Obíhá to, co prý řekl Vladimir Putin ztuhlým Američanům: Můžu vás zničit za půl hodiny

19.09.2016 12:04

Prezident Vladimir Putin se může radovat z vítězství Jednotného Ruska a s optimismem hledět k prezidentským volbám, které se budou v Rusku konat za rok a půl. Britský deník Daily Mail jako by chtěl ruskému prezidentu jeho radost trochu pokazit a opět připomíná jeden z jeho nejkontroverznějších výroků.

Obíhá to, co prý řekl Vladimir Putin ztuhlým Američanům: Můžu vás zničit za půl hodiny
Foto: kremlin.ru, tan
Popisek: Vladimir Vladimirovič Putin, prezident Ruské federace

Po záboru Krymu klesly Putinovy akcie na „zahraničních trzích“ téměř na nulu. Mocní tohoto světa si s ním v podstatě nechtěli ani potřást rukou. Na summitu G20 v Brisbane před dvěma lety byl Putin v podstatě považován za nežádoucí osobu. Po vstupu ruských sil do syrského konfliktu se však začala karta pomalu obracet a před několika dny byl Putin na summitu G20 v Číně přijat jako vážený host. Důvodem nebyl jen fakt, že se summit konal právě v Číně, která je Putinovu Rusku tradičně nakloněna.

Návrat Putina do pozic před anexí Krymu je patrný na všech frontách. Na summitu G20 v Číně se ruský prezident setkal se svým americkým protějškem Barackem Obamou a o hovořili spolu více než devadesát minut. To byla asi vůbec nejdelší doba, jakou společně hlavy dvou světových mocností v posledních letech strávily. Jak uvádí Daily Mail, oba prezidenti společně probírali zejména otázky spojené s kybernetickými útoky na Spojené státy a konflikt v Sýrii. Podle dostupných informací se ovšem zejména v otázce Sýrie příliš neshodli.

Celý text v angličtině je ZDE.

Nicméně už samotný fakt, že byl Obama ochoten se s Putinem sejít, ukazuje, že je Rusko zpátky „u stolu“ a Západ jej opět začíná považovat za klíčového partnera. Ruskému prezidentu se tedy jistě příliš nehodí do karate, když nyní Daily Mail připomíná jeho pět let staré výroky na adresu Spojených států, které tehdy Putin pronesl coby premiér na jednom moskevském banketu. „Ptáte se mě, jestli se Rusko změní k obrazu Spojených států? Míč je ale na vaší straně hřiště. Takže se vás zeptám, jestli se hodláte změnit vy?“ pronesl k přítomným Američanům Putin.

Putin také tehdy, aspoň podle autorů knihy The Russia-China axis Douglase E. Schoena a Melika Kaylana, pokáral Spojené státy za plány na vybudování protiraketového systému a poté přidal skutečně těžký kalibr. „Jediným důvodem, proč chce Washington udržovat s Ruskem blízké vztahy, je skutečnost, že bychom mohli Spojené státy zničit za půl hodiny a možná i méně,“ uvedl tehdejší premiér Putin, který se o pár měsíců stal opět ruským prezidentem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Staří, blbí? Vážná slova o Česku: Jde o EU a euro

9:36 Staří, blbí? Vážná slova o Česku: Jde o EU a euro

Ekonomka Hana Lipovská se na svém facebookovém profilu vyjádřila k problematice eura. A na pomoc si …