Pan Babiš si do Vodňan vozí Rumuny, Mongoly. Tihle lidé chtějí jen vytřískat peníze. Ale my ty mzdy prostě zvýšíme, ať si říkají, co chtějí, slibuje Lubomír Zaorálek

29.07.2017 9:08

Ministr zahraničních věcí a volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek se v rozhovoru pro deník Právo nechal slyšet, že udělá vše pro to, aby tématem voleb byly vyšší mzdy. A to navzdory tomu, že například šéf Hospodářské komory Vladimír Dlouhý uvádí, že je to neštěstím.

Pan Babiš si do Vodňan vozí Rumuny, Mongoly. Tihle lidé chtějí jen vytřískat peníze. Ale my ty mzdy prostě zvýšíme, ať si říkají, co chtějí, slibuje Lubomír Zaorálek
Foto: ReproFoto: TV Prima
Popisek: Lubomír Zaorálek v Partii.

Pro své rozhodnutí má Zaorálek dle svých slov zásadní důvody. „Mezinárodní měnový fond napsal, že největší problém zemí střední a východní Evropy je, že z nich odcházejí lidé. Vláda zpracovala strategii, která říká, že levná práce, levná ekonomika znamená technologické zaostávání, omezenou atraktivitu pro investory, ztrátu pracovních míst a snížení kvality práce. Právě kvůli levné práci lidé ze střední a východní Evropy odcházejí pryč. Vyšší platy a mzdy jsou strategická věc, která ovlivní budoucnost země,“ domnívá se Zaorálek. 

Česká republika se podle něj musí v tomto angažovat. „USA i Čína určují směry inovací. Chceme zkopírovat model, který úspěšně aplikuje Německo. Chceme podpořit inovace malých a středních českých firem a umožníme jim dostat se do světových řetězců tím, že budou vyrábět jedinečné výrobky. Tím budou moci tyto firmy zvýšit platy a vytvoří tlak na ty firmy větší,“ řekl plán Zaorálek. 

I když si je vědom toho, že stát v této oblasti nemůže něco nařizovat, vnímá například možnost v tom, že se budou zvyšovat mzdy státním zaměstnancům. 

„Prosadili jsme způsob zvyšování penzí a od prvního ledna by měly vzrůst o 500 korun měsíčně. Celkově se snažíme zvyšovat životní úroveň lidí. Budeme tlačit firmy, aby se mzdy zvyšovaly a aby se vytvořil růst mezd, který využije velmi dobrého výkonu ekonomiky,“ sdělil Zaorálek s tím, že během tří až pěti let by se Česko mohlo přiblížit tomu, co je vidět v Rakousku nebo Německu. 

„Pokud tady nebude vláda, která rozbije sociální dohodu – což hrozí, když se dívám na programy ostatních politických stran, tak máme šanci jít kupředu. Vidím, jak ostatní strany přicházejí se starými děsivými recepty, které by tuto šanci mohly zmařit. Přijde někdo, kdo místo zvyšování mezd řekne, že se mu hodí malé mzdy,“ sdělil a zkritizoval firmu volebního lídra hnutí ANO Andreje Babiše Vodňanská kuřata. 

„V takových Vodňanech se vybuduje pět ubytoven, lákají se tam dělníci z Rumunska, z Ukrajiny, z Mongolska... Na naše ministerstvo zahraničí se pak tlačí, abychom sem pustili 150 tisíc zaměstnanců z těchto zemí. A proč je sem pouštět v takovém rozsahu, když ti lidé se tu pak stanou druhořadými občany, kteří žijí na ubytovnách, berou nízkou mzdu...“ zmínil s tím, že podnikatelé typu Andreje Babiše jen hledí na to, jak vytřískat peníze z pracovní síly a nezáleží jim na celkovém rozvoji země. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do Moravcovy věže dorazil filozof Bělohradský a začal nakládat: Tato země je zraněná. Musí vzniknout evropský stát. Slova svrchovanost a identita úplně škrtněte, stejně nevíte, co znamenají

13:53 Do Moravcovy věže dorazil filozof Bělohradský a začal nakládat: Tato země je zraněná. Musí vzniknout evropský stát. Slova svrchovanost a identita úplně škrtněte, stejně nevíte, co znamenají

Moderátor Václav Moravec přivítal v Žižkovské věži ministra zahraničí v demisi Martina Stropnického,…