Jsme exportní velmoc, 20% DPH by nás zlikvidovala, říká Kužel

26. 3. 2011 17:50

Šéf Hospodářské komory Petr Kužel je rád, že vláda odstoupila z návrhu dvacetiprocentního skokového navýšení DPH. Postupně to prý firmy zvládnou, najednou by je to zlikvidovalo.

Jsme exportní velmoc, 20% DPH by nás zlikvidovala, říká Kužel

"To skokové navýšení o 20 procent nám přišlo nedobré," řekl Kužel v sobotním Pressklubu Luboše Xavera Veselého. "Zvýšení DPH vždy představuje zatížení, ale postupné zvyšování se podle nás dá uhájit."

Každý procentní bod představuje podle něj asi šest miliard pro stát. "U 20% navýšení bychom museli zdražit zboží až o 9-13 %, to by bylo velké číslo, zamávalo by to s ekonomikou této země a navíc bychom museli zdražit i export." Což by pro Česko nebylo dobré, jelikož je podle Kužela "exportní velmoc", export je navíc nejdůležitější složkou tuzemské ekonomiky.

Těch 17,5 %, která nakonec vláda Petra Nečase vyjednala, je prý v pořádku. "Dopadlo to poměrně dobře. My se snažíme chovat státotvorně - jistě, že bychom nechtěli platit žádné daně, ale to není možné."

S premiérem se prý Kužel schází pravidelně jednou za kvartál a probírají, co je a co není dobré pro českou ekonomiku. O propojování byznysu s politikou ale prý příliš nemluví. "Na toto téma prakticky neexistuje diskuse. Ta by přítom měla být celospolečenská, abychom se těchto předsudků zbavili. Třeba i legalizací lobbingu."

Dokud nebude systém transparentní, v českém politickém prostředí se podle něj nic moc nezmění. "V zahraničí to existuje běžně, u nás si holt budeme muset počkat."

Čtěte:

Kužel (HK ČR): Zefektivněme státní správu

Hospodářská komora: Chceme 17% DPH. Chybí však diskuse s vládou

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: par

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Otec dvou psů Pospíšil, kolaborant. Po včerejším výroku o „Evropanech" je zatraceně horko

14:43 Otec dvou psů Pospíšil, kolaborant. Po včerejším výroku o „Evropanech" je zatraceně horko

V předvčerejším rozhovoru pro server E15 se redaktor Jaroslav Denemark bavil s Jiřím Pospíšilem, pře…