Poslanci přehlasovali Zemanovo veto a potvrdili služební zákon

24.10.2014 17:34

Sněmovna dnes potvrdila novelu služebního zákona. Poslanci přehlasovali veto prezidenta Miloše Zemana, který v předloze kritizuje zejména takzvané politické náměstky. Už dříve avizoval, že se kvůli normě obrátí na Ústavní soud. V dolní komoře pro ni hlasovalo 123 ze 166 přítomných poslanců. Proti bylo hnutí Úsvit, komunisté se hlasování zdrželi.

Poslanci přehlasovali Zemanovo veto a potvrdili služební zákon
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zasedání poslanecké sněmovny trvalo jen 27 minut. Služební zákon byl vrácen do druhého čtení

Zákon upravuje práva a povinnosti úředníků ve správních úřadech. Měl by zajistit odpolitizování, profesionalizaci a stabilizaci státní správy. Účinný má být od ledna.
   
Zeman veto zdůvodnil taky zásadními ústavněprávními pochybnostmi počínaje nestandardní procedurou projednávání po mezery v zákoně a neurčitá a nejasná ustanovení. Prezident během návštěvy Číny novinářům řekl, že podání k Ústavnímu soudu je připraveno a samozřejmě může být podáno teprve potom, co norma vyjde ve sbírce zákonů.
   
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) schválení zákona přivítal. "Čekali jsme na něj 25 let, já jsem rád, že se to nové vládě povedlo," řekl novinářům při odchodu ze summitu EU v Bruselu. Od zákona očekává moderní, stabilizovanou, nestrannější a odbornější státní správu. Pro podání ústavní stížnosti nejsou podle právních expertů důvody, zákon ústavu neporušuje, míní předseda vlády.
   
Na nynější podobě normy se po dlouhých neshodách dohodla koalice s pravicovou opozicí. Normu poté schválila Sněmovna a následně Senát. Poslanci z koalice a z TOP 09 a ODS dnes politickou dohodu opět ocenili a avizovali, že ji dodrží. "Dojde k zásadní depolitizaci státní správy," uvedl za předkladatele předseda poslanců ČSSD Roman Sklenák. Podle Radka Vondráčka z hnutí ANO je norma přijatelným kompromisem.
   
Šéf poslanců TOP 09 a Starostů Miroslav Kalousek vyzdvihl, že v zákoně není proti původnímu návrhu generální ředitelství státní služby a že státní správa bude více otevřená pro lidi z jiných sfér. Bývalý ministr ODS Petr Bendl se zase zastal náměstků, kteří podle něho mají řadu úkolů. „Nevidím důvod, proč by to měla být politická trafika," zdůraznil.
   
Předlohu nejostřeji kritizovali opět poslanci Úsvitu, kteří stejně jako prezident mluví o ústavní stížnosti. Norma podle předsedy hnutí Tomia Okamury k odstranění politického vlivu na státní správu vzhledem ke způsobu výběru vyšších úředníků nepovede. „Je otevřen prostor pro politické trafikanty," řekl. Podle poslance KSČM Jana Klána měl Zeman pro veto pádné argumenty a komunisté je sdílejí. Klán označil normu za českou specialitu, jež nebude fungovat.
   
Zeman nejvíce kritizoval zřízení funkce takzvaných politických náměstků. Nebudou podle něj mít na ministerstvu co na práci, budou jen brát plat.
   
Předloha omezuje počet náměstků nejvýše na dva pro každého ministra. Zastánci ustanovení říkají, že bez něho by ministr mohl mít náměstků v podstatě neomezený počet. Tvrdí taky, že ministr potřebuje mít někoho, kdo ho může zastupovat například na jednáních parlamentních výborů.
   
Nová norma nahradí služební zákon z roku 2002, jehož podstatná část dosud nenabyla účinnosti. Vlády ji několikrát odkládaly s poukazem na značnou finanční náročnost.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, kup

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Opozice ohlásila pokus o sestřelení  vlády, Babiš nakráčel k pultíku: Já se musím smát. Žádný problém není, Piráti lhali

16:40 Opozice ohlásila pokus o sestřelení vlády, Babiš nakráčel k pultíku: Já se musím smát. Žádný problém není, Piráti lhali

Tiskovou konferenci před jednáním Sněmovny uspořádalo i hnutí ANO. Předseda poslaneckého klubu Jaros…