Lhali jste voličům u voleb, rozzuřil se Sobotka na Nečase

19.06.2011 12:35

AKTUALIZOVÁNO Rok vládnutí má za sebou vláda Petra Nečase. Do Strakovy akademie nastupovala jako vláda, která bude tvořit zásadní reformy. Během roku však více než reformami upoutala pozornost vnitřními spory a kauzami. Podle většiny občanů je Česká republika v rozkladu.

Lhali jste voličům u voleb, rozzuřil se Sobotka na Nečase

Podle Petra Nečase vláda pracuje dobře, ale nefungují vztahy uvnitř koalice. Bohuslav Sobotka však říká: „Morální pád vlády začal ve chvíli, kdy premiér začal ustupovat Věcem veřejným. Není možné, aby ve vládě byla mafiánská struktura, kterou VV jsou." Tím se podle Sobotky premiér zpronevěřil svému heslu z předvolební kampaně, kdy sliboval, že nedovolí korupci ani ve vládě, ani v ODS.

Nečas se brání. Bárta a John už z koalice odešli a on sám navíc v létě nemohl tušit, co jsou Věci veřejné za stranu. Podle Sobotky však vládu tito lidé dále ovlivňují, protože jsou v uskupení K9. Nečas se brání: „K9 není vláda."

Související: Koalice začala na přání VV pracovat na dodatku ke smlouvě


Vláda přišla o věrohodnost, říká Sobotka. Vzpomíná přitom už kauzu Promopro, po níž prý důvěra ve vládu rapidně poklesla - to když Alexandr Vondra, přestože ztratil důvěru veřejnosti i poslanců, neopustil svůj ministerský post. Vládu by tak podle Sobotky měl Vondra bezpodmínečně opustit - a s ním i Věci veřejné. S těmi Sobotka už ani nepočítá v další parlamentní politice. „Šance Věcí veřejných dostat se v příštích volbách do sněmovny se limitně blíží nule," tvrdí Sobotka.

Sobotka pak v odpovědi na dotaz z publika vyloučil i spolupráci s komunisty. Tvrdí, že nejsou reformovanou stranou a že by nedokázali vyvést zemi z krize. Sobotka přitom použil sousloví „naše komunistická strana" a Nečas ho hned chytil za slovo: „Ano, jsou to vaši komunisté, ne naši. Já bych o nich jako o naší komunistické straně nikdy nemluvil." Sobotka se smíchem kontruje: „No, taky bych mohl říkat váš Vít Bárta, vaše Věci veřejné."

Čtěte také: Čtvrtina lidí by volila jinak než před rokem

Archiv výzkumů: CVVM , FACTUM INVENIO , SANEP , SC&C , STEM , Médea Research 


Sobotka: Pravice ve volbách lhala. Nečas: Zameťte si před vlastním prahem

Jednou z otázek, která se v současnosti nad českou politickou scénou vznáší, je, zda má sociální demokracie v úmyslu vyjádřit vládě Petra Nečase nedůvěru. Bohuslav Sobotka nic podobného nevylučuje, přestože upozorňuje: „I kdyby současné vládě zůstala nadpoloviční většina poslanců, důvěra veřejnosti jí zkrátka chybí."

K této nedůvěře podle něj existuje několik zásadních důvodů. Na první místo sociálnědemokratický předseda staví podle jeho slov nespravedlivé reformy, v druhé řadě upozorňuje: „Pravice ve volbách voličům lhala, to když slibovala, že nebude zvyšovat daně a že vezme peníze těm, kteří nechtějí pracovat."

Svým slibům podle něj pravicové strany nedostály - naopak, zavádějí nově daně, jako je například ta povodňová, zvyšují DPH, které zasáhne především nízko- a středněpříjmové skupiny, a peníze neberou těm, kteří nepracují, ale rodinám s dětmi. „Tato vláda je zkrátka slepá ulička a velké zdržení pro Českou republiku," nešetří své politické oponenty Sobotka.

Nečas se brání - pravicová daňová reforma podle něj naopak nízkopříjmovým rodinám s dětmi pomohla, jak demonstruje na konkrétních číslech. „Ano, těm, rodinám, kterým jste zvýšili DPH," usmívá se Sobotka ironicky.

V obraně se navíc Petr Nečas vrací i do minulosti - to když vzpomíná, že v době sociálnědemokratických vlád došlo k utracení 40 miliard pouze na ministerstvu obrany. „A to za zakázky bez výběrového řízení!" upozorňuje, že pokud mu Bohuslav Sobotka vyčítá plýtvání veřejnými prostředky, měla by si levice nejprve zamést před vlastním prahem.

Premiér: Právo na stávku chceme upravit proto, že se odbory chovají nefér

Ovšem vládu nekritizují jen levicové strany v poslanecké sněmovně. Jednání tripartity vypadá především v podání vlády a odborů dost ostře. Vláda i odbory se shodnou na tom, že se odehrává dialog hluchých. Neshodnou se však, kdo tím hluchým je. Vláda navíc obviňuje odbory, že jsou prodlouženou rukou opozice. Proti tomu se však odborářští předáci razantně ohrazují.

Již tak napjatou situaci ještě více rozjitřuje snaha pravicové vlády legislativně upravit právo na stávku. Pokud by se k tomu Nečasův kabinet skutečně odhodlal, ve sněmovně by takový předložený zákon přinesl i hlasování o nedůvěře, které slíbily opoziční strany.

Právě sociální demokracie podle Bohuslava Sobotky vždy preferovala sociální dialog. „Pokud vláda vstoupí s odbory do sociálního dialogu, není třeba nějak upravovat právo na stávku," odpovídá Sobotka na otázku Václava Moravce, zda může vyloučit, že by vláda sociální demokracie někdy v budoucnu sama chtěla upravit právo na stávku. Sobotka se navíc obává, že vláda Petra Nečase by zákon regulující stávku koncipovala tak, aby omezila toto ústavní právo.

„Víme, že tato vláda se uchyluje k mnoha podvodům, jako bylo například projednávání zákonů ve stavu legislativní nouze a další různé excesy," obouvá se Sobotka do Nečase, „Těžko si představit, že u tohoto zákona by to bylo jinak."

Petr Nečas přiznává, že úvahy o zákonu na regulaci práva na stávku vyvolala až nedávná stávka odborů. „Ani já jsem nečekal, a to nemám o odborech žádné dobré mínění, že se budou odbory chovat takhle nefér," rozčiluje se Nečas v souvislosti s krátkou dobou, kterou odbory poskytly podnikům a občanům, aby se na původně plánovanou pondělní stávku připravili, „Kdyby odbory nechaly alespoň ty tři dny na přípravu, tak neřeknu ani popel, ale tohle je nefér," uzavírá premiér.


Premiér se minul povoláním, je to historik, směje se Sobotka

Nečas přitom na Sobotku útočí, že i vlády ČSSD měly problémy se sociálním dialogem. Sobotka se mu vysmívá: „Pan premiér se minul povoláním, je to historik. Nebojte se, pane premiére, převzít odpovědnost posledních pět let. Bavme se o současnosti a budoucnosti."

A ta podle Sobotky není růžová. Ve zdravotnictví podle předsedy ČSSD stoupne spoluúčast pacientů o 19 miliard korun. „Čtyři miliony pracujících," říká Bohuslav Sobotka, „se stávají daňovým soumarem, aby se mohly snížit daně firmám. Roční čistý příjem se lidem s průměrným platem sníží následkem zvýšení DPH o pět tisíc," varuje předseda sociální demokracie.

Premiér však oponuje. „Nesnižujeme zdanění firem, snižujeme vedlejší náklady práce, DPH se zvyšuje u menšiny položek, u většiny se snižuje." A Nečas opět přidává exkurz do historie, kdy říká, že nejvíce zvyšovala DPH sociálnědemokratická vláda Miloše Zemana.


Debata o daních nic nového nepřinesla

Debatu o DPH ze svého pohledu shrnuje Bohuslav Sobotka: „Není možné, aby se dluhy státu přetvářely na dluhy domácností." Právě státní dluh se dle jeho slov za posledních pár let pravicových vlád zvýšil o 500 miliard.

Sociální demokracie jako taková si podle svého předsedy za cíl vytýká právě dosažení vyrovnaného rozpočtu. A jak by toho v případě úspěchu v příštích volbách chtěla dosáhnout? Bohuslav Sobotka za primární považuje rovnoměrné rozložení nákladů, a to včetně firem a vysokopříjmových skupin obyvatelstva. A na adresu současné vlády dodává: „Přestože to tvrdí, tak nedělá reformy - prosazuje pouze škrty. Téměř všechny její aktivní kroky směřují proti ekonomickému růstu."

Petr Nečas si za cíl také klade vyrovnaný rozpočet. Potvrzuje to, když naznačuje: „Chceme jít cestou rychlého snižování dluhu, v příštím roce nesmí schodek překročit 105 miliard." A upozorňuje - vysoký schodek ve státním rozpočtu není dílem pouze posledních několika let. Jeho prapříčinu hledá už v první polovině desetiletí, tedy v době vlády sociální demokracie. „Tenkrát se neuvěřitelným způsobem promrhala doba ekonomického růstu."

A jak chce současná Nečasova vláda se schodkem rozpočtu bojovat? Jak premiér upozorňuje, škrty se dotknou všech resortů - podrobnosti však zatím sdělovat nechce. Výstupem z debaty tak je už známý fakt, že zatímco Petr Nečas sází spíše na zvyšování nepřímých daní a na sociální škrty, Bohuslav Sobotka volá po daňové progresi.

Policejní prezident chce zamést pod koberec Bártu a zaměřit se na Drobila

Nejvíce však občany na Nečasovu kabinetu trápí korupční kauzy. U jedné z nich - totiž u kauzy bývalého ministra životního prostředí Pavla Drobila, se navíc protikorupční policisté hádají se státním zastupitelstvím, kdo chce tuto kauzu zamést pod koberec, kdo zastavil její vyšetřování.

„Tyto polemiky mezi policií a státním zastupitelstvím jsou jen dalším důkazem rozkladu státu," upozorňuje Bohuslav Sobotka.

Nečas se naproti tomu opírá do policejního prezidenta Petra Lessyho: „Policejní prezident ze zákona není oprávněn znát Drobilův spis. Zdá se mi, že si zkrátka policejní prezident Petr Lessy nepřeje vyšetřování Víta Bárty a naopak chce vyšetřovat Pavla Drobila," útočí premiér na policejního prezidenta. Petru Lessymu vzkazuje, že by se víc nežli korupčními kauzami měl zabývat dopravou.

A s útokem se obrátil i na Bohuslava Sobotku. „Kdy se sociální demokracie postaví čelem ke svým vlastním korupčním kauzám, jako je Mostecká uhelná, jako jsou kauzy pánů Palase, Zimoly?" Ptal se premiér předsedy ČSSD.

Sobotka jej ujistil, že chce, aby se tyto kauzy prošetřily a že kterýkoliv sociální demokrat bude dotčen nějakým trestním obviněním, tak nebude mít v ČSSD budoucnost. Upozornil však, že Jiří Zimola narozdíl od Pavla Drobila není spojen s žádným policejním vyšetřováním.


Foto: Hans Štembera

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Matěj Pálka

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesor Knížák udeřil: Opět se dostala ke slovu ta část národa, která posloužila totalitnímu režimu. Stačí jí Gott a jeho cukerinový kýč...

17:33 Profesor Knížák udeřil: Opět se dostala ke slovu ta část národa, která posloužila totalitnímu režimu. Stačí jí Gott a jeho cukerinový kýč...

Exředitel Národní galerie Milan Knížák se ve svém komentáři zamyslel nad úmrtím Karla Gotta; dění ko…