Česko chce poslat další vojáky na Mali

13.03.2015 17:15

Česko plánuje vyslat další vojáky do afrického Mali. Dvacítka vojáků bude působit v rámci mise OSN MINUSMA, informoval ČTK ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Další tři specialisté by měli být vysláni do mise UNDOF na Golanech. Stropnický připravuje materiál potřebný pro schválení vládou a Parlamentem.

Česko chce poslat další vojáky na Mali
Foto: Hans Štembera
Popisek: Čeští vojáci vracející se z mise v zahraničí

"Chceme posílit naši účast v misích OSN," sdělil ČTK k záměru na vyslání vojáků Stropnický. Podle Českého rozhlasu ministr materiál vládě předloží do několika týdnů, do obou misí by se Češi mohli zapojit v polovině roku. Roční náklady by měly být celkem 60 milionů korun, řekl Stropnický Českému rozhlasu. V Mali by měli čeští vojáci působit společně s Nizozemci.

V Mali v současné době působí téměř 40 českých vojáků v rámci výcvikové mise Evropské unie. Hlavním cílem mise je pomoc při výstavbě a výcviku maliské armády tak, aby byla v budoucnu schopna čelit útokům islamistických radikálů. Úkolem české jednotky je ochrana velitelství výcvikové mise, doprovod velitele a štábu mise a částečně výcvik vojáků.

O vyslání vojáků do mise OSN na Golanech dlouhodobě usiluje prezident Miloš Zeman. Navrhoval, aby Česko do oblasti poslalo 150 vojáků. Vedení armády se k požadavku stavělo skepticky, tamní mise totiž v poslední době svou funkci kvůli válce v Sýrii neplní. Podle MF Dnes nakonec požádala OSN českou armádu o obsazení tří pozic na velitelství mise na Golanských výšinách. Citovala při tom náčelníka generálního štábu Petra Pavla.

Vyjádření Pavla pro MF Dnes o vyslání vojáků na Golany zkritizovala poslankyně Jana Černochová (ODS), nelíbí se ani poslanci Ivanu Gabalovi (KDU-ČSL). O vyslání jednotky by podle nich měl být nejdříve informován branný výbor sněmovny, kterého jsou oba členy. "Vysílání ozbrojených sil Armády ČR je čistě politickou záležitostí vlády a Parlamentu a nemá ji co oznamovat náčelník Generálního štábu AČR v médiích. Jeho postup je nevhodný," sdělila ČTK Jana Černochová (ODS). "Jsme parlamentní demokracií a zástupce Parlamentu, kteří mají z Ústavy ČR nezpochybnitelnou roli při rozhodování, kolik vojáků a kam bude naše země vysílat, není možné obcházet," poznamenala.

Pavla zkritizoval i Gabal. "Neměl jsem o tom tušení, že pan generál dojednává takovou podporu. A jsem z toho trochu překvapený," poznamenal. Dodal, že očekává, že výboru někdo záměr objasní. "Doufám, že nadále u nás platí parlamentní kontrola ozbrojených sil a že si generálové nebudou dělat na mezinárodním poli, co chtějí," podotkl.

Pavel kritiku prostřednictvím mluvčí generálního štábu Jany Růžičkové odmítl. Reagoval prý pouze na dotaz novináře na otázku aktuálního stavu a možnosti vyslání českých vojáků na Golany. "Upřesnil mu, že OSN nemá zájem o větší počet vojáků, ale pouze o tři specialisty do štábu," uvedla Růžičková s tím, že odpověď Pavla plně odpovídá materiálu připravovanému do vlády.

Veškeré jednání s OSN je prý stále ve stadiu upřesňování informací o možných kandidátech na neobsazená místa ve štábu mise. Růžičková zdůraznila, že schválení mise "samozřejmě podléhá" rozhodnutí vlády a Parlamentu. "Tuto proceduru generál Pavel nikdy nezpochybnil," poznamenala. O záměru bylo prý během pracovního oběda informováno vedení sněmovny i poslanec Antonín Seďa (ČSSD), který je členem branného výboru. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, kup

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Aparátčík Babiš si bude brát do úst rok 1968? U Šafrů premiérovi prokádrovali celé přibuzenstvo

10:29 Aparátčík Babiš si bude brát do úst rok 1968? U Šafrů premiérovi prokádrovali celé přibuzenstvo

Premiér Andrej Babiš letos nedorazil se svým projevem na pietní akt k 51. výročí vpádu okupačních vo…