Experti ČSSD budou jednat se zástupci vlády o reformě penzí

09.08.2011 6:28

Zástupci vlády se v úterý sejdou s experty sociální demokracie nad návrhem důchodové reformy. Uskuteční se tak první z plánovaných jednání, na kterých se vláda s ČSSD domluvila v červenci.

Experti ČSSD budou jednat se zástupci vlády o reformě penzí

"Za vládní stranu tam jdeme s tím, že vláda již své představy předložila ve formě zákonů," řekl ČTK Jiří Král z ministerstva práce a sociálních věcí, který se jednání zúčastní. Pokud podle něj experti sociální demokracie přijdou s nějakými náměty, bude se o nich diskutovat. 

"V tuto chvíli to není o našich návrzích, ale o tom, jestli ty vládní návrhy nejdou alespoň zčásti přizpůsobit našim představám, aby přežily i další volby," uvedl stínový ministr sociální demokracie Jan Mládek.

Na jednáních se dohodli v červenci při projednávání zákonů o penzijní reformě zástupci sociální demokracie s premiérem Petrem Nečasem. Konkrétně by se měla týkat věkové hranice pro odchod do penze, takzvaného předdůchodu pro lidi z náročných profesí a transformací nynějšího penzijního připojištění. Jejich cílem mají být případné změny v zákonech reformujících penzijní systém ještě předtím, než projdou ve sněmovně druhým čtením.

První ze zákonů, zákon o důchodovém spoření, upravuje tzv. druhý pilíř, tedy vyvedení části peněz z penzijního systému na spoření v důchodových fondech. Druhý zákon upravuje doplňkové penzijní spoření a třetí zákon mění dosavadní zákony v souvislosti s přijetím předchozích dvou předloh. Lidé nad 35 let se budou moci podle návrhu rozhodnout, zda z pojistného vyvedou tři procentní body do penzijních fondů a k nim přidají ještě dva procentní body ze svého.

Vláda počítá s tím, že po transformaci důchodového systému zůstane i penzijní připojištění, které by mělo tvořit vedle nového pilíře a současného státního průběžného důchodového systému třetí pilíř systému penzí.

Čtěte:

Reforma penzí není potřeba. Vláda straší, píší vědci

Penzijní reforma schválena. Teď již oficiálně vládou

Sociolog: Penzijní reforma je nastavena tak, aby Češi vyhynuli

Foto: Hans Štembera

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je nutné udržet parlamentní demokracii před Milionem chvilek, vyzval Václav Klaus před zaplněným sálem. A když spatřil v publiku šéfa Rozhlasu...

21:20 Je nutné udržet parlamentní demokracii před Milionem chvilek, vyzval Václav Klaus před zaplněným sálem. A když spatřil v publiku šéfa Rozhlasu...

REPORTÁŽ Jakou cestu jsme od sametové revoluce ušli? 30 let po pádu komunismu jsou na Západě podle V…