Nová smlouva, která upraví provoz památníku heydrichiády, má být v září

25.08.2016 9:59

Budoucí provoz Národního památníku hrdinů heydrichiády v Resslově ulici v Praze vyjasní až nová smlouva mezi Prahou a pravoslavnou církví. Chrám sv. Cyrila Metoděje, v němž hrdinští bojovníci proti nacismu zemřeli, patří městu, pravoslavná církev ho desítky let užívá k bohoslužbám. Památník se nachází v kryptě kostela. Dvacetiletá smlouva o pronájmu církvi skončila v květnu. Uzavření nové smlouvy má na svém programu kulturní výbor města 14. září.

Nová smlouva, která upraví provoz památníku heydrichiády, má být v září
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rekonstrukce antentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha

Podoba památníku je dílem odborníků z Vojenského historického ústavu (VHÚ). Protože v kryptě sedm parašutistů včetně Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše padlo, má pro vojenské historiky také statut válečného hrobu, řekl ČTK historik Michal Burian. Poté, co skončila minulá smlouva o provozu památníku, přišla Praha jako majitel objektu s nápadem, aby kryptu místo pravoslavné církve spravoval právě ústav. Ten měl dosud smlouvu s církví a Burian předpokládá, že tomu tak bude i nadále.

Úkryt parašutistům poskytl biskup

Pravoslavná církev má kostel včetně krypty v pronájmu už od první republiky. Úkryt parašutistům v něm po atentátu na říšského protektora a vyhlášeném stanném právu poskytl pravoslavný biskup Gorazd. Památník hrdinů heydrichiády v kostele církev vybudovala v roce 1995. Expozice byla instalována ve spolupráci s VHÚ a v roce 2010 aktualizována.

Zástupci pravoslavné církve říkají, že skončená smlouva nebyla smlouvou o pronájmu krypty ani jiných prostor, ale smlouvou, která upravovala fungování a financování památníku. „Systém, jenž byl nastaven hlavním městem Prahou, se ve smlouvě explicitně zakládal na financování provozu památníku ze vstupného a každoročním příspěvku Prahy, přičemž většinu nákladů mělo pokrývat právě vstupné,“ uvádí církev na svém webu. Krypta a chrám jsou z podstaty věci jedno a totéž, tvoří nerozdílný celek, doplňuje církev.

Ostatky jsou v hromadných hrobech v Ďáblicích

Krypta pod chrámem sv. Cyrila a Metoděje je pro pravoslavné věřící posvátným místem a stejně jako historikové považují kryptu za symbolický hrob parašutistů. Církev uvádí, že není známo místo jejich pohřbení, historikové se domnívali, že jejich ostatky spočívají v hromadných hrobech v Ďáblicích; v roce 2007 to výzkum potvrdil. Jsou tam však jen těla bez hlav, které nacisté oddělili. O důstojné uložení ostatků hrdinů usilují nejen vojenští historikové, ale i několik nevládních organizací, které to opět připomněly před letošní světovou premiérou filmu Anthropoid.

Vstupné se už neplatí

Žádají vládu a Parlament, aby urychleně přijaly novelu zákona o pohřebnictví, která umožní exhumaci a identifikaci tělesných ostatků příslušníků druhého a třetího odboje, kteří leží v masových hrobech.

Do památníku se platilo vstupné 75 korun pro dospělé a 35 korun pro studenty, podle církve vždy beze zbytku šlo na platy pracovníků památníku a stanovila je smlouva s městem. Pražský arcibiskup pravoslavné církve Michal Dandár od 1. července vstupné zrušil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Strach o Fialu: „Ti v*lové“ to nacpou Babišovi. Zlý scénář vlády

13:04 Strach o Fialu: „Ti v*lové“ to nacpou Babišovi. Zlý scénář vlády

Česko by mělo mít novou vládu zanedlouho. Bývalý ministr za ODS, Ivan Langer se však obává, zda jsou…