Merkelová se na nás „vykašlala“ a jedná jen se Západem. V noci se rozštěpila EU

30. 11. 2015 7:11

O víkendu se objevily první známky rozkladu Evropské unie v důsledku uprchlické krize. Německá kancléřka Angela Merkelová totiž začala o přijímání uprchlíků jednat výlučně se západními partnery v EU, píše britský list The Guardian. Překlad článku přinášejí Britské listy.

Merkelová se na nás „vykašlala“ a jedná jen se Západem. V noci se rozštěpila EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Evropské unie

Anketa

Umíte střílet ze střelné zbraně?

74%
hlasovalo: 11969 lidí

Podle Guardianu se Německo postavilo v rámci uprchlické krize do čela „koalice ochotných“ devíti členských zemí EU, které přijímají největší počet uprchlíků z Blízkého východu.

A tak Merkelová, frustrována odporem východoevropských zemí vůči její politice, uspořádala v neděli samostatný minisummit se sedmi členskými zeměmi EU s cílem uzavřít s Tureckem rychlou dohodu a prosadit novou politiku přijetí statisíců uprchlíků ročně přímo z Turecka.

Z překvapivého minisummitu vyplývá, že se Merkelová vzdala pokusů přesvědčit své oponenty, především ve východní Evropě, aby se připojili k povinnému rozdělování uprchlíků po celé Evropské unii, i když se očekává, že využije koalice států podporujících uprchlické kvóty, aby vzdorné Východoevropany přesvědčila o nutnosti přijetí kvót později.

Celý text je ZDE

Spojenec Merkelové v této nové politické strategii, Jean-Claude Juncker, prezident Evropské komise, řekl o minisummitu: „Toto je schůzka těch států, které jsou připraveny přijmout velké počty uprchlíků z Turecka legálně.“

Jenže rozpory s východní Evropou se však okamžitě projevily. Donald Tusk, prezident Rady Evropy, se postavil proti západoevropskému důrazu na jednání s Tureckem: „Nebuďme naivní. Turecko není jediným klíčem k řešení migrační krize. Nejdůležitější je naše odpovědnost chránit externí hranice. Bez kontroly externích hranic bude Schengen odsouzen do historie.“

Mezi účastníky minisummitu jsou nejbohatší země EU

List připomíná, že minisummitu Merkelové se v neděli účastnili politikové z Německa, z Rakouska a ze Švédska, tedy ze zemí, které přijímají nejvíce uprchlíků. Dále pak z Finska, z Belgie, z Lucemburska, z Holandska a z Řecka. Francouzský prezident Hollande se minisummitu nemohl účastnit z časových důvodů, ale Francie je součástí skupiny států EU, které podporují povinné uprchlické kvóty. Noviny připomínají, že mezi těmito devíti členskými zeměmi EU jsou nejbohatší země EU.

Podle Guardianu zřejmě také dojde ke sporům, jak má být dohoda s Tureckem financována. V listopadu se dohodli politikové z EU, že Turecko má dostat tři miliardy eur během dvou let. Turecko je však chce do 12 měsíců. Nedělní summit o tom ale nerozhodl.

500 milionů eur bude vyplaceno Turecku z rozpočtu EU, ostatní 2,5 miliardy eur z rozpočtu jednotlivých členských zemí.

Vzhledem k tomu, že východní Evropa, která dosud byla největším příjemcem obrovských finančních dotací z EU, se odmítá podílet na systému rozdělování uprchlíků podle kvót, Brusel se prý zřejmě pokusí přerozdělit peníze z velkých strukturálních fondů a fondů soudržnosti, které dosud dostávala východní Evropa, Turecku na uprchlíky. Zejména nová polská pravicová vláda proti tomu bude jistě protestovat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vnucování migrantů do Česka: Připravme se na cokoliv, šokuje Babiš. A je zde důkaz, že je to vážné

11:29 Vnucování migrantů do Česka: Připravme se na cokoliv, šokuje Babiš. A je zde důkaz, že je to vážné

Překonat rozdělení Evropské unie kvótami, to je hlavní cíl, který si stanovil premiér Andrej Babiš v…