Jako onanie a prázdný krám, píše Michal Horáček o hledání někoho, kdo sebere Zemanovi funkci prezidenta

10.03.2016 6:58

Den poté, co kněz Tomáš Halík odmítl kandidaturu na post českého prezidenta, se k debatě o jménu naší budoucí hlavy státu vyjádřil textař a spisovatel Michal Horáček. Prostřednictvím svého facebookového profilu mírní požadavky, které mnozí kladou na prezidentské adepty.

Jako onanie a prázdný krám, píše Michal Horáček o hledání někoho, kdo sebere Zemanovi funkci prezidenta
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vyšla kniha o kandidátce na prezidenta Zuzaně Roithové. Jejím kmotrem byl Michal Horáček

Anketa

Vadí vám, že americký velvyslanec Andrew Schapiro vyjádřil solidaritu muslimské komunitě u nás?

98%
1%
hlasovalo: 16103 lidí

Debatu o možných kandidátech v příštích prezidentských volbách připodobňuje Horáček k postávání před výlohou prázdného krámu, kde se lidé baví o tom, jaké zboží by si přáli, až se krám naplní a otevře. Někdo dává přednost bifteku, jiný humrovi, další koši plnému šťavnatého ovoce.

Stejná nerealistická očekávání mají dle textaře mnozí lidé stran kandidáta na příštího českého prezidenta. „Vesměs by si pro tu volbu chtěli vybírat mezi archandělem Gabrielem, mistrem Yodou a reinkarnací Tomáše Masaryka,“ tvrdí Horáček s tím, že na realističtějších kandidátech se vždy najde nějaká vada, která je v očích mnohých vyřazuje ze hry.

Textař však poukazuje na to, že stejně jako v krámě místo bifteků, humrů a ananasů nalezneme pouze celer, tatranku a cokoli z kosteleckých uzenin, v prezidentské volbě budou kandidovat lidé, nikoliv andělé. A proto bychom měli svá očekávání mírnit.

„V posledku buďme rádi, že v takovéhle atmosféře vůbec bude (bude-li) z čeho vybírat. Jinak to pindání před tím zatím prázdným krámem bude pro někoho snad příjemné, ale neplodné, něco jako onanie. A dospělí dávají přednost jinačí akci,“ konstatuje na závěr.

Málo rozumných lidí

Horáčkův komentář přichází den poté, co se prezidentské kandidatury zřekl kněz Tomáš Halík, o jehož jménu se spekulovalo v souvislosti s debatou o příští české hlavě státu. Své rozhodnutí Halík zdůvodnil tím, že v současné době vše spíše nahrává demagogům, jako jsou Miloš Zeman nebo kandidát na prezidenta USA Donald Trump.

„Kdybych nyní kandidoval, pravděpodobně bych získal hlasy lidí rozumně uvažujících a vzdělaných. Ale ti dnes nepředstavují většinu. Abych získal většinu, tak bych asi musel říkat věci, které jsou populistické a které odporují mému svědomí a rozumu. To nikdy dělat nebudu,“ uvedl v rozhovoru pro Novinky.cz.

Plné znění Horáčkova facebookového komentáře:

Čas běží, a tak se součástí facebookového folklóru stále častěji stávají debaty o možných kandidátech v příštích prezidentských volbách.

Taky si sem tam nějakou přečtu; kupodivu jsou si podobné.

Vypadá to, že se lidé shromáždili před výlohou prázdného krámu. Tam spolu hovoří o tom, jaké zboží by si přáli, až se ten krám naplní a otevře. Někdo dává přednost bifteku, jiný humrovi, další koši plnému šťavnatého ovoce. Jinak řečeno: vesměs by si pro tu volbu chtěli vybírat mezi archandělem Gabrielem, mistrem Yodou a reinkarnací Tomáše Masaryka.

Nabídne-li někdo jméno realističtější, slétnou se na něho ti druzí: Ta? Vždyť byla v politice, a šak víme, jaká je to zlodějna a nekompetentnost. Těm, kteří v politice nikdy nebyli se zase vyčítá nezkušenost. A těm dalším cokoli, třeba: ten se přeci rozved.

Jasně, Yoda se nerozved a i proti archandělům bude ta nadcházející nabídka mizerná.. Taková, jako proti biftekům, humrům a ananasům třeba celer, tatranka a cokoli z kosteleckých uzenin. Ale v krámě bude jen to druhé. V prezidentské volbě nebudou kandidovat andělé, nýbrž lidé – každý s nějakou historií, která nemůže být úchvatná pro všechny. Sám Kristus pravil: „Neříkej, že jsem dobrý, to je jen můj otec na nebesích.“

Smiřme se tedy s tím, že z nabízeného zboží si vybereme mezi celerem, tatrankou a buřtem. A vposledku buďme rádi, že v takovéhle atmosféře vůbec bude (bude-li) z čeho vybírat. Jinak to pindání před tím zatím prázdným krámem bude pro někoho snad příjemné, ale neplodné, něco jako onanie. A dospělí dávají přednost jinačí akci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Otče profesore Tomáši, mohl byste si nejprve opatřit fakta? Drtivá odpověď Halíkovi na jeho text o Dukovi

9:36 Otče profesore Tomáši, mohl byste si nejprve opatřit fakta? Drtivá odpověď Halíkovi na jeho text o Dukovi

V české katolické církvi to znovu pořádně jiskří. Tajemník kardinála Dominika Duky Milan Badal se to…