Kalousek se dnes sejde s vydavateli a nakladateli

26. 5. 2011 11:55

V případě schválení zákona nakladatelé chystají další protesty, hrozí podle nich totiž zdražení knih a možná i zánik některých nakladatelství. Šéf poslaneckého klubu koaliční TOP 09 a Starostové Petr Gazdík se dnes setká s nakladateli a vydavateli a také s autorem návrhu ministrem financí Miroslavem Kalouskem.

Kalousek se dnes sejde s vydavateli a nakladateli
reklama

Podle Gazdíka existuje několik cest řešení problému. Zatím neví, zda se případně Kalouskův návrh pokusí změnit při projednávání ve sněmovně.

"Jednou z možností je kompenzovat zvýšení nákladů vydavatelů prostřednictvím zákona o veřejné prospěšnosti. Pracuji na tom," uvedl Gazdík. Věcný záměr zákona o veřejné prospěšnosti v uplynulých týdnech prošel připomínkováním.

Kompromis nepřichází v úvahu

"Pro českou literaturu to bude naprostá katastrofa. Kompromis nepřichází v úvahu. Jakékoliv navýšení DPH u knih je nemyslitelné," řekl dnes předseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů Vladimír Pistorius.

Ministr kultury Besser je proti zvýšení DPH

Podle Pistoria v případě přijetí zvýšení sazby DPH hrozí výrazné omezení produkce českých knih, zejména učebnic a knih odborných. Námitky a obavy knihkupců a nakladatelů ale zatím nemají potřebný ohlas u zákonodárců. "Jednali jsme s řadou politiků a poslanců, jejich reakce jsou ale vesměs velmi arogantní. Jediný, kdo se za naši věc výrazněji postavil, byl ministr Jiří Besser," uvedl Pistorius s tím, že ve čtvrtek se sejde ještě s Kalouskem. "Pokud to nevyjde, určitě se proti záměru vlády ještě hlasitě ozveme," doplnil Pistorius, který je jedním z iniciátorů Výzvy na obranu knih, kterou podpořilo přes 155 tisíc lidí.

Jeho slova potvrzuje i předseda PEN klubu Jiří Dědeček. "Je to neštěstí nejen pro literaturu, ale pro celou českou kulturu a vzdělanost. Shodou okolností jsem byl nedávno v sousedním Polsku, kde obrovskou nevoli vyvolalo zvýšení DPH jen asi z nuly na čtyři procenta. Milovníci knih publikace asi nepřestanou kupovat, ale celá síť s knihami tím velmi utrpí. V tomto ohledu bychom v Evropské unii neměli vyčnívat," řekl Dědeček.

Česká republika bude rarita

Na požadavku osvobodit knihy od DPH se koncem dubna shodli členové senátního výboru pro kulturu, což doporučili ministerstvům financí a kultury.

Ve většině zemí EU je DPH u knih pod deseti procenty. Vyšší sazbu uplatňuje pouze Dánsko a Bulharsko. Naopak nulovou DPH na knihy mají kromě Británie ještě v Irsku, mimo EU je to z evropských zemí v Norsku a v Chorvatsku.

Související:

Kalousek drží palce Straussi-Kahnovi: Je to neuvěřitelné

Ministr Kalousek: Jalové koaliční půtky nezastavily práce na reformách

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nip
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šmucler pochválil Prymulovu akci a má strach z italského scénáře. Tam zoufalí lidé bez peněz nemají co jíst

21:40 Šmucler pochválil Prymulovu akci a má strach z italského scénáře. Tam zoufalí lidé bez peněz nemají co jíst

Šéf České stomatologické komory a člen ústředního krizového štábu Roman Šmucler na svém Facebooku ok…