Mitrofanov vytáhl článek: 90 ruských poradců dostalo Zemana na Hrad! Černými penězi z kasina. Zde je doslovný překlad a nevídaná reakce Jiřího Ovčáčka

29. 11. 2016 11:36

Novinář Alexandr Mitrofanov upozornil na zprávu, kterou v pondělí večer zveřejnil ruský server Ura.ru. Jistý anonymní zdroj tomuto uralskému serveru prozradil, že Zemanovi v rámci předvolební kampaně pomáhalo až 90 ruských poradců. Ruská stopa se prý dozajista objeví i při prezidentských volbách v roce 2018. Prezidentský mluvčí Jiří Ovčáček článek označil na nesmyslný spisek. ParlamentníListy.cz svým čtenářům předkládají kompletní překlad původní ruské verze zprávy.

Mitrofanov vytáhl článek: 90 ruských poradců dostalo Zemana na Hrad! Černými penězi z kasina. Zde je doslovný překlad a nevídaná reakce Jiřího Ovčáčka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman neskrýval radost nad vítězstvím Donalda Trumpa
reklama

Podle ruské Wikipedie je server URA.Ru „informační internetová agentura, která byla založena v roce 2006 novinářkou Aksanou Panovou“. Server se má specializovat na události v Uralském federálním okruhu, Permském kraji a Moskvě.

14. prosince roku 2011 byl server podle údajů přístupných na Wikipedii prodán rakouské společnosti BF TEN Holding BmbH, načež byla zřízena moskevská pobočka. Podle ruských médií ve skutečnosti společnost patří podnikatelům Artomu Bikovu a Alexeji Bobrovu.

Tiskový mluvčí prezidentské kanceláře Jiří Ovčáček na Twitteru článek okomentoval slovy: „Když jsem si přečetl ‚Uralské byliny‘, vytanul mi na mysli výrok produkčního ze skvělé komedie Trhák.“ Ke svému příspěvku přiložil video ze zmíněné komedie.

 

Překlad článku zachován v původním znění:

Jak Rusko zvolí prezidenta České republiky

Server URA.Ru našel uralského politického konsultanta, který zaplatil za vítězství Zemana ve volbách z peněz z kasina

 

 

Miloš Zeman za své volební vítězství vděčí ruským politickým konzultantům

Po nedávných prezidentských volbách ve Spojených státech, Bulharsku a Moldavsku se po Rusku rozlila vlna patriotismu. Televize přesvědčila ruský národ o tom, že všichni vítězní kandidáti jsou proruští a že nyní ve vztazích mezi Ruskou federací a zahraničními státy nastane „zlatý věk“.  Stejně tak politici ze zmíněných zemí jsou si jistí tím, že v kampaních vítězných kandidátů pracovali za ruské peníze ruští specialisté. 

V roce 2017 se v Evropě uskuteční hned několik voleb, od jejichž výsledku se bude dále odvíjet politická a ekonomická budoucnost RF. V dubnu/květnu se bude volit nový prezident Francie, v září zas německý kancléř. Zejména budoucí politický vývoj v těchto dvou státech napoví mnohé o tom, budou-li i nadále uplatňovány protiruské sankce a jak agresivně si bude počínat NATO u hranic s RF.

Poslanci v Evropském parlamentu si dobře uvědomují, jak velikou roli v průběhu těchto kampaní bude hrát ruská propaganda, a snaží se najít způsob, jak s ní bojovat.

Zatím ovšem evropští poslanci s nějakou seriózní strategií nepřišli.

Velké obavy mají i v České republice, kde jsou prezidentské volby plánovány na leden roku 2018. Právě v této zemi se vyskytuje nejsilnější ruská diaspora v Evropě, mnozí z těchto lidí již získali občanství EU. Právě v Čechách se usadili desítky tisíc ruských podnikatelů, včetně těch, kteří se tam skrývají před ruskou justicí. Tito lidé ovládají celé tržní segmenty a jsou přirozeně zainteresováni v tom, aby si získali loajálnost českých orgánů.

Česká republika je parlamentní republikou. Hlava státu je figura do značné míry pouze nominální, s omezeným repertoárem pravomocí. Navrhuje kandidáty na soudce pro Ústavní soud, má právo vetovat zákony přijaté parlamentem a může jej i rozpustit. Prezident reprezentuje zemi při zahraničně politických jednáních. A to hlavní – jmenuje předsedu vlády a další členy vlády, kteří poté činí všechna klíčová finanční a ekonomická rozhodnutí.

Do nedávna byl prezident České republiky volen parlamentem. Ovšem v roce 2012 došlo ke změně v legislativě a situace se dramaticky proměnila. Bylo přijato rozhodnutí o uspořádání historicky prvních přímých voleb v historii země. Na rozdíl od Ruska neměli kandidáti právo kandidovat samostatně. Museli být nominováni občany České republiky. K tomu každý kandidát potřeboval získat alespoň 50 tisíc podpisů od obyvatel země, kteří tím podpořili jeho nominaci. K registraci bylo též potřeba doložit alespoň 20 podpisů poslanců dolní komory parlamentu nebo alespoň 10 podpisů členů horní komory parlamentu.

Karel Schwarzenberg se stal hlavním rivalem Miloše Zemana

Nakonec se volební kampaně účastnilo 9 kandidátů. Dva z nich – pravicově středový Karel Schwarzenberg a proruský levocentrista Miloš Zeman – postoupili do druhého kola. Zpravodaji ze serveru URA.Ru se podařilo pohovořit s jedním z uralských politických konzultantů, který v roce 2013 pomohl Miloši Zemanovi na Hrad. Pod příslibem zachování anonymity se s námi podělil o několik zákulisních informací, které poukazují na manipulační strategie, které budou dozajista znovu použity při nadcházejících prezidentských volbách v České republice.

Podle slov zdroje URA.Ru byl před samotnými prezidentskými volbami v České republice proveden důkladný sociologický průzkum. Ten poukázal na rozkol, který českou společnost dělí na dvě části. V první skupině se nachází především zástupci starší generace, kteří vyrostli v socialismu, dále také obyvatelé vesnic a malých měst. Tito lidé do dnešního dne Rusko považují za blízkého spojence a Spojené státy za úhlavního nepřítele, který usiluje o rozpad sovětského impéria. Právě tito lidé podpořili Miloše Zeman.

Do druhé skupiny patří mladí lidé a obyvatelé velkých měst, jako je Praha a Brno. Několik let po „sametové revoluci“ si tato mládež zvykla na blahobyt spojený s integrací země do západních struktur. Naučili se vydělávat peníze a váží si svobody slova. Tito lidé vytvořili voličskou základnu pro prozápadně orientovaného Karla Schwarzenberga.

Protiamerický sentiment političtí konzultanti rozsévají i mimo Rusko

Analýza sociologických dat poukázala na ideologickou krizi v prozápadním táboře. Čeští politici nebyli schopní přijít s novou politickou ideologií, která by pomohla mobilizovat větší část obyvatelstva za podporou západních hodnot. Jediné, s čím byli schopni přijít, byla myšlenka, že se Česká republika stala částí Evropy. Taková myšlenka ovšem není schopna sama o sobě sjednotit natolik konzervativní zemi.

Zhruba šest měsíců před volbami bylo do České republiky vysláno okolo 90 ruských profesionálních politických konzultantů. Podle jednoho z nich bylo jejich hlavním úkolem podněcování protiamerických nálad a propagace přátelství s Ruskem. Peníze na svou práci získávali velmi netradičním způsobem. Oficiální bankovní převody nebyly možností.

„Pro financování těchto osob jsme používali síť kasin nepřímo ovládaných jedním ruským byrokratem.

Řekli nám přesně v jaký den, v jakou hodinu a k jakému stolu si máme sednout.  Když na mě přišla řada, u stolu kromě mě již nikdo neseděl. Vsadil jsem vždy nejvyšší možnou sumu a dealer již zajistil, abych pokaždé vyhrál. Tento postup byl mnohokráte zopakován,“ vzpomíná politolog.

Peníze na české prezidentské volby se převáděly skrze síť kasin

Podle politologových slov volební ústředí Miloše Zemana žádný striktní systém na kontrolu nákladů spojených s volební kampaní nepoužívalo. „Kvůli tomu často docházelo ke krádežím. Někteří na tom vydělali velké peníze.“

Zbylé finance byly využívány pro poskytování finanční pomoci členům volebních komisí působících v České republice. „Právě v této době se v Čechách začal používat systém počítačového zpracovávání volebních lístků. Češi se jako děti naivně domnívali, že počítače nelze oklamat. To ovšem není tak úplně pravda. Tyto systémy mohou být a také byly přelstěny. V každé komisi jsme hledali člověka, který by nám s tím pomohl,“ vypráví anonymní zdroj.

Ruský politolog také zmínil, že jedním z jejich úkolů byla „rovnoměrná falsifikace hlasů“. To se ovšem ukázalo být až příliš těžkým úkolem. V jednotlivých volebních obvodech se tak objevil abnormálně vysoký počet hlasů za Zemana. „Tyto anomálie, které se objevily v tabulkách výsledků voleb, je možné spatřit na první pohled. Velmi se divím tomu, že je opoziční čeští politici do dnešního dne nebyli schopni zahlédnout.  Divím se také tomu, že čeští matematici nevyužili takzvanou Gaussovu křivku, která by jasně poukázala na falsifikaci,“ uvádí specialista pomáhající Zemanovi.

Češi nechápou, jak je možné ničit volební letáky konkurentů

Propagandistická síť podporující Miloše Zemana sestávala ze tří částí.  Podle slov anonymního zdroje se jednalo převážně o majitele menších obchodů. „Každý z nich dobře zná rodiny, které u něho pravidelně nakupují. Pomohli jsme těmto lidem finančně za to, že v období předvolebních agitací vyprávěli svým zákazníkům příběhy o tom, jak bude mít Rusko pozitivní vliv na českou ekonomiku.“

Důraz byl také kladen na realitní agentury. „Veliká skupina realitních kanceláří od nás dostala peníze za to, že mezi svými klienty šířila zvěsti o tom, jak Česko v případě bližší spolupráce s Ruskem bude vzkvétat,“ uvádí ruský politický konzultant. 

Třetí klíčovou oblastí byl sport. „Aktivně jsme pomáhali organizovat mnohé sportovní události. Všechny náklady, které měla hradit česká strana, jsme pokrývali my. Nejednalo se tedy o žádné úplatky, ale o prostou finanční podporu.“

Právě ruští političtí konzultanti vedli v rámci voleb speciální projekty týkající se publikace kompromitujících materiálů proti Zemanovým oponentům.

„Brzy jsme zjistili, že Češi jsou velmi tolerantní vůči sexuálním experimentům. Ovšem milenecké aféry a užívání eskortních služeb ze strany jednotlivých kandidátů odsuzují. S touto kartou jsme hráli, úspěšně,“ uvádí zdroj.

S velmi nečekaným problémem se ruští specialisté setkali tehdy, když vytvářeli plán na ničení politické agitace protivníků. „Setkali jsme se s velmi neobvyklým jevem: v Česku nebyl nikdo ochoten trhat letáky a ničit billboardy našich politických oponentů. Přitom v Rusku je toto naprosto běžnou praxí. Museli jsme tedy do Česka přivést vlastní chuligány z Ruska,“ vzpomíná zdroj na předvolební události z roku 2013.

Ruský specialista si je naprosto jist tím, že i v nadcházejících prezidentských volbách v České republice v roce 2018 přijmou jeho kolegové účast.  S největší pravděpodobností budou Rusové znovu sázet na Zemana a předvolební kampaň bude probíhat podle stejného schématu.  Anonymní zdroj nevyloučil ani to, že by za nějaký čas mohl zveřejnit tajné dokumenty obsahující jména osob, které budou pomáhat současnému prezidentu České republiky v nadcházejících prezidentských volbách. Zveřejnit by prý mohl i jména kolegů z volebních komisí. „Jsem si vědom toho, že by tito lidé mohli sedět ve vězení,“ přiznal se.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: fib
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Mádle, kluku, mám chuť tě proplesknout! Herec nebude rád

12:24 Jiří Mádle, kluku, mám chuť tě proplesknout! Herec nebude rád

Kampaň Jiřího Mádla pro pomoc seniorům už stihla urazit herečku Jaroslavu Obermaierovou svým názvem.…