ uvedl pro deník Sekyra.

Sekyra si prý chce přes lidovce zajistit vliv na magistrát

Developer Passer pomáhal svému bratrovi Zbyňkovi s hnutím Pro Prahu. Jenže to nakonec v komunálních volbách propadlo. A právě Radim Passer tvrdil v LN, že zakázka na Rohanské nábřeží se odráží i v těchto volbách. Sekyra je nyní hlavním sponzorem KDU-ČSL, která se v rámci Trojkoalice do vedení Prahy dostala. Právě tady Passer spatřuje nové spojení s vedením města a nové možnosti ovlivnit případné další zajímavé zakázky.

„Jako Pražana i jako podnikatele mne zneklidňuje skutečnost, že nejvyšší mafiánské struktury z let 2002 až 2010 chtějí v novém převleku využívat napojení a vliv na politické subjekty kandidující na magistrát. Tady platí rčení, že levhart nezmění skvrnitost své kůže,“ prohlásil prý v narážce na Sekyru.

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek nechtěl prý kontakty hlavního sponzora své strany Sekyry komentovat. MF Dnes také upozorňuje na poslední zprávy, které se objevují v médiích, a to, že se údajně lidovci se Sekyrou nepohodli. „O tom, že se pánové Sekyra a Janoušek znají, asi není pochyb. Ale co mezi sebou měli, to já nevím,“ uvedl pro deník Bělobrádek. Sekyra podle něj sice straně peníze posílá, ale vliv na dění uvnitř KDU-ČSL údajně nemá.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ukázal jsem jim! Babiš vynesl info z jednání EU: Šlo o naše sousedy

21:05 Ukázal jsem jim! Babiš vynesl info z jednání EU: Šlo o naše sousedy

Premiér Andrej Babiš prostřednictvím svého pravidelného týdenního facebookového hlášení „Čau lidi“ t…