Bárta chce lidi s příjmem nad 90 tisíc měsíčně danit 30 procenty

20. 7. 2011 10:59

Šéf poslanců Věcí veřejných Vít Bárta by po vládě chtěl spíše spravedlivé daně než narůstání DPH. Dosáhnout by toho chtěl pomocí danění bohatých, konkrétně lidí s příjmem nad 90 tisíc korun měsíčně. Danil by je 30 procenty.

Bárta chce lidi s příjmem nad 90 tisíc měsíčně danit 30 procenty

"My (Věci veřejné - pozn. redakce) se domníváme, že zejména v situaci, ve které se nacházíme, je příležitost, aby došlo k vyšší míře zdanění," řekl Bárta v rozhovoru pro server iDNES.cz. "Progresivní zdanění by znamenalo zavedení druhého daňového pásma od příjmu nad 90 tisíc korun měsíčně. To je něco, co bychom považovali za spravedlivé a správné."


Danit by tyto lidi chtěl třiceti procenty. "Podle našeho propočtu by to mohlo přinést kolem pěti miliard korun ročně do státního rozpočtu při třicetiprocentní sazbě daně."

Je ale prý schopný jednat o kompromisu. Lze předpokládat, že koaliční partneři ODS a TOP 09 s návrhem souhlasit nebudou, už dříve směrem k opozičnímu návrhu progresivní daně vzkazovali odpovědi typu "v žádném případě". Slovy ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila nelze, aby jedna z koaličních stran po podepsání koaliční smlouvy a roce vládnutí přišla s návrhem, který je v přímém rozporu s ideologií ostatních, což minimálně pro ODS v tomto případě platí.

Více: Pospíšil k VV: Nebudeme šikanovat lidi jen proto, že jsou bohatí

Rozpočet, z něhož si udělal prioritu ministr financí Miroslav Kalousek, vnímá Vít Bárta jako poslední problém. "Na prvním místě priorit jsou spravedlivé daně, na druhém stojí efektivní státní rozpočet, kdy budeme mít zároveň jistotu, že můžeme vyčerpat peníze, které nám nabízí Evropská unie, teprve na třetím místě je to, jaká bude výše schodku," vysvětlil.

Evropská unie už nám nebude posílat peníze

EU argumentoval Bárta zejména situaci na resortu dopravy, kterému relativně donedávna šéfoval. "Pokud totiž doprava nedostane o 14 miliard korun více, než jak navrhuje ministr Kalousek, nevyčerpáme fondy z Evropské unie a Česká republika přijde o další desítky miliard korun," řekl serveru.

"To není otázka chyb, které bych já způsobil za rok na ministerstvu dopravy, ale chyb, které udělali mí předchůdci Aleš Řebíček a Milan Šimonovský, za nichž byly vysoutěženy a uzavřeny smlouvy k zakázkám, které dnes Evropská unie odmítá proplácet. V této situaci je ministr Pavel Dobeš ve dvojím ohni. Musí zaplatit závazky stavebním společnostem za to, co se staví, a hrozí, že to EU neproplatí. Musí také stavět i jiné stavby, kde lze vyčerpat peníze, které nám Evropská unie dává k dispozici. Pokud neuděláme jedno nebo druhé, přijdeme o desítky miliard, které můžeme dostat do dopravní infrastruktury. Řeší se vlastně to, jestli vláda sebere ministru dopravy korunu a stát přitom přijde o dalších pět korun, které by mohl z Evropské unie dostat."

Čtěte:

Bárta pohrozil vetem rozpočtu: Ustupte u DPH, jinak ministři nehlasují

Obrat! Bárta je pro zvýšení DPH. Chce ale "překopat" škrty a daně

Foto: Zbyněk Pecák

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: par

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Držkopád Klause ml! Okamura vstává z popela. Babiš jasně v čele... Nová čísla

11:34 Držkopád Klause ml! Okamura vstává z popela. Babiš jasně v čele... Nová čísla

Nejnovější volební prognóza neziskového ústavu STEM nepotěší Václava Klause mladšího. Poté, co jej v…