Lékař: Babyboxy nezachraňují, naopak škodí

24.07.2011 11:39

Primář neonatologického oddělení plzeňské Mulačovy nemocnice Jiří Liška je dlouhodobým odpůrcem babyboxů. Počet dětí usmrcených či odložených do popelnic totiž nesnížily a naopak vystavují děti i matky větším rizikům.

Lékař: Babyboxy nezachraňují, naopak škodí

"Babyboxy nemají certifikát zdravotnického zařízení. To přece naprosto nepřipadá v úvahu," rozčílil se Liška v rozhovoru pro server iDNES.cz. "Po selhání techniky hrozí přehřátí i podchlazení dítěte. Schránka dále nemá přívod kyslíku, a proto může dojít k poškození novorozence. Nikdo navíc babyboxy periodicky neprohlíží, nikdo za ně vlastně nezodpovídá."

Počet v afektu usmrcených kojenců navíc nijak neklesá ani s babyboxy na scéně. Polovina dětí, které do nich matky odložily, navíc nebyly novorozenci. Schránka tak slouží k beztrestnému odhazování dětí, když se přestanou hodit.

Ženy mohou rodit anonymně. Jen se na ně bude dívat skrz prsty

Matky mají přitom podle Lišky nárok na anonymní porod a dítě mohou ihned poté svěřit státu. To je ale pouze privilegiem svobodných Češek a navíc to matky neušetří před zdlouhavým papírováním a jinými procesními formalitami.

"Matce v porodnici po odmítnutí dítěte určitě není dobře. Setkává se s nepříjemnou konfrontací s ostatními lidmi, se svým svědomím a pocitem viny. Lékaři a zdravotníci ji samozřejmě ošetří normálně, ale asi na ni chtě nechtě pohlíží jinak. Ne, že by byla odsuzována, ale je na ni kriticky nahlíženo," přiznal lékař.

Babyboxem se matka vyhne pohoršeným pohledům, vyhne se také zdlouhavého jednání se sociálním odborem a podobně.

Nalezené děti mohou nakazit ty ostatní

Děti ve vyhřívaných schránkách jsou ovšem neznámé, lékař neví, odkud přicházejí. "To, co se děje kolem babyboxů, vyzývá k polokriminálním porodům doma. A my nikdy nevíme, jak to tam probíhalo, jestli například nedošlo k dušení dítěte, jestli porod probíhal v bezinfekčním prostředí," vyjmenoval Liška. Takové dítě podle něj může být infekční a v momentě, kdy ho přijme některé ze zdravotnických zařízení, může nakazit ostatní kojence.

Výbor OSN nedávno opakovaně Česko vyzval, aby babyboxy zrušilo. Státní orgány se k tomu ale zatím příliš nemají. "Beru to jako důležitý argument, ke kterému by měla Česká republika přihlížet, protože tu smlouvu podepsala a je členem Výboru za práva dítěte. Neměla by prezentovat postoj, že když nechceme, tak smlouvy plnit nebudeme," varuje lékař.

Čtěte:

Zakladatel babyboxů: OSN kritizuje, i když o věci nic neví

Havel mě nikdy nebral, přiznal otec českých babyboxů

Babybox je lepší než popelnice. Lékař brání projekt i proti OSN

Foto: naseporodnice.cz

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: par

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Schwarzenberg: Přijměme sirotky. A pomožme i dětem v Sýrii

18:52 Schwarzenberg: Přijměme sirotky. A pomožme i dětem v Sýrii

Syrské sirotky přijmout, a to ihned. A přestat se navzájem „kacéřovat“, tedy veřejně kárat za přístu…