Plzeň 70 let od války odhalila pomník generála Pattona

01.05.2015 20:38

Plzeň má po letech příprav a debat památník věnovaný americkému generálovi Georgi Pattonovi. Jeho jednotky vstoupily 6. května 1945 do města a osvobodily ho.

Plzeň 70 let od války odhalila pomník generála Pattona
Foto: Jiří Hroza
Popisek: Před plzeňskou radnicí

Představitelé Plzně, Pattonův vnuk George Patton Waters, politici a zástupci americké ambasády dnes na nově rekonstruovaných divadelních terasách na Klatovské třídě odhalili dvě štíhlé 9,5 metru vysoké stély ze speciální rezavé oceli s vyříznutým profilem generála s helmou na hlavě.

"Je k politování, že tolik let nestál v Plzni pomník člověku, který odhodlaně vedl vojáky po té strastiplné cestě," řekl primátor Martin Zrzavecký (ČSSD). "Promiňte, že jsme tak dlouho nedokázali vzdát hold symbolu statečnosti, odvahy a svobody," omluvil se veteránům i Pattonově rodině. "Jménem Pattonovy rodiny a jménem amerických vojáků, mužů a žen, kteří prošli Plzní v závěrečné části války, vyslovujeme opravdu upřímné díky Plzni," řekl Patton Waters.

Pomník budí u některých lidí negativní reakce

Pomník, který navrhli sochař Lubomír Čermák s architekty Tomášem Benešem a Václavem Zůnou, vyhrál v roce 2009 architektonickou soutěž. Patton Waters byl členem poroty. Subtilně působící socha, složená ze dvou proti sobě stojících metr širokých kovových stél, má tvarem připomínat vítězný oblouk. Silueta v nadživotním měřítku je vyobrazená do obou stél. Rez na jejich sedm centimetrů tlustých plátech připomíná pancíř tanků a zároveň upozorňuje na to, že památník vznikl až 70 let od války. Jemnost rzi při doteku připomíná určitou jemnost povahy generála ve srovnání s tvrdostí jeho postupu. Kresba v oceli je ostrá a pádná a odkazuje k vlastnostem tvrdého a nekompromisního vojáka.

I když pomník budí u některých lidí negativní reakce, Zrzavecký je rád, že Plzeň má památník v této formě. "Nejsem pro vytváření realistických soch, jak je známe z let minulých, kdy se věrně a do nejmenších detailů zobrazovali různí velikáni. To, že podoba památníku vyvolává diskusi, je dobře, každé zajímavé dílo by k tomu mělo vést," řekl ČTK Zrzavecký.

Nadzemní část monumentu váží 10,5 tuny, podzemní ukotvení v šestimetrové desetitunové pilotě má zajistit stabilitu památníku i v případě, že by do něj při nehodě nabouralo nákladní auto. Dílo za 2,5 milionu korun je v noci nasvícené.

O Pattonově památníku se v Plzni mluvilo déle než deset let. V roce 2005 se měla v Plzni odhalovat monumentální bronzová socha. Realistický pomník generála v nadživotní velikosti vytvořil sochař Jaroslav Bocker. Plzeň však dílo odmítla, mimo jiné proto, že sochař byl vedený v seznamech komunistické Státní bezpečnosti. Socha tak skončila v nedaleké obci Dýšina a američtí veteráni, kteří jezdí do Plzně na oslavy, k ní nezapomínají každý rok zajet. V Plzni ztroskotal i další pokus o památník - velkoplošný návrh plný symbolů měl stát u Pattonova muzea. Nepostavil se ani ten a město v roce 2009 vypsalo další soutěž, v níž obdrželo 37 návrhů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Havel: Měl jsem Klause vyhodit.“ Bombastické svědectví, co prý řekl exprezident

12:11 „Havel: Měl jsem Klause vyhodit.“ Bombastické svědectví, co prý řekl exprezident

Na ČRo Plus v pořadu, do kterého byli pozvaní i další komentátoři, hovořila o Václavu Havlovi noviná…