Luboš Dobrovský vynadal Babišovi, Zemanovi, Dukovi, ODS, skoro všem. A dodal: ParlamentníListy.cz jsou kulturní trestný čin

16.08.2016 9:15

„Česká společnost je již poměrně dlouho vyzývána k nenávisti,“ tvrdí disident, politik a někdejší český velvyslanec v Rusku Luboš Dobrovský v komentáři pro internetový týdeník Dotyk. Dobrovskému se tento stav vůbec nezamlouvá a zhusta kritizuje jak přední české politiky, tak i média, která mají dle jeho názoru na tomto stavu nemalý podíl.

Luboš Dobrovský vynadal Babišovi, Zemanovi, Dukovi, ODS, skoro všem. A dodal: ParlamentníListy.cz jsou kulturní trestný čin
Foto: ilustrační foto
Popisek: Muž, ilustrační foto
reklama

Přední čeští politici dle Dobrovského rezignovali na programové vize a místo toho nabízejí svým voličům nenávist hnanou strachem tu z uprchlíků, tu z islámu či Evropské unie apod. Na této populistické vlně se prý veze celá naše vrcholná politická reprezentace, včetně prezidenta Miloše Zemana, představitelů vlády i opozičních politiků.

Ex-diplomat oceňuje, že pozitivní programové úsilí občas zazní z úst představitelů lidovců, jimž to však jako straně křesťanské kazí „svými hrubými a ničím nepodloženými výroky vůči jinověrcům hlava katolické církve, kardinál Dominik Duka, podporující nikoliv porozumění, jak by bylo lze u křesťana předpokládat, ale nenávist podobnou té, kterou vůči křesťanům svého času provokovali komunisté nebo vůči Židům nacisté“.

Nezaostávají však ani média, která dle Dobrovského rezignovala na povinnost připomínat programová a hodnotová východiska politických stran a vystačí si s pouhou kritikou stavu. Přispívají tak prý k programovým rozpakům významné části společnosti a spoluvytvářejí podmínky pro snadnější vítězství nezodpovědných populistů.

Dobrovský s nelibostí sleduje protimerkelovské útočné komentáře komentátorů „jinak solidního a prodemokratického Echa 24“ Daniela Kaisera a Lenky Zlámalové, Babišův tisk, veřejnoprávní média i server ParlamentníListy.cz. „Vytvoření takového mlýna na ztrátu veškerého smyslu a významu slova, jakým jsou třeba Parlamentní listy, to je přímo kulturní trestný čin,“ míní exdiplomat.

Celý komentář ZDE

Populisté a bezprogramoví vedoucí politici všemožných politických stran představují dle Dobrovského nebezpečí pro demokracii. Aby byly uchovány zásady a hodnoty zastupitelské demokracie, radí Dobrovský ve velkém vstupovat do politických stran tak, aby došlo k zmnožení jejich členské základny, kde je třeba v zájmu další svobodné existence uvnitř partají být věcnými kritiky rozsévačů strachu a nenávisti.

„Bez naší účasti na stranickém politickém životě se staneme hříčkou nenávistných antidemokratických her populistů Zemana, Babiše, Chovance a třeba i Konvičky s Okamurou,“ varuje Dobrovský s tím, že rozsévači strachu, kteří bojují s terorismem podněcováním nic nerozlišující nenávisti bez snahy nalézt celoevropské řešení skutečných reálných hrozeb, jsou stejně nebezpeční jako sám terorismus.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: luš
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na Babiše se sesypali doslova všichni! Za vyznamenání pro úředníka. Prý už ztratil veškerou soudnost

20:47 Na Babiše se sesypali doslova všichni! Za vyznamenání pro úředníka. Prý už ztratil veškerou soudnost

Senioři starší 80 let, kteří si přejí být očkováni proti covidu, se tento pátek registrovali do vlád…