Historická dohoda. Írán se domluvil s USA na dalším postupu ohledně jaderného programu

14.07.2015 22:07

Íránu se podařilo dosáhnout dohody se šesti světovými mocnostmi včetně USA o zvednutí sankcí. Jde o historickou událost, která, pokud dohoda projde všemi ratifikačními procesy přes americký Kongres a teheránskou vládu, dokáže, že je na světě stále ještě naděje pro diplomacii. Informuje The Guardian.

Historická dohoda. Írán se domluvil s USA na dalším postupu ohledně jaderného programu
Foto: Fanpop
Popisek: Americký prezident Barack Obama

Po dlouhých vyjednáváních dospěli ministři zahraničí Číny, Francie, Velké Británie, Ruska, Spojených států a Íránu k dohodě, která na sebe nechala čekat dlouhé roky vzájemného nepřátelství mezi Íránem a USA.

Výsledkem je, že Írán se zbaví většiny svého jaderného programu a OSN, EU a Spojené státy zvednou „zeď postavenou ze sankcí“, která za poslední léta vznikla. Íránský ministr zahraničí Mohammad Javad Zarif se o dohodě vyjádřil, že je oboustranně výhodná, i přesto, že není perfektní.

Americký prezident Barack Obama se zavázal k tomu, že vetuje jakýkoliv pokus republikánských senátorů tuto dohodu neschválit, jeho íránský protějšek Hassan Rouhani se nechal slyšet, že „nastává nová fáze pro vztah mezi Íránem a zbytkem světa“.

Írán podle dohody bude muset méně obohacovat uran a snížit svoje dosavadní zásoby o 96 %, bude spolupracovat s inspektory OSN s jejich vyšetřováním, pokud ti budou věřit v existenci jaderného programu, a umožní jim volný přístup.

Celý text zde

Ve chvíli, kdy Mezinárodní agentura pro jadernou energii potrvdí, že Írán podnikl kroky ke zmenšení svého jaderného programu, budou zrušeny sankce. Nadále však budou platit omezení na obchod s konvenčními zbraněmi a raketovou techniku.

„Věřím, že jde o historický okamžik,“ řekl Rouhani. „Jsme blízko dohody, která není perfektní pro nikoho, ale lepší jsme nemohli dosáhnout. Dnešek mohl být koncem nadějí, místo toho je začátkem jejich nové éry,“ dodal.

Proti dohodě se ostře vyjádřil Benjamin Netanjahu, který ji označil za „kapitulaci“ a „chybu historických rozměrů“, a také bývalý íránský ministr zahraničí Avigdor Lieberman, který ji prohlásil za podvolení se teroru.

Pokud všechny strany budou spolupracovat, dohoda projde americkým Kongresem a Írán dostojí slibům transparentnosti, měla by dohoda vejít v platnost nejpozději koncem roku. Jestliže však nakonec přece jen projde, bude to velké vítězství pro diplomacii a pro Írán, kterému se uvolní aktiva za zhruba 100 miliard dolarů, a dojde ke zrušení mnoha ekonomických a finančních sankcí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Úplně jinak, než říká Jaromír Bosák, já to viděl. Novinářský kolega z Ruska předložil svědectví o mistrovství světa

18:43 Úplně jinak, než říká Jaromír Bosák, já to viděl. Novinářský kolega z Ruska předložil svědectví o mistrovství světa

Fotbalový šampionát se v Rusku neměl z mnoha důvodů konat. Touto větou vyšperkoval na závěr slavnost…