Budeme vás věšet na lampách, vyhrožovali nám. Zdechovský promluvil o sporu s Okamurou

20. 9. 2017 11:50

Lidé nám začali vyhrožovat, že nás budou věšet na sloupech veřejného osvětlení. Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský pro ParlamentníListy.cz vysvětluje, proč museli podat trestní oznámení na šéfa hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamuru.

Budeme vás věšet na lampách, vyhrožovali nám. Zdechovský promluvil o sporu s Okamurou
Foto: red
Popisek: Europoslanec Tomáš Zdechovský

Tomio Okamura označil na svých billboardech a sociálních sítích lidovce, že jsou vlastizrádci, protože údajně měli hlasovat pro potrestání České republiky. Ale o tom Evropský parlament vůbec nemůže rozhodnout. Proč? Zeptali jsme se europoslance Tomáše Zdechovského. 

Pane Zdechovský, jste hlavním iniciátorem trestního oznámení, které jste s kolegy Michaelou Šojdrovou a Pavlem Svobodou v polovině září podali na Tomia Okamuru. Proč jste tak učinili?

Tomio Okamura o nás začal už začátkem července prohlašovat, že jsme hlasovali pro potrestání České republiky za to, že odmítá přijímat uprchlíky na základě kvót. Na tom není pravdy zhola nic. Odkázal na jedno hlasování z května o tom, jestli se má Komise dle jednoho ze svých hlavních úkolů začít oficiálně ptát, proč ty kvóty nechceme. My byli jednoznačně a prokazatelně proti, přesto Okamura začal i v televizi a předvolebních materiálech šířit, jací jsme vlastizrádci, že jsme hlasovali pro. To je samozřejmě naprostý nesmysl a Okamura se tím pro mě stal nedůvěryhodný lhář.

Pan Okamura se ale odkazuje na článek bývalého europoslance Petra Macha…

Mach se opakovaně snažil vymyslet nějaký nesmysl, a když zjistil, že to není pravda, tak se stáhl. To je i tento případ, kdy Mach zmotal dohromady několik věcí, které spolu nesouvisely, na což jsem opakovaně poukázal a upozornil na to Tomia Okamuru. Ten navíc prokázal, že nejen neví, o čem jsme hlasovali, ale ani neumí číst, protože Mach u těch údajných sankcí naše jména nezmínil. 

Poté, co jste zveřejnili informaci o podaném trestním oznámení, ale začal dávat odkaz na sjetinu hlasování, která by měla potvrzovat, že říkal pravdu.

Neříkal, dal jen odkaz na úplně jiné hlasování, které nemá se sankcemi na ČR nic společného. O těch případně rozhoduje Evropský soud, ne Evropský parlament. Jeho asistentka mi pak zaslala dotazy od studenta, který Okamuru usvědčil ze lži. Jak to teda bylo? Podle mě kdyby to nebyl srab, uznal by chybu a omluvil se. Ale Tomio Okamura je srab. Opakovaně jsem mu volal a psal, nereagoval a na Facebooku nás okamžitě zablokoval a mnoho dalších, kteří na to poukázali. Tak si obrázek udělejte sami. 

A není trestní oznámení na Okamuru přehnané? Nepomůže mu to spíše ve volbách?

Přehnané není. Zažil jsem situaci, kdy na mě člověk na ulici začal pokřikovat, že by nás měli oběsit na nejbližším klandru, protože jsme vlastizrádci. Opakovaně mi i mým kolegům začali vyhrožovat na sociálních sítích a nadávat nám do vlastizrádců. To je přesně ten nebezpečný moment demokracie, kdy se politikem užívanou lží musí zabývat orgány v trestním řízení. Nemohu si vymyslet na své politické protivníky něco, co není pravda, a opakovat to dokola, abych na základě toho uspěl ve volbách. A to chápe i řada lidí, kteří jsou proti migraci, ale nechtějí, aby jim někdo lhal.

A jak je to tedy s tou rezolucí „strategie EU pro Sýrii“?

Rezoluce je poziční dokument, který podobně jako například volební program strany není závazný ani vynutitelný. Ostatním ale dává najevo, jak se EU k určitému problému staví, čímž odpadá spousta práce diplomatům a třeba i novinářům, aby znali pozici EU. Bylo v něm například odsouzení zvěrstev islamistů, ale je zajímavé, že podobně jako Mach to Okamura nezmiňuje. Udělat z té rezoluce tedy to, že se souhlasilo s povinným přijímáním migrantů na základě „nových kvót“, jak to Okamura prezentuje, je naprosto absurdní a zcela vycucané z prstu. Je třeba také jednoznačně říci, že hlasovat proti rezoluci by znamenalo souhlasit se zločiny ISIS. A těžko se mi věří, že by něco takové islamobijec Tomio Okamura opravdu podporoval.

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Upřímně všem moc děkuji za podporu! Jedeme dále!
  • europoslanec

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Martin Huml

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pane redaktore ČT, nedělejte tu sluníčkářskou žumpu. A zameťte si před svým prahem. Pokus o grilování Okamury se totálně obrátil

19:46 Pane redaktore ČT, nedělejte tu sluníčkářskou žumpu. A zameťte si před svým prahem. Pokus o grilování Okamury se totálně obrátil

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura se na tiskové konferenci před jednáním Poslanecké sněmovny pustil r…