Na základní škole na Praze 3 rodiče platili za plavání, které je ze zákona zdarma

29.05.2017 11:25

Rodiče školou povinných dětí si často stěžují, že školství není tak úplně zadarmo. To, že je velmi drahé už například studium na základní škole, moc lidí neví. A pokud si ředitel základní školy nechává od rodičů neoprávněně platit i za to, co by podle zákona mělo být zadarmo, nemůže se nikdo divit, že rodiče jsou nespokojení a takový stav kritizují.

Na základní škole na Praze 3 rodiče platili za plavání, které je ze zákona zdarma
Foto: mmkv.cz
Popisek: Budova radnice Prahy 3

Jedním z takových ředitelů, který donedávna neoprávněně požadoval finanční prostředky od rodičů, je podle zjištění ParlamentníchListů.cz ředitel Základní školy Jiřího z Poděbrad na Praze 3 Miroslav Šoukal. Peníze údajně nechal od rodičů vybírat na výuku plavání, přestože obdržel právě na plavání prostředky ze státního rozpočtu.

Ze strany odpovědné radní Prahy 3 Jaroslavy Sukové z TOP 09 se ovšem nedostalo v rámci interpelací zastupitelstva úplně přesvědčivého vysvětlení.

„Česká školní inspekce provedla na škole Jiřího z Poděbrad šetření, které se kromě jiného týkalo i plavání, jinak prověřovala celou školu. Týkalo se to také příspěvků rodičů na plavání. Česká školní inspekce konstatovala, že tato skutečnost je v rozporu se zásadami bezplatnosti základního vzdělání. Znamená to, že ředitel školy přijal v únoru jistá opatření, aby tyto nedostatky odstranil. Veškeré platby byly zrušeny, plavání je součástí školského vzdělávacího programu, je a i do budoucna bude bezplatné,“ vysvětlila ne zcela srozumitelně Suková. K jasnému závěru ale došli školní inspektoři, kteří na zdejší škole provedli kontrolu.

Dle jejich zjištění ředitel školy vyžadoval v rozporu se školským zákonem ve školním roce 2016 - 2017 od rodičů žáků druhého a třetího ročníku částku 400 korun na povinnou výuku plavání. Plavecký výcvik na prvním stupni této ZŠ je součástí vzdělávacího programu školy, takže je zařazen do hodin tělesné výchovy a finanční zabezpečení výuky plavání je hrazeno z prostředků státního rozpočtu.

Z metodického pokynu ministerstva školství, kterým resort školám doporučuje zajišťování a financování plavecké výuky, jasně vyplývá, že rodiče by se měli podílet pouze na nákladech na dopravu žáků do bazénu a zpět. Bazén TJ Sokol Praha Královské Vinohrady, ve kterém výuka plavání žáků ZŠ Jiřího z Poděbrad probíhala, se nachází v docházkové vzdálenosti od školy. Žádný poplatek tedy neměl být od rodičů požadován.

K porušení školského zákona se měl ředitel školy Miroslav Šoukal do šedesáti dní vyjádřit a přijmout adekvátní opatření k prevenci nedostatků zjištěných inspekční činností. Bohužel se nepodařilo zjistit, jaká opatření byla přijata. Nicméně z dostupných veřejných zdrojů je patrné, že se ředitel rodičům neomluvil, peníze nevrátil a povinné plavání pro žáky druhé a třetí třídy základní školy zrušil.

Zmatečné vyjádření magistra Šoukala na stránkách školy navíc ani náznakem nevysvětluje, z jakého důvodu bylo plavání vymazáno z výuky.

Snažili jsme se od pana ředitele Šoukala zjistit odpovědi na otázky, které zde uvádíme, ale bohužel odpovědi jsme nezískali. 

1) Na Vaší základní škole Česká školní inspekce zjistila, že v rozporu se školským zákonem bylo od rodičů žáků druhého a třetího vybíráno 400 korun na povinnou výuku plavání. Vy jste se měl do 60 dní vyjádřit a přijmout adekvátní opatření k prevenci nedostatků zjištěných inspekční činností, jaká opatření byla přijata? 
2) Jak to vypadá nyní s plaváním?
3) Jak bylo nakládáno z příspěvky od rodičů, když plavání je hrazeno ze státního rozpočtu? 
4) Budou peníze vraceny rodičům?
5) Byly vyvozeny nějaké důsledky za porušení zákonných pravidel?
 
Podle našich informací právě probíhá jednání s legislativním oddělením MŠMT, zda nepovinné části školních vzdělávacích programů, jako je například plavání, lyžařské výcviky atd., mohou být uvedeny v hlavní části dokumentu s poznámkou „za finanční spoluúčasti rodičů“, nebo to musí být uvedeno výslovně jako nepovinné a jen v příloze.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Barbora Richterová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lže a manipuluje Milion chvilek? Počty účastníků prý nesedí. Petr Štěpánek přináší zajímavý důkaz z dřívějška

22:18 Lže a manipuluje Milion chvilek? Počty účastníků prý nesedí. Petr Štěpánek přináší zajímavý důkaz z dřívějška

„Chvilkaři lžou a manipulují,“ rozčiluje se na sociální síti bývalý radní pro rozhlasové a televizní…