Kdo utratí nejvíc peněz, vyhraje volby. Tak to prý chodí v USA

25.11.2011 19:58

Volební kampaně jsou rok od roku dražší. Výjimkou nejsou ani Spojené státy americké. Volební kampaň v roce 2012 by měla stát až osm miliard dolarů. „Peníze zásadně ovlivňují výsledky voleb. Kdo utratí nejvíce peněz, vyhraje,“ popsal americký systém specialista na lobbing a financování politických stran Craig Holman

Kdo utratí nejvíc peněz, vyhraje volby. Tak to prý chodí v USA

Spojené státy americké měly skvělý systém, jak zajistit průhlednost finančních kampaní. Trvalo téměř století, než se podařila zajistit transparentnost systému. Vše se ale změnilo v roce 2010. „Bývalý prezident George Bush před svým odchodem z funkce jmenoval dva nové soudce do Nejvyššího soudu. Před jejich nástupem soud podporoval transparentnost politiky, ale oni nyní veškeré precedenty zvrátí," řekl Craig Holman v rozhovoru pro ČT24.

„Peníze teď zásadně ovlivňují výsledky voleb. Kdo utratí nejvíc, vyhraje," popsal stručně Holman politickou soutěž. „Příští volební kampaň bude do nebe volající. Její cenu odhaduju na sedm až osm miliard dolarů."

Kampaně financují nejrůznější společnosti

Kampaně jsou financovány především z nepolitických subjektů, tzv. externích skupin nejrůznějších společností. „Soud pro ně zrušil limity a nejsou na rozdíl od politických skupin předmětem transparentnosti. Jejich možnosti jsou neomezené," vysvětlil Holman. „Spoustu podnikových peněz přichází do politiky s cílem svrhnout Obamu. Je to plýtvání penězi, které by jinak mohly být investovány do ekonomiky."

Snaha politiků něco změnit je přesně rozdělena politickými liniemi. „Republikáni nechtějí nic měnit, protože vědí, že to bude v jejich prospěch proti Obamovi. Z toho důvodu si zase Demokraté přejí přísnější dodržování limitů i pro externí skupiny."

Čtěte více:

Komunisté neprosadili omezené financování předvolebních kampaní

Nečas řečnil v USA. Podle něj arabské jaro oslabilo moc Západu

Nečas je důležitý kvůli Temelínu. Obama ho přijme už dnes

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor:

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Josef Skála vypěnil: Moskva jako Hitlerův komplic? Z této verze se zvedá žaludek. Stejně jako z pohledu do tváře starosty Prahy 6

22:22 Josef Skála vypěnil: Moskva jako Hitlerův komplic? Z této verze se zvedá žaludek. Stejně jako z pohledu do tváře starosty Prahy 6

„Z randálu kolem smlouvy o neútočení, již Moskva podepsala s Berlínem právě před 80 lety, trčí celé …