Podpořil Sobotka protikandidáta Miloše Zemana? Zásadní projev, který prý řekl vše

21.03.2017 12:34

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) popřál nastupující šéfce Akademie věd ČR (AV ČR) Evě Zažímalové hodně sil, štěstí a ostré lokty. V projevu před účastníky dnešního sněmu akademie v Praze zdůraznil důležitost akademie a aplikovaného výzkumu pro další konkurenceschopnost České republiky. Vyslovil se také pro zlepšení podmínek doktorandů a mladých vědců. Odlivu mozků by měla podle něj zabránit slušná profesní perspektiva i platové ohodnocení.

Podpořil Sobotka protikandidáta Miloše Zemana? Zásadní projev, který prý řekl vše
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka na volebním sjezdu v Brně

Sobotka zdůraznil, že jeho kabinet vědu podporuje, a vyjmenoval některé konkrétní kroky. Za důležité pro budoucnost označil to, aby vědci neodcházeli do zahraničí.  Nelze chtít špičkové výsledky po lidech, kteří potřebují další úvazky mimo vědeckou činnost, aby mohli uživit rodinu,“ řekl. Platové podmínky vědců jsou podle něj hluboko pod standardem a dlouho se na ně nemyslelo.

Česko je podle Sobotky specifické v tom, že patří k průmyslovému jádru Evropy a bude citlivé na nadcházející technologické změny. Ty kladou velký důraz na aplikovaný i základní výzkum. "Věda, výzkum a inovace jsou naší šancí na budoucí prosperitu,“ uvedl Sobotka.

Anketa

Je chyba, že Zeman nejde na pohřeb kardinála Vlka?

hlasovalo: 10647 lidí

Bioložka Zažímalová, která se vedení akademie ujme v sobotu, plánuje přesvědčit vládu, aby ročně dávala instituci až sedm miliard korun. Nyní od státu dostává přes 4,5 miliardy korun, což je zhruba 29 procent z jejího celkového rozpočtu.

Sobotka řekl, že se podařilo vybojovat pro vědu slušný rozpočet i rozpočtový výhled, novou předsedkyni ale čekají nové boje a bitvy. „Vláda začne brzy připravovat rozpočet na příští rok,“ konstatoval. Zažímalové proto popřál hodně sil, štěstí a ostré lokty. „Bude to potřeba pro udržení rámce pro dobré fungování Akademie věd,“ řekl.

Poděkování se od Sobotky dočkal i končící předseda AV ČR Jiří Drahoš. Během jeho dvou funkčních období se rozhodovalo, podle slov premiéra, o budoucnosti české vědy i o bytí a nebytí akademie. „Věřím, že to, co se odehrálo v posledních letech, podpořilo dobrou perspektivu,“ konstatoval.

Poukázal na to, že během osmi let, během kterých byl Drahoš ve funkci, se vystřídalo pět vlád. „Což také ukazuje vyšší míru stability klíčové vědecké reprezentace ve srovnání se stabilitou politické reprezentace,“ podotkl premiér.

Na závěr Sobotka upozornil, že nyní „zažíváme určitý střet racionálna s iracionálním“. „A tady si myslím, že vědecké poznávání bude sehrávat v příštích letech mnohem důležitější roli, než jsme si třeba v minulosti mysleli. Právě proto, že řada představ, které mají lidé, které jsou vyvolávány ve veřejnosti, jsou založeny na iracionalitě. A vyvolávání obav, strachů. A my potřebujeme, aby hlas rozumu byl ve společnosti vedle těchto iracionálních obav slyšet minimálně stejně silně,“ konstatoval.

Zřejmě na tato Sobotkova slova reagoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček těmito slovy: „Nač chodit kolem horké kaše. Premiér B. Sobotka dal na Akademickém sněmu AV ČR jasně najevo, že se svou skupinou bude podporovat J. Drahoše proti panu prezidentovi,“ napsal Ovčáček na svém facebookovém profilu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nářez z Václaváku! Le Penová ani Wilders se s tím opravdu nepárali

21:24 Nářez z Václaváku! Le Penová ani Wilders se s tím opravdu nepárali

V 17 hodin dnes na Václavském náměstí odstartovala demonstrace svolaná hnutím SPD Tomia Okamury, na …