Lékařské odbory nechystají další protesty, chtějí se ale podílet na přípravách reforem

15.09.2011 11:13

Lékařské odbory, které před rokem začaly s kampaní "Děkujeme, odcházíme", se ve čtvrtek chystají znovu vystoupit. Jejich představitelé zhodnotí, co se po odborářském protestu v nemocnicích změnilo a jak postupuje reforma zdravotnictví. Podle předsedy Lékařského odborového klubu Martina Engela se ve většině nemocnic zvedly platy lékařů. Lékaři sice nejsou spokojeni s plěním memoranda, ale nechystají kvůli tomu protestní akce. Řekl to v rozhovoru na ČT 24.

Lékařské odbory nechystají další protesty, chtějí se ale podílet na přípravách reforem

Kampaň lékařských odborů "Děkujeme, odcházíme" zaměstnávala na počátku letošního roku nejvyšší politická patra. Výpověď totiž podalo 3800 z asi 20.000 nemocničních lékařů. Od března tak hrozilo omezení péče a uzavírání oddělení v některých nemocnicích. Kraje připravovaly krizové scénáře, zasedala Bezpečnostní rada státu. Premiér se zmiňoval dokonce o tom, že by mohla pomáhat i armáda. Po dlouhých jednáních se nakonec doktoři s ministrem zdravotnictví a vládou dohodli.

Platy se lékařům zvedají v drtivé většině případů

Podepsané memorandum zaručuje letos lékařům zvýšení platů o 5000 až 8000 korun. Průměrný příjem jim tak v tomto roce stoupl ze 48.000 na 60.000 korun. Přidávat by se mělo ale i příští rok. Další body memoranda se týkaly třeba rušení nemocničních lůžek a dalších reformních kroků.

Šéf lékařských odborů Martin Engel nedávno řekl, že nemá zprávy o tom, že by doktoři někde vyšší plat nedostávali. Problém ale může prý nastat příští rok. Lékařům vadí podle předáka to, že se nemohou podílet na přípravě reforem tak, jak by chtěli.

Lékařské odbory se chtějí více podílet na přípravě reforem

„V drtivé většině to proběhlo do základních platů a tím systémem, který byl dohodnutý," hodnotí Engel dohodu o platech. Zlepšil se prý i systém postgraduálního vzdělávání, problém ale zůstává v jeho financování.

Související:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Polák dělal bordel, dostal přes držku. Feťák se pomočil, dealeři zdrhali, neutekli. Policisté v Hradci ukázali, jak zatočit s drogami. Slídili jsme na Hip Hop kempu

18:52 Polák dělal bordel, dostal přes držku. Feťák se pomočil, dealeři zdrhali, neutekli. Policisté v Hradci ukázali, jak zatočit s drogami. Slídili jsme na Hip Hop kempu

Festival Hip Hop Kemp, jehož 18. ročník se pomalu chýlí ke konci, čeká propad návštěvnosti zhruba na…