Peníze EU podle příkazů EU. Poznal Orbán. Jinak nic nebude

09.02.2021 11:37

Chceš peníze, my chceme reformy. Tak by se dal popsat postup Evropské komise k Maďarsku. Dle agentury Reuters Evropská komise po členské zemi požaduje, aby něco udělala se svým netransparentním systémem přidělování veřejných zakázek, do kterého se prý až příliš hlásí vždy jen jeden zájemce. Ale naráží na odpor. Jde přitom o miliardy.

Peníze EU podle příkazů EU. Poznal Orbán. Jinak nic nebude
Foto: Hans Štembera
Popisek: Viktor Orbán

750 miliard eur. Tuto bezprecedentní, půjčenou částku schválila Evropská unie na pomoc zemím postiženým koronavirem včetně Česka. Ovšem poskytnutí fondů má své háčky, jak se přesvědčilo Maďarsko. Dle článku agentury Reuters chce Evropská komise po Maďarsku reformu systému veřejných zakázek, než mu dá peníze k dispozici. Reforma má zabránit zpronevěře peněz z veřejného rozpočtu. Vyplývá to z interních dokumentů, které má agentura k dispozici.

Anketa

Jste pro návrat dětí do škol za podmínek, které určila vláda?

77%
23%
hlasovalo: 5859 lidí

Jak agentura podotýká, není to jen Maďarsko, kterému Evropská komise naznačila, že jeho plány na utracení peněz z Evropské unie musí být vylepšeny. Ale u Maďarska chce prý konkrétní změny, píše se v dokumentu z 26. ledna. „Konkurence u veřejných zakázek je nedostatečná,“ píše se v něm. Maďarská vláda zatím svou odpověď připravuje, píše Reuters a připomíná, že Maďarsko se s Evropskou unií střetlo ohledně požadavku na „vládu práva“, který požadovali europoslanci. Maďarsku z fondu obnovy připadá 6,3 miliardy eur (necelých 162 miliard korun), pokud stihne svůj plán představit do konce dubna a Brusel a další evropské státy ho odsouhlasí.

Komise dle dokumentu konkrétně požaduje větší transparentnost a větší dohledatelnost dat ohledně veřejných zakázek, což podle ní povede ke spravedlivějšímu a otevřenějšímu systému jejich zadávání. V období 2015 až 2019 mělo Maďarsko dle OLAF (evropského úřadu pro boj proti podvodům) nesrovnalosti v hodnotě 4 % všech fondů, které do Maďarska z EU přišly. Průměr EU je přitom 0,36 % a u druhého nejhoršího Slovenska to bylo jen 0,53 %. Úřad v roce 2016 doporučil, že Maďarsko by mělo kvůli možné korupci  vrátit 280 milionů eur určených na výstavbu metra v Budapešti. A dle Reuters šly unijní a veřejné prostředky na turistický projekt v blízkosti jezera Balaton, na němž se měla obohatit Orbánova rodina a známí. A maďarský systém veřejných zakázek kritizovala i organizace Transparency International. Orbán chyby popírá.

Dále komise po Maďarsku požaduje, aby v systému skutečně existovala konkurence a také odpovědnost včetně povinnosti vrátit fondy, pokud nebudou správně vynaloženy. Maďarsko prý vede v počtu veřejných zakázek, do kterých se hlásí jen jeden zájemce a jeho zákony jsou, pokud jde o střet zájmů, velmi děravé. Tlak na Maďarsko v této oblasti EK vyvíjí již delší dobu, dle dokumentu ovšem naráží na odpor od politických špiček.

Od Francie už přišlo upozornění, že spory mezi zeměmi a Evropskou komisí by mohlo zdržet použití fondů. Nejmenovaný vysoký představitel Komise tedy dle Reuters tvrdí, že v této agendě bude nutné zapracovat a bude nutné nalézt rovnováhu mezi investicemi a reformami. Země podle něho budou muset prokázat, že v dostatečné míře použijí peníze na digitalizaci a projekty zabývající se klimatickou změnou. Reuters dodává, že Německo se ohradilo proti návrhu, že by mělo reformovat svůj penzijní systém.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

předsednictví EU

Pořád se mluví, jak je to pro nás prestižní a důležité. Ale mění se tím něco i pro vás jako europoslance? Jste třeba víc sledovaní, máte víc prostoru? A není celá událost nebo co to je, příliš přeceněvána?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš jel jak dráha. O Fialovi padlo něco, co žádný politik nechce slyšet

11:12 Babiš jel jak dráha. O Fialovi padlo něco, co žádný politik nechce slyšet

Andrej Babiš vystoupil v internetové televizi XTV a v rozhovoru s moderátorem Lubošem Xaverem Veselý…