Heger blíže k zárukám: Kdo nepřidá lékařům, toho odvolám

7. 2. 2011 6:45

Ministr zdravotnictví Leoš Heger chce vyhovět protestům lékařů a přidat do resortu dvě miliardy, které by měly jít primárně na platy lékařů. Odborářům se nelíbí, že to nijak negarantuje, rádi by tarifní tabulku.

Heger blíže k zárukám: Kdo nepřidá lékařům, toho odvolám
reklama

Tu jim ale ministr nenavrhne. "Uděláme lékařům tarifní tabulku a pak přijdou policisté a budou chtít svou. A pak úředníci. To nelze," řekl v nedělních Otázkách Václava Moravce. Aby šly peníze do platů lékařů chce ale garantovat jinak. V rozhovoru pro MF Dnes naznačil, že by ředitele nemocnic, kteří nevynaloží prostředky na platy lékařů, mohl jednoduše odvolat nebo jim "zatrhnout" odměny.

"Vydali jsme příkaz ředitelům, aby ty peníze šly do mezd," řekl deníku. "Ředitelé to jistě udělají, protože je to snadno kontrolovatelné. Poslechnout sice nemusí, ale ředitel je kdykoli odvolatelný a dostává z ministerstva odměny. Jsem připraven tyto nástroje použít."

I z tohoto důvodu si Heger myslí, že peníze půjdou do platů stoprocentně. Odborářům se nově nelíbí, že by peníze jimi vyprotestované šly i na platy zdravotních sester, z tohoto aspektu ale ministr ustoupit nechce.

Odboráři jsou agresivní. Kdo ustoupí, toho semelou

Trochu ho uklidňuje, že se i situace začíná uklidňovat. "Máme signály z některých nemocnic, že lidé už výpovědi stahují. Není to zatím nějaká masa. Ale dokonce i někteří lékaři z neonatologických center, jejichž odchod představoval největší hrozbu, naznačují, že by mohli zůstat."

Kteří, to ale Heger říct nechce. Prý by je odboráři po zásluze potrestali. "Když se objeví člověk, který váhá, odboráři se k němu chovají relativně agresivně a přesvědčují jej metodami, které nemají daleko od šikany," podotkl ministr.

Z menších nemocni budou "LDNky"

Podle Hegera přetrvává ve společnosti pocit, že potřebná je pouze ta nemocnice, která poskytuje akutní péči. Tak jasné už to ale není. Zejména u malých nemocnic. "Tak, jak stárne populace a medicína umí zachraňovat lidi s těžkými nemocemi, starších lidí přibývá. Nemocnice se nemusí přímo rušit, ale mohou se přetvářet na ústavy jiného typu."

Konkrétně na léčebny dlouhodobě nemocných, které by lidé rádi měli co nejblíž bydlišti. "Ty, co u nás máme, bývají nevlídné, mají nevhodné pokoje," podotkl. "Když někdo jde na nějakou složitější operaci na týden či dva, tak mu nevadí, že bude cestovat přes půl republiky. Naopak bude rád, když se dostane třeba do IKEM, bude-li potřebovat operaci srdce. Ale dlouhodobě nemocnou babičku raději budete mít blízko sebe."

Čtěte:

Proti všem. Moravec zahájil Otázky á la Jirásek

SLEDUJEME téma exodus lékařů

Foto: heger.cz

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: par
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

19:25 To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

Moderátor Luboš Xaver Veselý na svém Facebooku sdílel videa s názory na jeho zvolení do Rady České t…