Odbory dostávají milionové dotace z EU. Mají posílit sociální dialog

15.06.2011 10:57

Evropská unie schválila dotaci ve výši 80 milionů pro Českomoravskou konfederaci odborových svazů (ČMKOS). Peníze mají posílit sociální dialog. Tento účel dotace se ale zatím nenaplnil. Odbory jsou s vládou naopak na ostří nože.

Odbory dostávají milionové dotace z EU. Mají posílit sociální dialog

Vyplácení peněz EU má na starost ministerstvo práce a sociálních věcí. To ovšem odhalilo nedostatky v čerpání dotace. „Poslední monitorovací zpráva byla vhledem k zásadním chybám na straně příjemce vrácena k opravě a doplnění," řekl mluvčí resortu Viktorie Plívová.

Ve výkazech nesouhlasil počet odpracovaných hodin s vyplacenými penězi

Nesouhlasil počet odpracovaných hodina na výkazech práce s rozpisem mzdových nákladů. Další pochybení bylo odstranění předdefinovaných vzorců v rozpise mzdových nákladů, čímž byla znemožněna jejich kontrola i celé monitorovací zprávy. Tím vzniká podezření, že odboráři využívají evropské peníze na jiné než původně schválené účely.

„Chci věřit tomu, že odbory tuto částku nezneužívají k financování svých politických aktivit," reagoval premiér Petr Nečas (ODS) pro Lidové noviny.

Koordinátor čerpání dotací Dušan Martinek namítá, že žádné peníze z EU nebyly na stávku použity. Prý se z nich zaplatil vznik poradenské infolinky pro členy odborů či vznik poradenských center v krajských městech.

Zlepšit sociální dialog se zatím nedaří

Podle Lidových novin se ovšem hlavní účel dotace - zlepšení dialogu - nedaří naplňovat. Míní tím neschopnost vlády navázat dialog s odbory. Místo toho se obě strany vzájemně osočují skrze média.

Ministr práce Jaromír Drábek si proto nechá projekt odborů prověřit. Odbory prý ale nesrovnalosti ve výkazech opravily.

Odbory tak čelí dalšímu podezření, že penězi motivují své členy k účasti na stávkách či demonstracích. Média v květnu přišla s tím, že poštovní odboráři dostali 300 korun za účast na masovém protestu proti vládním reformám. Podle Karla Koukala z Podnikového koordinačního odborového výboru České pošty to byl příspěvek na jídlo.

SLEDUJEME téma stávka

Související:

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vladimir Putin: To si myslíte, že všechny odposloucháváme? Skripal, Ukrajina, Sýrie... My jsme tohle nechtěli. Ty mrtvoly? To je jinak

8:51 Vladimir Putin: To si myslíte, že všechny odposloucháváme? Skripal, Ukrajina, Sýrie... My jsme tohle nechtěli. Ty mrtvoly? To je jinak

Ruský prezident Vladimir Putin se při příležitosti summitu v Helsinkách sešel nejen s americkým prez…