Firmy asi budou opět dostávat příspěvky na zdravotně znevýhodněné

14. 2. 2014 14:40

Firmy budou zřejmě znovu dostávat od státu příspěvky na mzdu zdravotně znevýhodněných zaměstnanců. Tuto kategorii pracovníků má obnovit novela o zaměstnanosti, kterou dnes v prvním kole projednávání sněmovna podpořila. Před dalším schvalováním normu posoudí sociální výbor dolní komory.

Firmy asi budou opět dostávat příspěvky na zdravotně znevýhodněné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdravotně postižení - ilustrační foto

Kategorie zdravotně znevýhodněných pracovníků v zákoně byla jako podkategorie osob se zdravotním postižením do konce loňského roku. Pokus o její včasné zachování ale zmařilo rozpuštění sněmovny v loňském roce. I k současné novele, jejíž návrh v prosinci schválila tehdejší vláda Jiřího Rusnoka, se poslanci dostali až nyní.

Novela má také snížit příspěvek pro agentury práce

Za zdravotně znevýhodněné mají být znovu považováni zaměstnanci, kteří sice mohou pracovat, ale kvůli horšímu zdravotnímu stavu jen omezeně na chráněném pracovním místě. Toto postavení by měla přiznávat Česká správa sociálního zabezpečení. Celkem by do této kategorie mohlo spadat asi 40.000 lidí. Zaměstnavatel bude moci od úřadu práce získat peníze na 75 procent mzdy takového pracovníka, maximálně ale 4000 korun měsíčně, uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).

Norma má podle ní rovněž ulehčit firmám od byrokracie, neboť by už nemusely dokládat úřadům, že nemají nedoplatky na daních nebo pojistném, uvedla ministryně. Úřady by si se souhlasem zaměstnavatele měly tyto informace od příslušných institucí získat samy.

Novela má také snížit příspěvek pro agentury práce, s nimiž má úřad práce smlouvu na zprostředkování. Nově by místo 5000 korun na uchazeče mohly dostávat 500 korun. Za umístění nezaměstnaného by pak mohly místo 1250 korun mít až 6250 korun, pokud by si člověk místo udržel aspoň půl roku. Návrh zákona snižuje i pokutu za umožnění nelegální práce z 250.000 na 50.000 korun. Snížení vychází z judikatury Ústavního soudu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sekta nedotknutelných z Kavčích hor. Otřesné svědectví, co se dělo ve Sněmovně kolem schvalování zpráv

20:17 Sekta nedotknutelných z Kavčích hor. Otřesné svědectví, co se dělo ve Sněmovně kolem schvalování zpráv

Česká televize a její rada se chová jako sekta nedotknutelných, která odmítá poslancům odpovědět na …