Jste ministrem Sputniku, rýpala Witowská do nového ministra. Ten to odmítl

09.04.2021 21:13

Pátečním hostem Světlany Witowské Interview ČT24 byl nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger (nestr. za ANO). Diskuse se vedla nad tématem testování žáků ve školách, ohledně vakcíny Sputnik nebo dalšího rozvolňování.

Jste ministrem Sputniku, rýpala Witowská do nového ministra. Ten to odmítl
Foto: Hans Štembera
Popisek: Exministr zdravotnictví Petr Arenberger

Nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger hned v úvodu pořadu zdůraznil, že epidemiologická situace se zase vyvinula a konečné rozhodnutí ohledně omezení povoleného počtu osob uvnitř a venku se dozvíme v sobotu podle jednání expertní skupiny.

Debata se následně stočila okolo testování žáků ve školách, které budí velké vášně, z řad rodičů, ředitelů či samotných pedagogů. Podle mnohých panuje velká nevole týkající se dětí, které se mají samy testovat, případně s asistencí rodičů. Výtky směřují i ke kvalitě a spolehlivosti testů z Číny. Nový šéf resortu kritiku vyloučil. Z hlediska kvality uvedl, že vycházíme z toho, co deklaruje výrobce. Nemyslí si, že by byl test vyroben závadným způsobem, pokud je určen pro zdravotní potřeby. „To si výrobce nedovolí,“ řekl, že nejde o nějakou blamáž na rodiče a pedagogy.

„Pro začátek je potřeba se naučit testovat,“ uvedl s tím, že  do budoucna určitě chtějí přejít k PCR testům. „My s tím počítáme,“ připustil, že jsou kvalitnější. Zdůraznil ale, že nyní je nutno vyřešit problematiku dostatečného počtu laboratoří, logistiku a další spojené věci. „Řešíme logistickou situaci – a do té doby se bez antigenních testů neobejdeme,“ konstatoval ministr.

Připustil, že jednou z variant by bylo, aby rodiče otestovali děti doma. Podle něj je ale zapotřebí také vymyslet systém; proto se nejdříve ministerstvo rozhodlo k testování ve školách. Na dotaz moderátorky, zda si rodiče mohou pořizovat jiný kvalitnější test pro své děti, uvedl, že ano.

Došlo i na přetřásané téma ruské vakcíny „Určitě nejsem,“ odpověděl s úsměvem Arenberger na dotaz, zda je „ministrem Sputniku“, jak ho některá média označují. Vyloučil, že by se konala jakákoliv schůzka s prezidentem republiky ohledně ruské vakcíny. „Nechci sem vozit něco, co nemá razítko,“ dodal k tématu. Na dotaz moderátorky, zda chce do Česka jakýmkoliv způsobem dostat Sputnik, odpověděl rázně. „Ne, chci sem dostat co nejvíce vakcíny. Cílem je to, abychom byli co nejrychleji naočkování,“ řekl. A dodal, že je potřeba hledět i na delší časový horizont, kdy bude nutné přeočkování.

Vyloučil také, že postoj ke Sputniku by byl klíčovým kritériem pro odvolání docenta Blatného z postu ministra zdravotnictví. Závěrem profesor Arenberger nastínil představy o nové podobě protiepidemického systému PES.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: sla

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Zodpovědnost

Dobrý den, napadlo vás, že to, že jste nepřekročil 20% není Vaše vina, že Vy jste proto udělal maximum, ale víc lidí Vás nevolilo jen kvůli ANO? Vždyť i politici z jiných stran Vás chválí, ale kvůli značnce s Vámi nechtějí jít do koalice? Neuvažujete o změne strany?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala by ho měl poslat do... Síkela pod palbou. „Neotvírejte složenky,“ padlo raději doporučení

17:56 Fiala by ho měl poslat do... Síkela pod palbou. „Neotvírejte složenky,“ padlo raději doporučení

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela nejdříve v neděli, tedy den po volbách, v pořadu Otázky Václ…