Lidovec Juránek: Do koalice s kýmkoliv, jen ne s komunisty

14. 10. 2011 22:14

KDU-ČSL se potýká s nedostatkem voličů. V současné době má své zástupce pouze v Senátu a europarlamentu. Znovu se jim ale začínají otevírat dveře i do sněmovny. Pokud by lidovci získali v dolní komoře parlamentu mandáty, do koalice by šli kromě komunistů s kýmkoliv, prozradil senátor Stanislav Juránek.

Lidovec Juránek: Do koalice s kýmkoliv, jen ne s komunisty

Lidovci potřebují podle slov senátora Stanislava Juránka nutně potřebují nové voliče „Není žádná strana, která by hájila rodinu a věci, které s tím souvisí. Chceme se také zasadit o to, aby připravovaná reforma byla lidská a bylo více zodpovědnosti na straně lidí, kteří jsou silnější a finančně lépe zajištěni. Na druhou stranu není možné, aby ostatní dostávali prostředky zadarmo," naznačil Juránek v pátečním pořadu Hyde park program strany, kterým by chybějící voliče chtěli lidovce přilákat.

Sexuální výchova patří do rodin

Lidovci jsou velmi konzervativní, co se týče potratů a sexuální výchovy ve školách. Možná právě jejich smýšlení jim ztěžuje cestu k mladým voličům. „Studenty chceme oslovit hlavně zvýšením kvality školství. Co se týče sexuální výchovy, ta dle mého názoru patří hlavně do rodin. A místo potratů se snažíme hlavně vytvořit takové podmínky, aby lidé děti mohli mít."

Česká republika je jedna z nejštědřejších zemí v Evropské unii, co se týče podpory rodin. Takže jak lze ještě podporovat mladé lidi v zakládání rodin? „To je komplexní otázka," uvedl Juránek svoji vizi, „mladí lidé potřebují hlavně byt, aby se osamostatnili. Od toho se bude odvíjet založení rodiny. V žádném případě nechceme například rušit stavební spoření," dodal. 

Cestou je celoživotní vzdělávání

Juránek také zmínil, že by chtěl zvýšit kvalitu škol. „Vzdělávání musí být komplexní a musí navazovat na konkrétní činnost a praxi. Cestou je celoživotní vzdělávání. Problémem také je, že ministerstvo školství nefunguje globálně. Jsou zde rozpory mezi základním, středním a vysokoškolským vzděláváním."

Plánuje se rušení a slučování středních škol. Jenomže mateřské školy jsou dnes přeplněné a hrozí, že až tyto děti vyrostou, nastane opačný problém- bude středních škol nedostatek. „Rušení škol nebude rozhodně tak rozsáhlé, jako kolik máme volných míst v základních školách," uklidňoval Juránek, že míst bude vždy dostatek.

S komunisty ani za nic

Pokud by tedy voliče program lidovců zaujal a dostali by se do Poslanecké sněmovny, nastává otázka, s kým by uzavřeli koalici. KDU-ČSL v minulosti nechvalně proslula tím, že nemá zábrany jít s kýmkoli do koalice. Juránek se tomu ale brání. „My jsme jasně ukázali, že nepůjdeme do jakékoli koalice. Rozhodně bychom se nespojili s komunisty. Jinak si primárně nevybíráme ani oranžové ani modré. Rozhoduje spíše podobnost programu."

I koalice s TOP 09 by byla podle Juránka možná, přestože jsou v této straně „přeběhlíci" z KDU-ČSL. Juránek už necítí k Miroslavu Kalouskovi žádnou zášť. „V minulosti mi to vadilo, ale nyní jsem se přes to už přenesl. Kalousek se nezměnil, vždy prosazoval hlavně ekonomické zájmy a sociální záležitosti byly u něho okrajové, což nebylo pro naši stranu úplně typické. Takže otázkou je, jestli smýšlením někdy do KDU-ČSL vůbec patřil," vyjádřil senátor svůj názor na ministra financí.

Čtěte více:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor:

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chválil mě Halík, volal Hřebejk! Pavel Novotný a dohra mejdanu s Ferim a schůzky s Kalouskem. A nové info o pomníku vlasovcům

11:56 Chválil mě Halík, volal Hřebejk! Pavel Novotný a dohra mejdanu s Ferim a schůzky s Kalouskem. A nové info o pomníku vlasovcům

Řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS) měl opět napilno a během 48 hodin svou návštěvou poctil hned…