Macron vypustil tajemství. Ropa? Katar víc nedá, Saúdové možná trochu. Biden šel radši pryč

28.06.2022 9:25

Uniklá slova Emmanuela Macrona na summitu G7 v Garmich Partenkirchenu zamávala se světovými cenami ropy. Francouzský prezident říkal americkému kolegovi Bidenovi, že jeho představa o možnostech těžby v Perském zálivu je mimo realitu a že ropy odtamtud bude mnohém méně, než si představuje. A trhy zareagovaly na jeho slova obratem.

Macron vypustil tajemství. Ropa? Katar víc nedá, Saúdové možná trochu. Biden šel radši pryč
Foto: Repro Youtube
Popisek: Francouzský prezident, Emmanuel Macron

Anketa

Pokud by v roce 2022 byly parlamentní volby, volili byste stejnou stranu jako v roce 2021? (Ptáme se od 28.6.2022)

75%
21%
hlasovalo: 6690 lidí
Světoví politici řeší akutní situaci na trhu s ropou, vzniklou v souvislosti s válkou na Ukrajině a i dalšími světovými událostmi. Evropa avizovala svůj zájem zcela se odstřihnout od ropy z Ruska, podobně se tváří i další západní země.

Hrozící nedostatek klíčové suroviny chtějí politici řešit především ve spolupráci se státy Perského zálivu, které tradičně patří k nejvýznamnějším producentům. Kromě toho, že si dnes světoví státníci v emirátech podávají dveře, padly i výzvy, aby začaly těžit více. Zejména americký prezident Joe Biden vyslovil v tomto směru několik jednoznačných pobídek.

Politici sázeli na to, že větší množství vytěžené ropy by mohlo snížit rostoucí ceny.

Na setkání sedmi světových lídrů v bavorských Alpách jej ale z jeho iluzí vyvedl francouzský prezident Emmanuel Macron. Mikrofony zachytily, jak Bidenovi vysvětluje, že jeho představy jsou trochu mimo, protože dva největší producenti z organizace OPEC, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty, už teď těží dost na doraz.

„Mluvil jsem s MbZ,“ vykládal Macron Bidenovi. Pod zkratkou se skrývá šejk Mohammed bin Zayed al-Nahyan, lídr Spojených arabských emirátů. A šejk prý Macronovi sdělili, že jejich těžební program jede na maximum.

A Saúdové podle něj mohou zvýšit těžbu maximálně o 150 tisíc barelů denně. Větší progres se nabízí ve výhledu na minimálně půl roku.

Jeho slova, která se bezprostředně objevila ve světových médiích, obratem potvrdil i ministr energetiky SAE. „Ve světle nedávných zpráv v médiích bych rád objasnil, že Spojené arabské emiráty vyrábějí blízko k naší maximální výrobní kapacitě na základě své současné výrobní základny,“ sdělil tamní tiskové agentuře.

Ceny ropy v posledních měsících neustále rostou. Po pandemii koronaviru se oživila poptávka a nabídka se příliš nezměnila. Cenu ovlivnila i sama Macronova slova, po jejich pondělním zveřejnění vzrostla o více než procento.

VÍCE V ANGLIČTINĚ ZDE

Podle novináře Michaela Shellenbergera byla Macronova slova, pronesená před malebnou bavorskou chalupou v hloučku dalších státníků, přímou výzvou Bidenovi, aby více ropy začaly těžit USA.

Ekonomický novinář Shellenberger již dříve upozorňoval, že Biden v květnu kvůli politice zničil projekt těžby ropy na Aljašce.

Kromě toho novinář poznamenal, že si není jist, zda Joe Biden význam Macronových slov zcela pochopil, protože bezprostředně po zásadních informacích se otočil a šel pryč.

Rovněž jej zaujal způsob, jakým Emmanuel Macron informaci „pustil“. Podle Shellenbergera si byl velmi dobře vědom, že poblíž jsou novinářské mikrofony a postaral se, aby se jeho slova dostala do médií. To byl podle experta zásadní bod jeho tlaku na USA, aby začaly těžit více.

„Měli bychom být Macronovi vděčni za jeho „nedbalost“,“ myslí si novinář. Ten dlouhodobě označuje Bidenovo rozhodnutí o Aljašce za „šílené“. USA by podle něj byly schopné výrazně navýšit produkci ropy v horizontu 12- 18 měsíců.

Pokud USA nezareagují, podle novináře tím v podstatě rezignují na svou pozici vůdce západního světa.

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

Sexuální násilí

Jak se v praxi bude dokazovat, jestli byl k souloži udělen souhlas či nikoliv? Nemám nic proti tomu, že jste změnili zákon, ale k čemu to v praxi bude? Co když jedna si budou strany v tom, zda byl udělen souhlas či nikoliv protiřečit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Pohlreich zničil dnešní politiku. „Na plný kule...“

11:08 Zdeněk Pohlreich zničil dnešní politiku. „Na plný kule...“

„To, co mně na tom vadí nejvíc, je to, že tady někdo do tebe něco hustí na plný kule a snaží se tě p…