Celkem 400 tisíc Čechů žije v extrémní chudobě, šokoval Špidla

13.10.2013 9:40

Podle Armády spásy za posledních jedenáct let narůstá počet rodin, které jsou na hranici chudoby. Ztratí zaměstnání nebo je potká těžká nemoc. Podle Vladimíra Špidly žije jeden milion Čechů pod hranicí příjmové chudoby.

Celkem 400 tisíc Čechů žije v extrémní chudobě, šokoval Špidla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimír Špidla

 „Bývalý manžel mi devatenáct let neplatil alimenty," popsala Deníku například Hana Rokosová, která musí živit čtyři děti. Nakonec ji její zoufalá finanční situace dohnala k tomu, že musela požádat o pomoc právě Armádu spásy.

Za posledních jedenáct let podobných lidí přibývá. „Ztráta zaměstnání je běžný jev, postihne-li samoživitele, je to vysoce rizikový faktor," říká tajemnice národního velitele Armády spásy Pavla Vopeláková.

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek ale situaci České republiky nevidí tak černě. „V rámci EU má nejnižší míru chudoby, jednu z nejnižších nezaměstnaností, je sociálně stabilní zemí," ujišťuje.

Jeho oponent z ČSSD Vladimír Špidla to vidí jinak. „Pod hranicí příjmové chudoby žije jeden milion lidí, to je Praha bez příměstských částí. Extrémní chudobou pak trpí 400 tisíc lidí, tedy větší Ostrava," popisuje.

Naráží i na to, že politici se často schovávají za čísla, která jsou na první pohled dobrá. Například statistiky u seniorů. „Většina z nich se nachází těsně nad hranicí chudoby. Když nebudete penze dva tři roky valorizovat, spadnou pod tuto hranici," upozornil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pan

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Merkelová bude šílet. Poddanský nárůdek! Směrem od Klause zazněla drsná slova

14:19 Merkelová bude šílet. Poddanský nárůdek! Směrem od Klause zazněla drsná slova

Analytik a archivář PhDr. Aleš Valenta z Institutu Václava Klause napsal na webu Neviditelný pes člá…