Kalousek i Paroubek se kompasu vyhnuli, pro knížete byl hloupý

20. 5. 2010 3:16

Chcete vědět, jaké je skutečné smýšlení politiků? Napovědět vám může Politický kompas, vypracovaný americkými sociology, který vyzkoušel na některých českých politicích časopis Týden.

Kalousek i Paroubek se kompasu vyhnuli, pro knížete byl hloupý

Politický kompas, který vypracovali američtí sociologové, je dotazník s 62 otázkami, na něž respondent vybírá ze čtyř odpovědí: zásadně nesouhlasí, nesouhlasí, souhlasí a rozhodně souhlasí. Software je vyhodnotí a umístí na graf, který určují dvě osy. Horizontální ukazuje, zda respondent tíhne spíše doleva či doprava. Vertikální osa pak udává rozptyl od autoritářství až k volnomyšlenkářství.

Většina tezí, s nimiž je třeba se ztotožnit, nebo je naopak odmítnout má poměrně vyhraněnou až provokativní podobu. Možná i proto se někteří politici testu lekli. Vedení sociální demokracie - Paroubek a Sobotka - se mu vyhnuli s odůvodněním, že jsou příliš zaneprázdnění předvolební kampaní. Z TOP 09 ho okamžitě odmítl místopředseda Kalousek, předseda Schwarzenberg zodpověděl jen 18 otázek s tím, že ostatní jsou hloupé. Členům strany ho pak zakázal vyplňovat, ale v té době už měl Týden uloveného pardubického lídra Pavla Severu.

Nejvíce autoritářský Severa, napravo s ním jen Nečas a Vodrážka

Z jedenácti českých politiků, kteří prošli testem Týdne, se ani jeden neobjevil v horní polovině grafu, která symbolizuje autoritářství. Nejblíže k ní měl už zmiňovaný Severa a Michaela Šojdrová z KDU-ČSL. Naopak suverénně nejvíce k volnomyšlenkářství tíhne předseda Strany zelených Ondřej Liška.

V pravé polovině grafu skončili místopředsedové ODS Nečas a Vodrážka spolu se Severou, který ovšem pravicovosti konkurentů nedosáhl. Nejvíce nalevo posunuly odpovědi Jeronýma Tejce z ČSSD, teprve pak lídra komunistů Filipa a jako třetího nejlevicovějšího politika označil Politický kompas lídra zelených Lišku.

Tejce kompas ztotožnil s Gándhím, Lišku s dalajlamou

Liška, největší volnomyšlenkář na české politické scéně, se vyslovil pro legalizaci marihuany, adopci dětí homosexuálními páry a odmítá představu žen u sporáku. Tam by je naopak rád viděl místopředseda zelených František Pelc a k homosexuálům by jako jeho stranický šéf tak vstřícný nebyl.

Při srovnání s některými s velikány vyšla téměř dokonalá shoda Tejce s Mahátmou Gándhím, Lišky s dalajlamou a Nečase s Fryderykem Chopinem. Velmi překvapivě dopadl v testu lidovecký předseda Cyril Svoboda, z něhož se vyklubal větší volnomyšlenkář, než snad i sám tušil. Z dotazníku vyplynulo, že ženy automaticky nevidí doma u sporáku a že schvaluje legalizaci marihuany pro vlastní potřebu. „Zásadně nesouhlasí" s tím, že je sex mimo manželství obvykle nemorální.

Svoboda by pomáhal i těm, co nechtějí pracovat, Filip pro trest smrti

Zatímco u lidovců se názory Svobody a Šojdrové často lišily - nejvíce v postoji k nezaměstnaným, kteří odmítají pracovat, Šojdrová by jim nepomáhala, Svoboda ano - komunisté Filip a Vostrá drželi stranickou „lajnu". Filip se jako jediný z oslovených politiků vyslovil pro trest smrti. Zcela odmítá abstraktní umění a otevřenost v otázce sexu zašla podle něj už příliš daleko.

Související:

Skromnost a upřímnost, definuje kampaň zelených Liška 

Šéf lidovců Svoboda se u kulatého stolu kroutil 

Foto: Hans Štembera

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jih

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Černé na bílém! Anketa, která otřásla SPD. Fanoušci Okamury rozhodli o syrských sirotcích. Šojdrová výská

16:41 Černé na bílém! Anketa, která otřásla SPD. Fanoušci Okamury rozhodli o syrských sirotcích. Šojdrová výská

Hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury uspořádalo anketu, zda by Česko mělo přijmout několik…