Heger blíže k zárukám: Kdo nepřidá lékařům, toho odvolám

07.02.2011 6:45

Ministr zdravotnictví Leoš Heger chce vyhovět protestům lékařů a přidat do resortu dvě miliardy, které by měly jít primárně na platy lékařů. Odborářům se nelíbí, že to nijak negarantuje, rádi by tarifní tabulku.

Heger blíže k zárukám: Kdo nepřidá lékařům, toho odvolám

Tu jim ale ministr nenavrhne. "Uděláme lékařům tarifní tabulku a pak přijdou policisté a budou chtít svou. A pak úředníci. To nelze," řekl v nedělních Otázkách Václava Moravce. Aby šly peníze do platů lékařů chce ale garantovat jinak. V rozhovoru pro MF Dnes naznačil, že by ředitele nemocnic, kteří nevynaloží prostředky na platy lékařů, mohl jednoduše odvolat nebo jim "zatrhnout" odměny.

"Vydali jsme příkaz ředitelům, aby ty peníze šly do mezd," řekl deníku. "Ředitelé to jistě udělají, protože je to snadno kontrolovatelné. Poslechnout sice nemusí, ale ředitel je kdykoli odvolatelný a dostává z ministerstva odměny. Jsem připraven tyto nástroje použít."

I z tohoto důvodu si Heger myslí, že peníze půjdou do platů stoprocentně. Odborářům se nově nelíbí, že by peníze jimi vyprotestované šly i na platy zdravotních sester, z tohoto aspektu ale ministr ustoupit nechce.

Odboráři jsou agresivní. Kdo ustoupí, toho semelou

Trochu ho uklidňuje, že se i situace začíná uklidňovat. "Máme signály z některých nemocnic, že lidé už výpovědi stahují. Není to zatím nějaká masa. Ale dokonce i někteří lékaři z neonatologických center, jejichž odchod představoval největší hrozbu, naznačují, že by mohli zůstat."

Kteří, to ale Heger říct nechce. Prý by je odboráři po zásluze potrestali. "Když se objeví člověk, který váhá, odboráři se k němu chovají relativně agresivně a přesvědčují jej metodami, které nemají daleko od šikany," podotkl ministr.

Z menších nemocni budou "LDNky"

Podle Hegera přetrvává ve společnosti pocit, že potřebná je pouze ta nemocnice, která poskytuje akutní péči. Tak jasné už to ale není. Zejména u malých nemocnic. "Tak, jak stárne populace a medicína umí zachraňovat lidi s těžkými nemocemi, starších lidí přibývá. Nemocnice se nemusí přímo rušit, ale mohou se přetvářet na ústavy jiného typu."

Konkrétně na léčebny dlouhodobě nemocných, které by lidé rádi měli co nejblíž bydlišti. "Ty, co u nás máme, bývají nevlídné, mají nevhodné pokoje," podotkl. "Když někdo jde na nějakou složitější operaci na týden či dva, tak mu nevadí, že bude cestovat přes půl republiky. Naopak bude rád, když se dostane třeba do IKEM, bude-li potřebovat operaci srdce. Ale dlouhodobě nemocnou babičku raději budete mít blízko sebe."

Čtěte:

Proti všem. Moravec zahájil Otázky á la Jirásek

SLEDUJEME téma exodus lékařů

Foto: heger.cz

reklama

autor: par

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

20:13 „Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

Válka na Ukrajině přinesla do moderního válčení použití dronů a dalších bezpilotních letounů, které …