Polní nemocnice nebudou, ale lékaři a vrtulníky ano, říká Vondra

09.02.2011 16:06

Ministr obrany Alexandr Vondra přiblížil, jak konkrétně armáda pomůže při exodu lékařů. Chce nasadit vojenské lékaře i hmotnou část - sanitky, vrtulníky a dopravní letadla.

Polní nemocnice nebudou, ale lékaři a vrtulníky ano, říká Vondra

"Korektně říkáme, že to není zázračné řešení," upozornil na začátku tiskové konference premiér Petr Nečas. "Neříkali jsme ani, že budeme dělat polní nemocnice, to opravdu ne. Nicméně jsou tu kapacity, které by mohly pomoci zmírnit situaci."

A ministr Vondra se jal jmenovat. "V systému vojenského zdravotnictví je 230 atestovaných lékařů vojáků z povolání a 120 lékařů vojáků z povolání ve speciální přípravě, to znamená, že ještě nejsou atestovaní a nemohou pracovat samostatně, ale mohou pracovat ve spolupráci s atestovaným lékařem. Dále máme ve vojenských nemocnicích 450 civilních lékařů," nastínil, kolik rukou by se mohlo přidat k dílu. "Chtěl bych také zdůraznit, že z našich kapacit se do akce Děkujeme, odcházíme nikdo nepřipojil. Za to jsem rád a vážím si toho."

Armáda je rovněž připravena pomoci v logistické sféře. "Jsme připraveni vyčlenit pět plně vybavených vrtulníků rychlé záchranné služby, umíme nasadit i 10 dopravních vrtulníků. Na delší vzdálenosti, například z Čech na Moravu a podobně, jsme schopni nasadit pět dopravních letadel. Rovněž nasadíme pozemní techniku, jsme schopni poskytnout 100 sanitních vozů a vojáků z povolání můžeme nasadit až 1 000," pokračoval Vondra ve výčtu.

A nebude to ani moc stát

Celá výpomoc nebude víceméně nic stát, ministr tím totiž hodlá nahradit běžný výcvik, který vojáci podstupují a na který je v rozpočtu už dávno částka vyměřena.

Všechny čtyři armádní nemocnice optimalizují svůj provoz na takzvaný "prázdninový" stejně jako Fakultní nemocnice a kde nebudou dostatečné kapacity, vypomůže armáda (resp. její lékaři mimo kamenné nemocnice, vyčlenění do případných polních nemocnic).

"Armáda je ochotná logistické služby poskytnout v rámci běžného výcviku armádních útvarů, nešlo by tedy o žádné mimořádné náklady," zdůraznil ještě jednou ministr zdravotnictví Leoš Heger, který je za pomoc vděčný.

Čtěte:

Klaus vás neošetří, lékaři trpí jako Charta 77. Tak pravil Kubek

Lékaři mají naději: Nečas i Heger s nimi chtějí jednat dál

Nečas představil krizový scénář, zapojí armádu. Rath pochybuje

Zavřete Engela a je po exodu, poradil vládě advokát

SLEDUJEME téma exodus lékařů

Foto: Hans Štembera

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: par

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kulturní fronto, vaše citové vydírání „sirotky“ je vrcholně odporné. Jeden z nejznámějších Čechů se naštval a zahanbil všechny plané žvanily činem

17:23 Kulturní fronto, vaše citové vydírání „sirotky“ je vrcholně odporné. Jeden z nejznámějších Čechů se naštval a zahanbil všechny plané žvanily činem

Daniel Vávra je tvůrcem počítačové hry Kingdom Come: Deliverance, která se v roce 2018 stala jednou …