Boj o Šumavu: První stromy padly, policie vyvádí aktivisty

25.07.2011 17:14

V šumavském boji aktivistů proti vedení parku nastal povážlivý zvrat. Zatímco až do dneška se ekologům dařilo les úspěšně blokovat tak, že v nich dřevorubci operovat zkrátka nemohli, dnes odpoledne už se v lese u Ptačího potoka naplno rozjely motorové pily. Informaci přineslo Aktuálně.cz.

Boj o Šumavu: První stromy padly, policie vyvádí aktivisty

Podle mluvčího blokády Mojmíra Vlašína již policisté v poutech či plachtách odvedli většinu aktivistů. Ty, kteří se i přes zákaz pokoušeli do lesa vrátit, si potom odvezli k výslechu do Kašperských hor. Podle něj zbylo v lese tak málo aktivistů, že není možné kácení dále bránit.


„V úterý tady ale budeme znovu," dodal Vlašín. Zítra prý aktivisté čekají posilu. Už dnes české kolegy přijeli podpořit i tři aktivisté ze Slovenska.

Dřevorubci ráno pokáceli několik stromů

V pondělí ráno se do stromů v lese Na Ztraceném u Ptačího potoka na Šumavě poprvé zakously pily. Dřevorubci jednající na popud vedení Národního parku Šumava však stihli pokácet jen několik stromů než jim v tom svými těly zabránili ekologičtí aktivisté, kteří v lese již přes týden pořádají blokádu proti kácení. 

K záchraně stromu přitom stačí málo - když u něho stojí člověk, nemůže ho dřevorubec z bezpečnostních důvodů pokácet. "Zatím jsme byli úspěšní, ale víme, že to tímto neskončí," řekl portálu Aktuálně.cz mluvčí aktivistů Mojmír Vlašín. Podle plánu národního parku má totiž padnout na tři tisíce smrků postižených kůrovcem.

Právní boj o tisíce stromů

Podle aktivistů jedná ředitel parku Stráský nelegálně, protože nemá ke kácení vyřízenou potřebnou výjimku. Podle Strákého je však kácení jedinou efektivní zbraní proti zhoubnému brouku kůrovci. "Zásah proti kůrovci má za cíl předejít mnohonásobně větším škodám v porostech navazujících. V lokalitě samotné zásahem rozhodně nedojde k nevratným škodám," argumentuje postoj vedení parku Stráského náměstek Jiří Mánek.

Stráský má na své straně klatovský soud

Ředitel Stráský drží v ruce předběžné rozhodnutí soudu, které ho opravňuje bojovat proti šíření kůrovce i pomocí kácení. "Okresní soud v Klatovech nám dal za pravdu a vydal předběžné opatření, podle kterého se má Hnutí Duha zdržet jakéhokoliv organizování pohybu, pobytu a jiné činnosti fyzických osob v lesích na území Národního parku Šumava," uvedl mluvčí parku Pavel Pechoušek. Podle vedení parku totiž aktivisté blokádou brání správě Šumavy konat to, co jí ukládá zákon: chránit les tak, aby nevznikly škody na majetku, přírodě a životním prostředí.

I přes výhrůžky soudem však aktivisté hodlají v lese vytrvat. Podle nich totiž soud vycházel z lesního zákona, který však na území národního parku neplatí.

Čtěte také:

Stráský: Největším problémem Šumavy jsou aktivisté 

Aktivisté se bouří.Stráský prý likviduje Šumavu 

 Liška (SZ): Šumava v ohrožení. Vyhlášenou blokádu podporujeme

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: qot

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Třesk v Jablonci. Piráti po Praze 5 přišli o další radnici. Důvod překvapí

22:35 Třesk v Jablonci. Piráti po Praze 5 přišli o další radnici. Důvod překvapí

Nového primátora i koalici hlásí severočeský Jablonec nad Nisou. Je jím Jiří Čeřovský. Tak úplně nov…