Klimatická mládež na demonstraci odborů: Energie je právo, ne byznys. Úsporný dům má být pro každého

08.10.2022 13:41 | Reportáž

„Energie je právo, ne byznys!“ rozeznělo se Václavským náměstím na sobotní demonstraci odborů poté, co na pódium přišla ředitelka hnutí Duha Anna Kárníková a Klára Bělíčková, mluvčí hnutí Fridays for Future, prostřednictvím kterého jsou organizované protesty, na něž chodí školáci místo výuky. „Kvůli válce, kterou proti Ukrajině, Evropě a Česku vede ruský prezident Putin, se může počet lidí, kteří mají potíže zaplatit svoje účty za energie až zdvojnásobit,“ varovaly. „Možnost žít v úsporném pohodlném domě a bytě“ dle nich „musí mít všichni“.

Klimatická mládež na demonstraci odborů: Energie je právo, ne byznys. Úsporný dům má být pro každého
Foto: Screen Youtube
Popisek: Demonstrace odborářů a výklad o ekologické chudobě

Anketa

Pro koho byste raději hlasovali ve 2. kole prezidentské volby?

hlasovalo: 22214 lidí
„Energetická chudoba ještě nedávno nebylo téma ještě přesto, že před současnou krizí u nás trpělo energetickou chudobou jeden a čtvrt milionu lidí,“ uvedla začátkem své řeči na demonstraci odborů hnutí Fridays for Future Bělíčková a Kárníková varovala, že se kvůli Putinově válce může tento počet až zdvojnásobit.

Lidé se podle Bělíčkové „právem cítí být ohroženi a naštvaní“.

Kárníková na to uvedla, že by současnou energetickou krizi měli pocítit jen někteří: „Zastropování ceny elektřiny a plynu u dodavatelů byl logický krok. Stejně tak zdanění mimořádných zisků výrobců energií na evropské úrovni. Princip je jasný: energetickou krizi musíme řešit spravedlivě a platit musí ti, co si to mohou dovolit anebo dokonce z krize těží. Ne ti, co jsou na tom už nyní špatně.“

Dodala, že je moc ráda, že „tento princip prosazují jak odbory, tak ekologické organizace“.

Mluvčí Fridays for Future Bělíčková však navázala s podotknutím, že tato opatření nestačí, jelikož ceny energií jsou mnohem větší, jak v minulých letech. „Zastropování je pojistkou proti vysokým cenám, ale lidem před zimou dostatečně nepomůže,“ zaznělo.

Řešení dvojice ekologických aktivistek spatřuje například v tom, že by lidé nebyli odpojeni od energií za „žádných okolností“ a „domácnosti ohrožené energetickou chudobou a zranitelní zákazníci“ by navíc dostali „sociální slevy“.

Dále by se dle nich měl navýšit příspěvek na bydlení a ulehčit k němu přístup či zateplovat domy. „Možnost žít v úsporném pohodlném domě a bytě musí mít všichni. Nejen bohatí,“ uvedla Kárníková.

Pozornost by měla podle Bělíčkové být i směrem k lokální výrobě energií. „Taková obec Kněžice ve Středočeském kraji už dávno neřeší problémy spojené s cenami zemního plynu. Jejich energetika stojí na bioplynové stanici, elektřinu vyrábí solární panely a obec chce stavět další. Vedle toho tu mají dva kotle na biomasu, kde spalují štěpku a slámu,“ jmenovala aktivistka jeden z příkladů s tím, že Kněžice díky tomu vyrobí čtyřikrát více elektřiny, než kolik v ní spotřebují. Musí se dle ní také změnit zákony, aby tuto elektřinu bylo možné sdílet s ostatními.

„Společně voláme: Energie je právo, ne byznys. Energie lidem! Energie lidem!“ vyzvali pak na závěr své řeči obě ekologické aktivistky.

autor: rak

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

Hrozby

Obracím se na vás jako na zástupce této koalice. Odhlasovali jste, že je pro nás největším bezpečnostním rizikem ruský režim. Opravdu to tak je? Ruska se rozhodně nezastávám ani si nedělám iluze o tom, že nemá imperialistické ambice, ale v čem nás konkrétně ohrožuje? Myslíte, že by na nás zaútočilo,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vstupné 9000 Kč na Karlštejně. Otec rodiny v akci

13:14 Vstupné 9000 Kč na Karlštejně. Otec rodiny v akci

Výlet na Karlštejn může zruinovat rodinný rozpočet? Pětičlenná rodina zaplatí za vstupné i 9000 Kč. …