Norští poslanci možná projednají kauzu sourozenců Michalákových

23.01.2015 18:00

Kauzou sourozenců Michalákových, které norský sociální úřad odebral matce, by se příští středu mohli zabývat norští poslanci. Téma se chystá na jednání zahraničního výboru norského parlamentu otevřít místopředseda norské Strany pokroku Per Sandberg. Chce interpelovat norského ministra zahraničí. ČTK to dnes řekl europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Norští poslanci možná projednají kauzu sourozenců Michalákových
Foto: wikipedia
Popisek: Norská vlajka

"Je to vůbec poprvé, co se stane v Norsku něco podobného ve vztahu k případu z Česka," uvedl Zdechovský. Podle něj se chce Sandberg, který je členem zahraničního výboru norského parlamentu a mimo jiné se věnuje problematice ochrany dětí či přistěhovalectví, vypravit také do Česka.
   
V ČR by měl příští týden být i šéf norského parlamentu, a to kvůli konferenci k připomínce 70. výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi. Věnovat by se měl ale i problematice sociálního začleňování. Dá se očekávat, že se jednání mohou dotknout také odebraných dětí Michalákových.
   
Norská sociální služba sklízí kritiku od rodičů, politiků i institucí z různých zemí. Zdechovský uvedl, že jeho tým eviduje přes 420 kauz. "Případů výrazně přibývá. Některé státy chystají žalobu na Norsko. Má to mezinárodní rozměr a dopad," uvedl Zdechovský. Podle něj má v Norsku tamní sociální služba velkou podporu a Norové jí věří. Někteří ale sami podotýkají, že v kauze českých bratrů byl postup nestandardní, řekl europoslanec.
   
Zmínil vedle Michalákových čtyři další české případy v Norsku. Dvě matky nechtějí informace sdělovat, další matka po pěti letech boj vzdala, poslední případ se týká sporu mezi rodiči ze smíšeného manželství. Zdechovský popsal i případ, kdy úřad po dvou týdnech české matce potomka vrátil. Odebral ho prý kvůli problémům se stravováním v jídelně.
   
Podle europoslance je norský systém špatně nastaven, upřednostňuje zájmy náhradních rodičů s tlakem na adopci a po odebrání dětí jejich vlastní rodině podporu neposkytuje. Zdechovský řekl, že mezinárodní organizace před několika lety Norsko vyzvaly, aby neporušovalo chartu lidských práv a sociální služba děti tak často neodebírala.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, kup

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Úplně jinak, než říká Jaromír Bosák, já to viděl. Novinářský kolega z Ruska předložil svědectví o mistrovství světa

18:43 Úplně jinak, než říká Jaromír Bosák, já to viděl. Novinářský kolega z Ruska předložil svědectví o mistrovství světa

Fotbalový šampionát se v Rusku neměl z mnoha důvodů konat. Touto větou vyšperkoval na závěr slavnost…