ODS loni prohloubila ztrátu hospodaření na 51,9 milionu korun

27.03.2015 21:33

Občanská demokratická strana loni prohloubila ztrátu hospodaření na 51,9 milionu korun. Potýkala se s výrazným poklesem státního příspěvku i objemu darů a zároveň s náklady na tři volební kampaně v jednom roce. Musela také uhradit závazky po splatnosti z minulých let v řádu desítek milionů. ČTK to dnes oznámila mluvčí ODS Jana Havelková. V rámci úsporných opatření strana propustila více než polovinu zaměstnanců. Pro letošní rok schválila rozpočet s přebytkem 25 milionů korun.

ODS loni prohloubila ztrátu hospodaření na 51,9 milionu korun
Foto: Hans Štembera
Popisek: ODS
reklama

Celkové příjmy ODS loni meziročně klesly o 82 milionů korun na 143,1 milionu. Stranu postihl již v předčasných sněmovních volbách v roce 2013 propad v počtu hlasů i získaných mandátů zhruba o dvě třetiny oproti předchozím volbám. Loni zase straně výrazně ubylo hlasů získaných ve volbách do Evropského parlamentu a ODS také neuhájila všechny posty v senátních volbách. Od propadů ve volbách se následně odvíjí snížení jednorázových i každoročních státních příspěvků pro stranu.

Objem peněz ze státních příspěvků za rok 2014 ODS neuvedla, ale právě peníze od státu tvoří často největší část příjmů politických stran. Pokles objemu příspěvků tak měl pravděpodobně velký podíl na celkovém propadu příjmů. Z vedlejší činnosti strana v roce 2014 vytvořila zisk jen ve výši 8,3 milionu a na darech získala 48 milionů. Přestože strana výrazně snížila i náklady, a to o 43,5 milionu na celkových 195 milionů, nezabránila prohloubení ztráty z předloňských 14,5 milionu na letošních téměř 52 milionů.

Největší výdaje, přes 65 milionů, přinesly ODS loni evropské, komunální a senátní volby. Strana také do roku 2014 vstupovala se závazky po splatnosti ve výši 42 milionů. Z nich se podařilo ODS během roku splatit 38,3 milionu, tedy asi 90 procent. Strana výrazně snížila mzdové výdaje, a to zhruba o 32,5 milionu, když snížila počet zaměstnanců ze 121 na konci roku 2013 o více než polovinu. Ve snižování stavů pokračovala i letos, takže k 1. březnu měla ODS podle Havelkové již jen 44 pracovníků.

"Vedení ODS učinilo mnohé, i bolestivé kroky k dlouhodobému zlepšení našeho hospodaření," uvedla mluvčí strany. Efekty úsporných kroků se podle ní naplno projeví až letos. "Očekáváme kladný výsledek hospodaření v řádu desítek milionů korun," oznámila. Rozpočet ODS pro tento rok počítá s přebytkem 25 milionů, například hlavní kancelář strany je podle Havelkové za první měsíce roku čtyři miliony v zisku.

Také nynější nejsilnější sněmovní strana, sociální demokracie, skončila loni ve ztrátě. K prosinci měla deficit 35,7 milionu korun. Lidovci loni hospodařili naopak se ziskem přibližně 6,7 milionu korun. Třetí vládní strana, hnutí ANO, zatím výsledky hospodaření za rok 2014 nezveřejnilo. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, kup
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nadávky Nohavicovi: Úder zpět. A nové info

6:34 Nadávky Nohavicovi: Úder zpět. A nové info

ANKETA „Myslím, že zmrd je spíše Matěj Hollan,“ říká hudebník Petr Štěpánek v reakci na slova, která…