Nečas po jednání v OECD: Naše reformy jsou tady brány vážně

11.02.2011 17:06

Reformní úsilí české vlády pokládá Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) za věrohodné, řekl novinářům český premiér Petr Nečas po dnešním setkání s generálním tajemníkem organizace Ángelem Gurríou.

Nečas po jednání v OECD: Naše reformy jsou tady brány vážně

Přesto Nečas v Paříži dostal některá doporučení - vláda by měla například dál snižovat administrativní zátěž, zpružnit pracovní trh a zjednodušit daňový systém, tedy v zásadě pokračovat ve svých chystaných reformních krocích.

S Gurríou Nečas hovořil především o důchodové a zdravotní reformě, které označil za "klíčové elementy" reformního úsilí své koaliční vlády. Představitel OECD podle českého premiéra ocenil například připravovaný vznik Národní rozpočtové rady, tedy nezávislého orgánu, který bude posuzovat dopady legislativních návrhů na podobu státního rozpočtu.

Rostete a nemáte dluhy 

Sám Gurría v rozhovoru s českými novináři poznamenal, že ČR má ve srovnání s některými jinými z 34 členských zemí organizace relativně malé zadlužení i schodek rozpočtu. "Máte nízký deficit a silný růst, bude se vám nová rovnováha hledat lépe," uvedl.

"Vidíme, že Česká republika si vede dobře v řadě oblastí, kde mají jiné země světa a Evropy problémy," ocenil generální tajemník OECD. Připomněl, že růst ČR je v letech 2011 a 2012 očekáván kolem tří procent i více. "Je to nad evropským průměrem," podotkl. Další oblastí, kde si ČR vede dobře, je podle něj míra zadlužení.

Lepší školství či zdravotnictví 

Úkolem vlády v období končící ekonomické krize je podle něj pokračovat v ozdravování hospodářství tak, aby se nezvyšovala nezaměstnanost, aby byly veřejné finance udržitelné a přitom se zlepšovaly služby veřejnosti včetně zdravotnictví a školství.

OECD je mezivládní organizací, která sdružuje hospodářsky nejsilnější státy světa s pluralitním demokratickým zřízením a tržní ekonomikou. Jejím hlavním cílem je dosažení maximálního tempa hospodářského růstu v členských zemích, růstu zaměstnanosti, vzestupu životní úrovně při zachování finanční stability.

Nečas tvrdě pracuje 

"Je to tvrdě pracující člověk, udělal si spoustu domácí přípravy," poznamenal Gurría o předsedovi české vlády. Nečase pozval na květnovou oslavu 50 let existence OECD, kam přijede například šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová či německá kancléřka Angela Merkelová.

K věci:

Ústavní soud začal jednat o škrtech v sociální oblasti. Zruší zákony?  

ÚS dusil Nečase: O kolik by stát přišel, kdyby se přijetí zákonů opozdilo? 

Klaus: Stížnost ČSSD znamená konec demokracie 

Foto: Hans Štembera 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jac, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na každém šprochu Rusa trochu. Respekt vážně rozebírá, jak jsou žluté vesty navázané na Moskvu

16:13 Na každém šprochu Rusa trochu. Respekt vážně rozebírá, jak jsou žluté vesty navázané na Moskvu

Server Respekt.cz píše o spekulacích, že „žluté vesty“ ve Francii vehnala do ulic ruská dezinformačn…